Zprávy FTV Prima: reportáž

Pořad: Zprávy FTV Prima Stanice: Prima televize Vydavatel: FTV Prima, s.r.o. 3. prosince 2017, 18:55

Gabriela Lašková, moderátor: I dnes pokračovalo vyšetřování zřícené lávky, po které chodily tisíce lidí do pražské Troji. Sešel se také krizový štáb hlavního města a po něm padala tvrdá slova.

Matěj Rychlý, reportér: Policisté přijeli k troskám lávky i dnes ráno a pokračovalo vyšetřování. Statik navíc řekl, že ruiny hrozí zřícením.

Tomáš Hulan, mluvčí pražské policie: Prosíme každého, aby se místu události vyhnul. Pokud někdo na místo dorazí, prosíme jej, aby respektoval bezpečnostní zábrany a pokyny policistů a strážníků.

Matěj Rychlý, reportér: Praha by chtěla odklízet trosky mostu co nejdřív. Předtím ale musí skončit vyšetřování policistů. To může trvat ještě několik dnů. Už včera večer se sešel krizový štáb Prahy. Rozdělily se úkoly. Řešilo se, co s lávkou dál. A padala i ostrá slova. / Je to zhruba měsíc, co ten most podlehl kontrole. Vy jste říkala, že si myslíte, že někdo něco zanedbal. Budete tu kontrolu kontrolovat?

Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy, hnutí ANO: Určitě ano. Neumím si představit, že kontrola řekne, že je všechno v pořádku, a ten most spadne. To je absurdní. Domnívám se, že pravděpodobně se něco zanedbalo v průběhu minulých let, kdy se ten most kontroloval, případně někdo nedbal na to upozornění, které tam možná bylo... Teď nevím. Já jsem ty zprávy nečetla. Podívám se na to poté, co mi to bude předloženo, a pak se k tomu ještě vyjádřím.

Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, ČSSD: Abychom vyvrátili některá fakta, že ta měření nebyla dostačující, zde – na fotografii – vidíte, že byly pravidelně prováděny sondáže ze spodku lávky k těm jednotlivým prvkům, které zabezpečovaly to, aby ten most držel pohromadě.

Matěj Rychlý, reportér: Podle TSK (Technická správa komunikací) byla navíc kontrola mostu dostatečná. Most prý v dobrém stavu nebyl, ale měl ještě vydržet. Praha jedná se zraněnými a je připravena je finančně odškodnit. Odpověď na to, jestli někdo z TSK (Technická správa komunikací) nepochybil, ale není jednoznačná.

Petr Smolka, ředitel TSK (Technická správa komunikací): V tuto chvíli to samozřejmě nemůžu říct, na druhou stranu neměli jsme indicie, že by tam byl jakýkoliv technický problém, který by predikoval jakoukoliv závadu nebo kolaps té lávky.

Matěj Rychlý, reportér: Rozebírání mostu bude vypadat podobně jako např. rekonstrukce leteckých katastrof: Technici jej rozeberou a o kus dál znovu postaví, aby zjistili, proč se zřítil. Praha chce navíc co nejrychleji ostrov s Trojou spojit. Nejdříve ale provizorně. Uvažuje se nad dvěma variantami – buď dočasným pevným mostem, nebo pravděpodobněji pontonovým mostem, který by se mohl při povodních snadno demontovat. Provizorní most mezi Císařským ostrovem a pražskou Trojou tady může být poměrně dlouhou dobu. Praha chce totiž postavit novou lávku pro pěší, což může trvat až tři roky.

Gabriela Lašková, moderátor: A Praha chce uzavřít několik mostů. Po včerejším pádu trojské lávky se teď zaměřila na ty, které jsou ve zchátralém stavu.

Roman Šebrle, moderátor: V hlavním městě se nachází přes 600 mostů a magistrát je prý pečlivě udržuje. Stav těch nejhorších dnes zkontrolovala Lucie Linhartová, reportérka.

