Adam Scheinherr o strategii rozvoje pražské dopravní infrastruktury

Zdroj: ČRo Region Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 7. února 2019, 18:28

Štěpánka Duchková, moderátor: Vítejte u pořadu ‚K věci‘. Naším dnešním hostem je náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr. – Letos čekají Pražany velká dopravní omezení. Mají začít opravy mostu k Barrandovu, Štěrboholské radiály, tramvajových kolejí na Smíchově. Loni souběh uzavírek v Praze způsobil úplný kolaps na Žižkově a vy, aby se to neopakovalo, loni jste tam ještě nebyli, tak zřizujete koordinační tým. Jak ten tým bude fungovat?

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): V tom týmu budou všechny důležité instituce a společnosti, které působí na komunikacích v hlavním městě Praha. To znamená, že tam budou subjekty od Technické správy komunikací přes dopravní podnik až po Pražské vodovody a kanalizace, Pražskou teplárenskou... A ten tým si u těch nejvýznamnějších oprav řekne, kdo co kdy plánuje, abychom to vzájemně zkoordinovali, aby se například nestalo to, co vloni na Žižkově, že byly dvě paralelní ulice uzavřeny ve stejný čas. Možná bych se ještě vyjádřil obecně k infrastruktuře v Praze. To, že nás letos čeká hodně oprav, je způsobeno tím, že je velká zanedbanost infrastruktur. Je to spočítáno až na 33 miliard korun. Takže není to tak, že bychom chtěli jen tak omezovat průjezdnost Prahou, ale je to nutnost, protože ten stav se už dostal do nějakého kritického stádia, bohužel.

Štěpánka Duchková, moderátor: Oblast Barrandova a Smíchova to vůbec nebude mít letos jednoduché, protože jak už jsem říkala, rekonstruovat se bude most k Barrandovu a také tramvajová trať v Nádražní ulici. Proč se ta tramvajová trať nenechá na pozdější dobu? Ta je také v tak špatném stavu?

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): Ta je ve velmi špatném stavu. Ta rekonstrukce už je plánována několik let. A zase – my to musíme zkoordinovat, protože na Barrandově je plánovaná rekonstrukce mostu v ulici K Barrandovu, po tomto mostě budou muset jezdit autobusy namísto tramvají. Takže už tady je vidět, že koordinujeme dopravní podnik a TSK, aby dopravní podnik nerekonstruoval v jeden čas trať a zároveň TSK ten most. To by znamenalo, že tam nebudou moci jezdit ty náhradní autobusy.

Štěpánka Duchková, moderátor: My tady mluvíme o mostu k Barrandovu, ale na své čeká také samotný Barrandovský most. A to vypadá tedy teď jak?

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): Je to přesně tak. My letos provádíme diagnostiku a připravujeme projekt rekonstrukce mostu, takže letos tam budou jenom velmi drobná omezení, abychom mohli udělat nějaké vývrty, sondy, takže to řidiči ani nepoznají. Ale do dvou let zahájíme rekonstrukci toho mostu, což znamená, že na tom mostě bude omezená doprava, ale naštěstí vždycky ta rekonstrukce bude moct probíhat po třetinách, takže tam budou zanechány minimálně dva jízdní pruhy v každém směru.

Štěpánka Duchková, moderátor: Praha letos zahájí opravy Libeňského mostu, po velkých diskuzích, a jako první se mají rekonstruovat části, které nemají bezprostřední vliv na dopravu na mostě, jak jsem se dočetla. Znamená to tedy, že řidiči ani cestující v tramvaji nepocítí to, že se ten most letos opravuje?

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): Je to skutečně tak. Letos tam taková omezení nebudou. Letos se budou rekonstruovat jenom ty části, řekněme, pro pěší a ty části, které jsou schované pod vodou, tak budeme připravovat, že se tam budou dávat kesony, takové jímky, aby se mohly rekonstruovat pilíře a základy toho mostu.

Štěpánka Duchková, moderátor: Praha má s mosty problémy soudobě. Nedávno proběhly zátěžové testy na Mostě Legií a diagnostika Hlávkova mostu. Ta také ukázala, že je ve špatném stavu. Jaký most kromě toho Libeňského a už zmíněného mostu k Barrandovu letos uzavřete?

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): Pak jsou to už menší mosty. Nejsou to ty hlavní mosty přes Vltavu. Žádná velká rekonstrukce nebude probíhat. Bude probíhat například na Jiráskově mostě výměna mostních závěrů od května do června.

