Život přináší SILNÁ témata

Datum vydání: 12.08.2019, Zdroj: Tv Pohoda | Rubrika: Rozhovor | Strana 15 | Autor: Veronika Pechová, Téma: Hana Třeštíková

Za dokumentární filmy Bratříček Karel a Zkáza krásou byla dokumentaristka Hana Třeštíková (1980) nominována na Českého lva. Její první časosběrný dokument má název Manželské etudy: Nová generace. Hana vede produkční firmu Produkce Třeštíková, kterou má s maminkou Helenou Třeštíkovou a mimoto se věnuje komunální politice. 

* Vaší maminkou je „královna“ dokumentu Helena Třeštíková. Otec je architekt a spisovatel a bratr fotograf. Co vás bavilo v dětství? Čím jste chtěla být? 

Já jsem chtěla být psycholožkou, pak novinářkou a pak filmovou kritičkou, takže samé humanitní předměty. 

* Po maturitě jste tři roky dělala produkční festivalu Febiofest. Byla to dobrá zkušenost? 

Pro mne to byl zásadní moment v kariéře, protože díky Febiofestu jsem poznala spoustu lidí, s kterými jsem pak začala spolupracovat a nabírat tak bohaté a rozmanité zkušenosti. 

* Na FAMU jste pak vystudovala produkci. Proč jste si ji vybrala? 

Zjistila jsem, že mám organizační talent, že mě baví věci zařizovat a posunovat. Zároveň miluji film, takže filmová produkce byla přirozená volba. 

* Založila jste produkční firmu, z jejíž dílny vyšly dokumenty Občan K., Šmejdi, Bratříček Karel, Vojta Lavička: Nahoru a dolů, Sbohem děcáku, Dobrodružství archeologie. Podle čeho vybíráte témata na natáčení? 

Nemám žádný klíč ani strategii. Produkční firmu jsme založily s mámou, takže bylo jasné, že budeme spolupracovat i na jejích projektech, ale zároveň jsem chtěla dělat i filmy jiných autorů. Vybírala jsem si podle svého vnitřního nutkání tématu pomoct, třeba u Občana K. jsem věděla, že chci spolupracovat se skupinou Ztohoven, nebo u Šmejdů jsem ihned věděla, že to téma je pro mne natolik silné, že jsem neváhala ani minutu. 

* Za Bratříčka Karla a Zkázu krásou jste byla nominována na Českého lva. Co to pro vás znamená? 

Měla jsem velikou radost, bylo to pro mne jasné ohodnocení mé práce. 

* Pracujete s matkou, která – jak jste jednou řekla – vás přivedla k myšlence založení vlastní produkční firmy. Jak vám to spolu v práci klape? 

Výborně. Máma je dobrý parťák pro práci, je klidná, rozumná a konsenzuální. Za těch osm let spolupráce jsme neměly žádný konflikt nebo při. 

* Vaším nejnovějším počinem je časosběrný dokument Manželské etudy: Nová generace. Jak se vám na něm pracovalo? 

Přistupovala jsem k tomu svědomitě a s pokorou, takže tam bylo hodně bezesných nocí plných pochyb, jestli to dělám dobře a jestli nezkazím tu dobrou značku. 

* Jste radní pro kulturu a sousedské vztahy pro Prahu 7. Co vás vedlo do komunální politiky? 

Já jsem se tak nějak přirozeně zajímala o své okolí a měla jsem zájem na zlepšování své čtvrti. Po prvních prezidentských volbách jsem byla z výsledku ve veliké depresi a napsala jsem výzvu na Facebook, že bychom se měli aktivněji starat o politiku. Ozvalo se mi několik politických subjektů včetně Jana Čižinského (starosta městské části Praha 7, pozn. red.), který tou dobou formoval občanskou iniciativu Praha 7 sobě, s níž chtěl na podzim 2014 kandidovat v komunálních volbách. Půl roku jsem jeho nabídku zvažovala a pak jsem kývla. Výsledek byl, že jsem se stala radní. 

* Nejen prací živ je člověk. Umíte odpočívat? 

Snažím se na to dbát. Zažívám teď náročné období a bez odpočinku bych asi brzy vyhořela. Takže se snažím bránit svůj čas zuby nehty a kontrolovat si, že je ho dostatek.

 

12. srpna 2019
12. srpna 2019