ZMĚNY PŘI PARKOVÁNÍ V ZÓNĚ PLACENÉHO STÁNÍ

Zóna placeného stání na pravém břehu Vltavy v Praze 1 funguje od dubnu 1996. Od té doby prošla některými změnami dopravního režimu i změnami legislativními. Poslední významná změna platí od 1. listopadu 2000. Výchozími dokumenty jsou zákon o pozemních komunikacích, který platí od 1. července 2000 a městská vyhláška, která respektuje nová ustanovení zákona. Tato vyhláška č. 42/2000 Sb.hl. m. Prahy vymezuje oblasti, kde lze místní komunikace užít za cenu sjednanou v souladu s cenovými předpisy a platí od 1. listopadu 2000.
Právními, administrativními a technickými úkony spojenými se stáním silničních motorových vozidel podle této vyhlášky je pro zónu placeného stání na pravém břehu v městské části Praha 1 pověřen EVROPARK PRAHA a.s. Výjimku tvoří postih za porušování pravidel zóny, který je plně v kompetenci policie, zejména městské.

Některé změny, které nová vyhláška přináší a základní pravidla parkování v zóně:
Na celém území zóny placeného stání platí zákaz stání mimo vyhrazená parkoviště, placená stání pro rezidenty a abonenty a placená stání u parkovacích automatů nebo na hlídaných parkovištích.
Zóna je členěna na tři kategorie placeného stání. Modrá zóna je určena pro dlouhodobé celodenní stání vozidel občanů s místem trvalého bydliště v zóně (rezidenti) a vozidel podnikatelů (organizací, živnostníků apod.) se sídlem nebo provozovnou v zóně (abonenti). Také celá zóna je rozdělena do tří oblastí, které jsou na parkovací kartě podle uživatelů vyznačeny. Při parkování v jiné oblasti, než na kterou je karta vydána, platí pro držitele parkovací karty stejná pravidla jako pro každého běžného návštěvníka. Další dvě kategorie - oranžová a zelená zóna - jsou určeny pro návštěvníky. Platí se zde mincemi do parkovacích hodin, které vydají parkovací lístek podle výše zaplacené částky. Lístek se po celou dobu parkování umístí za předním sklem vozidla tak, aby byl z vnějšku čitelný. Provozní doba, cena za stání, údaje o minimální částce a o přijímaných násobcích částek jsou uvedeny na informačním panelu parkovacích hodin. V oranžové zóně je doba stání omezena maximálně na 2 hodiny, jedna hodina stojí 40 korun. V zelené zóně je maximální přípustná doba stání 6 hodin, za jednu hodinu se platí 30 korun, případně 15 korun v závislosti na poloze úseku.
Mimo provozní dobu je stání u parkovacích hodin bezplatné.
Podmínky pro získání parkovací karty opravňující ke stání silničního motorového vozidla v modré zóně se liší podle kategorie uživatele.
Pro rezidenty se parkovací karta vydává na státní poznávací značku vozidla a není přenosná na jiné vozidlo. Pro vystavení je nutné předložit:
- občanský průkaz s uvedeným místem trvalého bydliště na Praze 1 v oblasti zóny, v případě cizích státních příslušníků platný pas s vízem a uvedenou přesnou adresou dlouhodobého pobytu, nebo dosud platné povolení k dlouhodobému pobytu (tzv. zelený občanský průkaz), v případě příslušníků cizích diplomatických misí platný pas, identifikační průkaz vystavený Ministerstvem zahraničí ČR a potvrzení příslušné ambasády o bydlišti žadatele,
- technický průkaz nebo osvědčení o technickém průkazu silničního motorového vozidla, kde rezident musí být přímo uveden jako držitel. V případě vozidla registrovaného v zahraničí originál technického průkazu vozidla příslušné země původu a jeho překlad do češtiny podepsaný držitelem vozidla.
V případě vyřízení a převzetí karty pro držitele vozidla jinou osobou je nutno doložit také plnou moc a občanské průkazy obou osob.

 Oproti minulé vyhlášce:
- odpadá povinnost prokazovat platnost technické kontroly a platnost emisí,
- nelze vystavit parkovací kartu na základě jiného užívacího práva k vozu než držení vozidla (nelze tak vystavit rezidentovi kartu na vůz zapůjčený od jiného držitele, organizace nebo půjčovny automobilů).

Pro abonenty se parkovací karta vydává volitelně buď na obchodní jméno organizace a je přenosná na jiné vozidlo nebo na státní poznávací značku vozidla a ta je nepřenosná na jiné vozidlo. Žadatel musí předložit:
- výpis z obchodního rejstříku ne starší než šest měsíců nebo zřizovací listiny, kde je uvedena adresa sídla, případně provozovny. Není-li provozovna (pobočka) uvedena ve výpisu z obchodního rejstříku, dokládá se její existence nájemní smlouvou a je-li objekt ve vlastnictví organizace, výpisem z katastru nemovitostí a čestným prohlášením o užívání objektu za účelem podnikání,
- čestné prohlášení o provozování vozidla za účelem podnikání,
- je-li parkovací karta vystavena na státní poznávací značku vozu, technický průkaz nebo osvědčení o technickém průkazu, případně jiný doklad opravňující k užívání motorového vozidla,
- zplnomocnění k vyřízení a převzetí karty od statutárního zástupce organizace, dostaví-li se k tomuto úkonu jiná osoba než statutární zástupce.

Na rozdíl od minulé vyhlášky je tedy možné vystavit parkovací kartu také na provozovnu (pobočku) právnické osoby a na sídlo nebo provozovnu (pobočku) fyzické osoby (živnostníka) a dále lze vystavit kartu na SPZ vozidla. U karty na SPZ vozidla může abonent žádat v případě ztráty nebo zničení o vystavení duplikátu.
Úhrada ceny sjednané v souladu s cenovými předpisy se u rezidentních i abonentních karet provádí buď v hotovosti v kancelářích (okamžité vystavení parkovací karty), nebo bankovním převodem na základě zálohového listu vystaveného EVROPARKEM PRAHA a.s. V tomto případě je parkovací karta vystavena až po uskutečněném bankovním převodu. Veškeré platné ceny, tj. včetně cen za platby do parkovacích automatů a manipulačních poplatků, jsou uvedeny v ceníku EVROPARKU PRAHA a.s.

Během listopadu 2000 bude v některých ulicích změněn dopravní režim. Jedná se o ulici Stárkovu a Politických vězňů v úseku Olivova - Opletalova vlevo (nově se zřizuje zelená zóna), Opletalovu v úseku Bolzanova - Jeruzalémská a Divadelní v úseku Ostrovní - Krocínova vlevo (místo modré se zřizuje zelená zóna). Modrá zóna se nově zřizuje v ulici Politických vězňů, v úseku Washingtonova - Wilsonova vpravo.
24. listopadu 2000
24. listopadu 2000