Známé osobnosti odstartovaly novou etapu Rádia Svobodná Evropa

Slavnostní výkop pro základy nové budovy Rádia Svobodná Evropa/Radia Liberty provedl v pátek 13. října po poledni na Hagiboru pražský primátor Pavel Bém, společně s ministrem zahraničních věcí Alexandrem Vondrou, presidentem Radia Free Europe/Radia Liberty Jeffreym Trimblem a předsedou Rady guvernérů pro zahraniční vysílání USA Kenem Tomlinsonem.

  • 2 minuty čtení

Slavnostní výkop pro základy nové budovy Rádia Svobodná Evropa/Radia Liberty provedl v pátek 13. října po poledni na Hagiboru pražský primátor Pavel Bém, společně s ministrem zahraničních věcí Alexandrem Vondrou, presidentem Radia Free Europe/Radia Liberty Jeffreym Trimblem a předsedou Rady guvernérů pro zahraniční vysílání USA Kenem Tomlinsonem.

„Přesídlení Svobodné Evropy do Prahy v roce 1994 bylo pro nás naplněním téměř neuvěřitelného snu. Hlavní město Praha se opět stalo symbolem tolerance a svobody, které k jejímu geniu loci odnepaměti patří,“ řekl při oficiálním zahájení stavby pražský primátor Pavel Bém.V českém éteru se Rádio Svobodná Evropa ozvalo poprvé 1. května 1951, o jeho zřízení rozhodly USA v r. 1949, po převzetí moci komunisty v Československu. Z bezpečnostních důvodů po událostech 11. září 2001 bylo rozhodnuto o stěhování z budovy bývalého Federálního shromáždění. Město se aktivně podílelo na jednáních o stěhování redakce z Mnichova do Prahy i na výběru vhodných lokalit pro výstavbu nového sídla, přičemž zvolená varianta si dokonce vyžádala změnu územního plánu. Věřím, že přestěhování do nové, klidné lokality, přinese příjemnou změnu už jen tím, že zmizí bezpečnostní pás, který současné sídlo svírá a i budova Svobodné Evropy se stane svobodnější.“ 

 „Tato budova otevírá novou kapitolu partnerství mezi  RFE/RL a Českou republikou, což znamená, že i nadále bude světlo svobody zářit z velkolepé Prahy. Stejně jako nahlížíme na budoucnost této výjimečné instituce, je třeba ohlížet se také do její minulosti a na lidi, kteří tento den umožnili - Lane Kirkland, Steve Forbes, Ben Wattenberg a spousta dalších, jejichž odhodlanost vysílat pravdu pomohla vyhrát Studenou válku,“ sdělil Kenneth Y. Tomlinson, předseda Rady guvernérů pro rozhlasové vysílání USA.

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda, které vysílá ve 28 jazycích do 20 zemí východní Evropy, Kavkazu, střední a jihozápadní Asie, a na které dohlíží rada guvernérů pro rozhlasové vysílání, působí přímo v centru Prahy na Václavském náměstí od roku 1995.

„Impulsem pro stěhování RFE/RL byla bezpečnost; přestěhovat se do bezpečnější lokality bylo jednoduše v nejlepším zájmu našich zaměstnanců i obyvatel Prahy,“ vysvětlil úřadující prezident Jeffrey N. Trimble. „A co více, RFE/RL bude schopno efektivněji vykonávat svoji misi hlásání svobody a demokracie v novém vysílacím centru, jež je navrhnuto, stavěno a vybaveno technikou odpovídající 21. století, multimediální komunikační společnosti. Budeme schopni nabídnout našim posluchačům, kteří se spoléhají na správnost, včasnost a objektivitu  RFE/RL zprávy a informace lépe než doposud.“

Nová budova na Hagiboru vznikne v blízkosti městské hromadné dopravy zhruba pět kilometrů jihovýchodně od centra Prahy. Poloha budovy umožní dobré dopravní spojení z pražského vnějšího silničního okruhu i z vnitřních městských komunikací.

 

13. října 2006
13. října 2006