Sociální oblast
Dotazy k výzvě Dostupné nájemní bydlení – SFPI.
Pořízení pozemku nelze zařadit mezi způsobilé náklady, v době podání žádosti už musí žadatel pozemek vlastnit, způsobilé náklady jsou až ty, které vzniknou po podání žádosti.
Maximální částka podpory na jednoho žadatele, a to včetně propojeného žadatele (propojené právnické osoby), je stanovena pro součet dotace a úvěru na 250 milionů Kč.
Počet žádostí není nijak omezen, žadatel může tedy požádat o podporu vícekrát, omezená je ale maximální částka podpory na jednoho žadatele, a to včetně propojeného žadatele (propojené právnické osoby). Tato částka je stanovena pro součet dotace a úvěru na 250 milionů Kč.
Výstavba bude muset být dokončena do 4 let od podpisu smlouvy o poskytnutí podpory.
Z podpory není možné hradit nákup pozemků určených pro parkoviště a obslužnou komunikaci.
Ano, povinnou přílohou žádosti o poskytnutí podpory je mj. stavební povolení. Žadatel, který při podání žádosti o podporu z programu Dostupné nájemní bydlení nedoloží pravomocné stavební povolení, podá žádost nekompletní. Bude tedy vyzván k jejímu doplnění. Nekompletní žádost bude sice zaevidována, ale nebude s ní počítáno v alokaci finančních prostředků do té doby, než bude úplná. To znamená, že když někdo podá žádost až po Vás, ale se všemi požadovanými dokumenty, tj. podá žádost úplnou, bude v pořadí zařazen před neúplné žádosti. Bez stavebního povolení nemůže být žádost vyhodnocena a připraven návrh smlouvy o poskytnutí podpory.
V případě stavební úpravy, nástavby nebo přístavby musí být výstavbou dosažena a příslušnými průkazy energetické náročnosti potvrzena úspora neobnovitelné primární energie v porovnání se spotřebou neobnovitelné primární energie budovy v původním stavu před zahájením výstavby (případně v porovnání s klasifikací referenční budovy).
Aby bylo v tomto případě možné požádat o podporu v programu Dostupné nájemní bydlení, bylo by nutné provést výběrové řízení na dodavatele stavebních prací po podání žádosti. Současně by pak náklady spojené s již provedenou výstavbou garáží a zpevněných ploch nemohly být zařazeny do způsobilých nákladů. Pokud však již byl vysoutěžen dodavatel, který zahájil stavební práce (tedy realizoval garáže a zpevněné plochy) a současně bude provádět stavební práce na bytovém domě, které by byly předmětem podpory, není možné podporu poskytnout.
Maximální podlahová plocha podpořitelného bytu je 120 m2, přičemž z podpory lze hradit náklady na výstavbu bytu do 80 m2. Minimální podlahová plocha bytu není určena.
Mezi povinné přílohy v případě koupě patří mj. návrh smlouvy nebo smlouva o smlouvě budoucí kupní nebo návrh kupní smlouvy; znalecký posudek o ceně obvyklé bytu nebo bytového domu; výkres půdorysu pořizovaného bytu nebo bytového domu. Dále je třeba doložit další přílohy bez ohledu na účel podpory.
Podporu nelze poskytnout na kombinaci koupě nemovitosti a následné rekonstrukce. Lze však poskytnout podporu na koupi nemovitosti (bytu nebo bytového domu), která bude nejpozději do šesti měsíců od nabytí vlastnického práva sloužit jako dostupné nájemní bydlení dle podmínek programu. Během šesti měsíců je tedy možné provést rekonstrukci nemovitosti financovanou z vlastních prostředků.
Způsobilým nákladem je základní vybavení kuchyně a koupelny (kuchyňská linka, varná deska, umyvadla, sprchy…). Volně stojící nábytek do způsobilých nákladů započítat nelze.
V programu Dostupné nájemní bydlení je možné použít podporu pouze na výstavbu bytových prostor. Prostory určené ke komerci je možné realizovat za předpokladu, že budou vyčleněny do nezpůsobilých nákladů. To bude možné přímo ve formuláři žádosti v Klientském portálu, kde žadatel vyplní podlahové plochy všech místností (uznatelné, neuznatelné) a systém automaticky spočítá podíl podlahové plochy v %. Tím jsou pak automaticky pokráceny celkové náklady projektu.
Dále je nutné, aby byl žadatel výlučným vlastníkem předmětného pozemku či stavby. Současně na pozemku a stavbě nesmí váznout věcné břemeno, které by bránilo řádnému užívání dostupných nájemních bytů, exekuce, zajišťovací převod práva ani zástavní právo, s výjimkou zástavního práva zřízeného ve prospěch Fondu nebo státu, anebo zástavního práva nebo jiného nástroje, kterým je zajištěno vrácení peněžních prostředků na zajištění úvěru poskytnutého na výstavbu těchto bytů.
Aktuálně je možné srovnatelné nájemné stanovit pouze na základě znaleckého posudku vyhotoveného dle nařízení vlády č. 453/2013 Sb. Podle podmínek programu je obvyklé nájemné obdobných bytů v daném místě možné stanovit také na základě sdělení Ministerstva financí zveřejněné ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv, tzn. na základě cenových map. Ke dni vyhlášení výzvy toto sdělení nebylo vydáno, do jeho vydání tak není možné tento podklad pro stanovení nájemného využít a srovnatelné nájemné je tak možné stanovit jen zmíněným znaleckým posudkem.
Dotazy k národnímu programu přístupnosti pro všechny na období 2026–2035 (NPP)
Ano, NPP počítá s MČ HMP jako oprávněnými žadateli. Vždy je však třeba ověřit si u konkrétní vyhlášené výzvy, zda jsou do ní MČ HMP zahrnuty.
Žádost o podporu se podává na konkrétní ministerstvo či Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) či Českou poštu, s. p. dle pokynů uvedených v dané výzvě. Výzvy budou vyhlašovány těmito ministerstvy: Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo financí, Ministerstvo kultury,
Ministerstvo spravedlnosti, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo vnitra. Předtím, než žadatel projekt do výzvy podá, musí být jeho záměr k řešení přístupnosti schválen Řídicím výborem NPP.
Záměr k řešení přístupnosti předkládá elektronicky na předepsaném formuláři žadatel na Úřad vlády ČR v rámci vyhlášené výzvy k předkládání záměrů. Až poté, co je záměr schválen Řídicím výborem NPP, může žadatel podat žádost o podporu do výzvy vyhlášené v rámci NPP daným ministerstvem, SFDI či Českou poštou s. p.
Základní podmínkou NPP je realizace komplexního řešení, které zahrnuje alespoň jednu bezbariérovou pěší trasu (již existující nebo nově plánovanou) a alespoň jednu veřejnou budovu (např. úřad, školu, knihovnu, kulturní zařízení, dům s pečovatelskou službou), která se na této trase nachází a bude upravena tak, aby byla plně přístupná.
U budov úřadů MČ lze v odůvodněných případech uplatnit výjimku z této podmínky (pokud místní poměry neumožňují napojení úřadu na trasu odpovídající požadavkům na přístupnost), kdy lze financovat i objekty, které na bezbariérovou trasu bezprostředně nenavazují. I bez bezbariérové pěší trasy je však třeba myslet při přípravě záměru na to, že budova úřadu by měla být po realizaci záměru plně přístupná. Pokud by tedy po úpravě vstupu do budovy zůstal pohyb v budově nadále bariérový, nebyl by splněn účel, který NPP sleduje.