Zjednodušení Pravidel pro žadatele a příjemce Operačního programu Praha – pól růstu ČR
Dnem 14. 12. 2016 nabyla účinnosti aktualizace Pravidel pro žadatele a příjemce Operačního programu Praha – pól růstu. Hlavní věcné změny se týkají nejen příloh žádostí o podporu, ale také úpravy postupu pro oznamování změn v projektech a doplnění výjimky pro maximální výši úvazku u jednoho zaměstnavatele. Žadatele o podporu tak čeká několik významných zjednodušení, které napomohou lepšímu a efektivnějšímu čerpání evropských peněz.
- 2 minuty čtení
Aktualizace Pravidel pro žadatele a příjemce Operačního programu Praha – pól růstu s sebou přináší hned několik změn. Ty se dotýkají například příloh žádostí o podporu, kde mimo jiné došlo k úpravě povinnosti dokládat tzv. ekonomickou analýzu, která se týká sociálních a ekonomických dopadů projektů. Žadatelé s projekty do 100 mil. Kč způsobilých výdajů nově tuto analýzu nemusejí složitě zpracovávat tak, že by vyplňovali velké množství údajů v prostředí MS2014+, ale mohou sociální a ekonomické dopady doložit jednodušeji. Mění se i povinnost zpracovávat tzv. finanční analýzu, kterou nově nebudou muset předkládat malé projekty do objemu 5 mil. Kč celkových způsobilých výdajů.
„Tato úprava se dotkne všech v budoucnu vyhlášených kolových výzev a také všech výzev průběžných. Jedná se o další krok směrem k zjednodušení podání žádostí o podporu, a tak doufáme, že žadatelé tuto změnu uvítají,“ uvedla radní hl. m. Prahy pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková.
Dále byla nově doplněna výjimka pro maximální výši úvazku u jednoho zaměstnavatele, a to za účelem zjednodušení pravidel zejména pro pedagogické pracovníky. V řádně odůvodněných případech a u vybraných zaměstnanců bude tedy možné navýšit čerpání úvazku po nezbytně dlouhou dobu až do výše 1,2 úvazku.
„Jako radní pro školství a evropské fondy zároveň jsem při rozhovorech s řediteli škol a pedagogy byla mnohokrát upozorněna, že pedagogičtí pracovníci zapojení do přípravy a realizace evropských projektů na svých školách a institucích musí tuto činnost vykonávat nad rámec svých pracovních povinností a pracovní doby, za což ale nemohli být podle dosavadních pravidel spravedlivě odměněni. Rozhodla jsem se proto ve spolupráci s magistrátním odborem evropských fondů iniciovat jednání s Evropskou komisí ohledně změny, která by umožnila těmto zaměstnancům navýšit úvazek. Jsem ráda, že jsme v tomto ohledu nalezli pochopení a k navýšení povoleného maximálního úvazku došlo,“ uvedla Ropková.
„Zjednodušení se týká zaměstnanců, kteří sice mají plný úvazek, ale je nezbytné a žádoucí, aby se na projektu podíleli nad rámec standardního úvazku. Jde například o pedagogy, pedagogicko-psychologické poradce, vědeckovýzkumné pracovníky a jiné specialisty. Uvedenou výjimku naopak nemohou uplatnit zaměstnanci na manažerských nebo administrativních pozicích,“ doplnil Jan Hauser, ředitel odboru evropských fondů Magistrátu hlavního města Prahy.
V rámci aktualizace došlo také k úpravě postupu pro oznamování změn v projektech. Změny je nyní nutné oznamovat již před podáním zprávy o realizaci, nikoli až současně s ní.
Více informací o Operačním programu Praha – pól růstu ČR mohou zájemci nalézt na: www.penizeproprahu.cz.