Lucie Linhartová, reportér: Jsme teď na radotínské lávce, kterou Praha zvažuje také uzavřít. Zcela bezpečně se tu člověk totiž rozhodně necítí. Některé části dřeva jsou tady ztrouchnivělé a jsou tady i některá prkna, která se lehce propadají. Např. na jednom z prken se člověk cítí skoro jako na trampolíně. Nyní jsme na Železničním mostě, který spojuje pražské části Výtoň a Smíchov. Ten by se měl uzavřít 15. 12. pro pěší a cyklisty. Jeho stav je v dezolátním stavu, a proto by měl projít co nejdříve rekonstrukcí. Např. když tady jede vlak, celý most se chvěje.

Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, ČSSD: Na začátku příštího roku bude toto místo předáno vysoutěženým zhotovitelům. Ty lávky musejí být celé předělány v r. 2018, 2019, tak aby byly bezpečné.

Lucie Linhartová, reportér: Ani Hlávkův most nad ostrovem Štvanice není ve vyhovujícím stavu. Podle pražského magistrátu by zde mohlo brzy dojít i k vyloučení tramvajové dopravy.

Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, ČSSD: Co se týká Barrandovského mostu, v lednu bude konečně soutěž a vyhlásíme vítěze soutěže na projektovou dokumentaci a diagnostiku. To znamená, v příštím roce bude příprava projektu opravy Barrandovského mostu.

Lucie Linhartová, reportér: Ve špatném stavu je i Libeňský most. Stejně jako trojská lávka je totiž zasažen korozí. Jenže Praha zatím netuší, zda tento most bude moct opravit. Musí totiž čekat na rozhodnutí MK (Ministerstvo kultury). A ministerstvo musí nejdřív uvést, zda jde o kulturní památku. My jsme se na to dnes MK (Ministerstvo kultury) ptali, ale nedočkali jsme se odpovědi.

Gabriela Lašková, moderátor: Téměř totožnou lávku, ze stejného roku i od stejného architekta, jako byla v pražské Troji, najdete i v Nymburku. Denně po ní chodí stovky lidí.

Roman Šebrle, moderátor: V jakém je stavu?

Matěj Misař, reportér: Nymburská lávka byla postavena v r. 1984 a je od stejného architekta – Jiřího Stráského. Je to jediná schůdná možnost, jak v této části města přejít Labe. Podle místostarosty Jana Rittra měla projít taky povrchovou úpravou před několika lety. Nosné konstrukce se ale oprava týkat neměla. Přitom lávka je podle jeho slov zřejmě problémová. Situaci už má nějaký čas řešit specializovaná firma.

Jan Ritter, místostarosta Nymburka: Ty průzkumy objevily věci, kterým je třeba se věnovat a které se týkají dutin, kde jsou tažná lana. Nevím, že by nějakým způsobem byla poškozena betonová část konstrukce. Týká se to hlavních ocelových lan.

Matěj Misař, reportér: Místní mají strach. V minulosti byla lávka využívána i pro společenské události. Třeba na Silvestra zde v jednu chvíli mělo být až 200 lidí. Teď se prý někteří při přecházení bezpečně necítí.

Anketa: Budeme chodit radši přes starý kameňák, protože tady už si nejsme tak jistí. Hezky to houpe... Tady chodí děti ze školy. Může se stát něco podobného.

Matěj Misař, reportér: Stejně jako trojská lávka i tato prošla před několika desítkami let zatěžkávací zkouškou. Tehdy k tomu sovětská vojska využila náklaďáky a jinou těžkou techniku. Od té doby uplynul nějaký čas. Nemůže se stát v Nymburce podobné neštěstí jako v pražské Troji? I tu zkoumali odborníci, i o té se mělo vědět, že je problémová. Může místostarosta zaručit, že se nic podobného nestane tady?

Jan Ritter, místostarosta Nymburka: Zatím jsme udělali vše, co se dalo, abychom to zaručit mohli. Nevím, jestli je ale někdo, kdo by za to dal ruku do ohně.

Matěj Misař, reportér: Po víkendu má na lávku nastoupit specializovaná firma, která má podle místostarosty provést veškeré testy a zjistit její stav. Město její uzavření teď neplánuje, a lidé tak po ní chodí dál.

 

3. prosince 2017
3. prosince 2017