Zličín slavil významné výročí

Městská část Praha - Zličín uspořádala dnes oslavu k 960. výročí od doby, kdy byl Zličín poprvé zaznamenán v písemných dokumentech. Tato zmínka pochází z listiny knížete Břetislava I., která je datována k roku 1045 a je uchována v Národním archivu v Praze.

  • 2 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

Zličín slavil významné výročí

Městská část Praha - Zličín uspořádala dnes oslavu k 960. výročí od doby, kdy byl Zličín poprvé zaznamenán v písemných dokumentech. Tato zmínka pochází z listiny knížete Břetislava I., která je datována k roku 1045 a je uchována v Národním archivu v Praze.

Slavnost zahájili starosta Zličína Jaroslav Veselý a náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, který pozdravil Zličínské jménem svým i primátora Pavla Béma a ocenil přívětivý vzhled této městské části. „Je vidět, že Zličín zaznamenal velký rozvoj a věřím, že k tomu přispělo k tomu i hlavní město Praha, které investovalo do technické vybavenosti za posledních osm let více než jednu miliardu korun,“ poznamenal náměstek Blažek a dodal: „Při tak významném výročí by oslavenec měl také dostat dárek. A já mohu přislíbit zličínským dobrovolným hasičům, kteří jsou opravdu velmi dobří, že dostanou nové hasičské vozidlo na podvozku typu Scania a věřím, že tento dárek ocení i pan starosta a všichni Zličinští.“

K jubileu vydala Městská část Praha – Zličín knihu věnovanou Zličínu a Sobínu a pamětní medaili. Oboje předal starosta Jaroslav Veselý náměstkovi primátora Rudolfu Blažkovi, který také při zahájení knihu pokřtil.

A pak, ačkoliv, počasí příliš nepřálo, se návštěvníci slavnosti, která se konala na místním fotbalovém hřišti, věnovali připravenému programu, v němž nechyběla hudební vystoupení, soutěže pro děti či ukázky hasičské techniky.

První písemná zmínka o Zličíně pochází z listiny knížete Břetislava I.  (1045), která je uložena v Národním archivu v Praze. Břetislav I., zv. Český Achilles, *asi 1005 +10.1.1055, český kníže 1034–55 z rodu Přemyslovců, syn Oldřicha a Boženy. Za života svého otce vládl na Moravě. V době nástupu na trůn byl kromě strýce Jaromíra, který jej doporučil k vládnutí, jediným žijícím Přemyslovcem. V roce 1039 vpadl do Polska, dočasně připojil Slezsko. Jeho cílem bylo Hnězdno, odkud nechal přinést ostatky sv. Vojtěcha. Na usmíření církve za odvezení založil  po r. 1039 kapitulu ve Staré Boleslavi. Na sklonku života vydal nástupnický řád, podle něhož vláda náleží nejstaršímu příslušníku přemyslovského rodu. Moravu rozdělil na úděly jako oblasti vlády mladších synů.

V Praze 4.6.2005

 

__________________________________________________________________________________

Mgr. Rudolf Blažek – náměstek primátora hl. m. Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako radní hl. m. Prahy, působnost v oblasti právní a bezpečnostní, oblast legislativní činnosti

    ___________________________________________________________________________________

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete ve fotogalerii.

 


 Za správnost: Eva Kubátová /236 002 061

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 003 189
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

4. června 2005
4. června 2005