Fenylketonurie – víte, co to je?

Člověka nemocného fenylketonurií rozhodně nepoznáte na první pohled. Nebude vás žádat o doprovod při přecházení silnice, ani nebude potřebovat pomoci do schodů. Přesto jsou nemocní hyperfenylalaniemií typu l ve svém životě víc omezení, než se nám vůbec může zdát – dieta, kterou musí dodržovat jim nedovolí jíst téměř nic z běžného jídelníčku.

Vitaprotam je náhražka mouky pro fenylketonuriky složená z různých druhů škrobů.

Nemohou si jen tak s kamarádem zajít na pivo a když mají hlad, hamburger, vonící přes celou ulici, jim od něho nepomůže. Pokud by platilo, že láska prochází žaludkem, pak jsou fenylketonurici tvrdě omezeni v možnosti milovat.

Fenylketonurií trpí v naší populaci asi jeden člověk z deseti tisíc. Je to vrozené nevyléčitelné metabolické onemocnění, způsobené poruchou aktivity enzymu fenylalaninhydroxylázy v játrech. A čímže je to tak zrádné? Tělo postiženého totiž není schopné zpracovávat aminokyselinu fenylalanin. Její koncentrace se pak zvýší na hladinu, kdy se pro pacienta stává jedovatou a poškozuje centrální nervovou soustavu. Ze zdravého člověka se tak v podstatě během několika málo týdnů může stát mentálně retardovaný jedinec.

Právě proto, že fenylketonurie dokáže velice rychle narušit vývoj centrálního nervového systému je velice důležité rozpoznat chorobu co nejdřív. Testy na rozpoznání této nemoci jsou proto prováděny u každého novorozence už ve čtvrtém až šestém dni po narození. Diagnostika se provádí vyšetřením kapilární krve odebírané z paty dítěte a z krve se zjišťuje přítomnost již zmiňovaného fenylalaninu. Pokud jsou výsledky testů na hraně mezních limitů nebo je překročí, rodiče jsou okamžitě informováni a jsou neprodleně pozváni do poradny pro metabolické poruchy.

Lidí s fenylketonurií není mnoho. To ale neznamená, že bychom se tomuto onemocnění neměli věnovat. Každý člověk s handicapem si totiž zaslouží, aby všichni, kdo mohou nějakým způsobem pomoci, tak učinili. Naším cílem je, aby informace, které budeme postupně na těchto stránkách uveřejňovat, přispěly k zjednodušení života lidem s fenylketonurií nejen v našem hlavním městě.

Celoživotní dieta

Fenylalanin je obsažen ve všech druzích bílkovin. Dietní strava proto musí být založena na výživě s jejich omezeným přijímáním. Nedostatek pak musí být nahrazen umělou směsí esenciálních aminokyselin bez fenylalaninu obohacenou o stopové prvky a vitamíny. Povolené množství přírodních bílkovin, které může pacient přijmout, je individuální a mění se společně s věkem. Monitorování nemoci je proto nutné po celý život. V případě nedodržování přísné diety, kterou stanoví lékař z centra metabolických poruch, může v jakémkoliv věku velice rychle dojít k poškození mozku – mentálnímu opoždění, mikrocefalii a v krajních případech až k oligofrenii.


Autor: Vít Krčmář
21. dubna 2008
21. dubna 2008