Štěpánka Duchková, moderátor: S omezením dopravy?

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): Ano, bude tam omezení dopravy. A pak jsou to už jenom menší mosty.

Štěpánka Duchková, moderátor: A například do Mánesova mostu prý zatéká. Tak do něj se také pustíte?

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): Ano. Mánesův most je taková nešťastná věc, protože ten byl nekonturován před deseti lety, ale bohužel to nebylo provedeno optimálně, takže v následujících letech začne diagnostika toho mostu, ale ten je až v té druhé linii. Ten není v tak kritickém stavu.

Štěpánka Duchková, moderátor: Plánujete i opravu Karlova mostu. A to je ten samý případ. Vždyť byl před nedávnem opravován...

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): To není úplně ten samý případ, protože tam byla rekonstruována ta vozovka, a nyní se chystá ještě mnohem větší a zásadnější rekonstrukce, a to rekonstrukce těch oblouků. Naštěstí to bude moci probíhat tak, že nejspíše se vždy jedna řada kamenů bude vysouvat. Ty kameny, které už mají za sebou ten zenit, tak budou vyhozeny a vyměněny za nově, a zase se tam celá řada zasune.

Štěpánka Duchková, moderátor: Zůstaňme ještě o mostů. Jak to vypadá s Trojskou lávkou, zřícenou a nyní neexistující?

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): Tam doufáme, že někde na jaře bychom měli získat stavební povolení a letos bychom začali stavět a příští rok na jaře už by měla být hotová, takže už by měla být pro všechny chodce a cyklisty.

Štěpánka Duchková, moderátor: Pojďme ještě na most, který neexistuje, a to je Dvorecký most. Ten má spojit Prahu 4 a Prahu 5 mezi Podolím a Smíchovem. Kdy by podle vás měl stát?

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): Je to přesně mezi Podolím a Zlíchovem a myslím si, že hrubou stavbu uvidíme v roce 2022, kdy začneme stavět, a dokončen by měl být asi r. 2023.

Štěpánka Duchková, moderátor: A to bude most jenom pro tramvaje a autobusy, nebo i pro auta a chodce?

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): To je velmi žádaná otázka, stále se mě na to občané ptají. Bohužel v roce 2009 za primátora Béma proběhla změna územního plánu, kdy tento most byl ze silničního a tramvajového změněn pouze na tramvajový. Takže my tam určitě povedeme tramvaje, autobusy a v případě nějakých mimořádných událostí například na Barrandovském mostě může sloužit také pro objízdné trasy. Ale jinak není pro automobilovou dopravu plánován. A bohužel s tím nic neuděláme, protože je to takto v územním plánu.

Štěpánka Duchková, moderátor: A pro chodce?

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): Samozřejmě pro chodce a pro cyklisty také bude.

Štěpánka Duchková, moderátor: Vy jste nedávno schválili návrh na vypracování projektu návratu tramvají do horní části Václavského náměstí. Ta tramvaj by měla vést od Národního muzea k Vodičkově ulici. Dopravní podnik teď vybírá projektanta stavby. Už máte představu, kudy přesně by ta trať kolem sochy sv. Václava měla vést?

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): Ještě je důležité zmínit, že postupujeme podle vítězného návrhu ateliéru pana architekta Zieglera, který zvítězil v architektonické soutěži už v roce 2006, a ve spolupráci s ním a s dopravním podnikem ta přesná trasa je vybírána. Ale vypadá to tak, že nejspíše každá ta kolej objede sochu sv. Václava, tak jako to bylo dříve. Už když tam Myslbek tu sochu dělal, tak počítal s tramvajovou tratí. My ji ale dáváme ještě dál od té sochy. Takže ta socha a ta tramvajová trať jsou spolu historicky spojeny. Ten Myslbek skutečně tu sochu tak připravoval. A následně ta trať nepůjde tak, že by se zužovala k sobě, ale chceme nechat prostor uprostřed toho náměstí, aby třeba nějaké malé demonstrace nebyly hned narušovány tím provozem.

Štěpánka Duchková, moderátor: Nebo spíš, aby neomezily ty demonstrace provoz těch tramvají, také obráceně...

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): Také obráceně. Ale v případě jakýchkoliv demonstrací je vždycky ten provoz zastavován, a proto je i plánovaná druhá větev, která by jela mezi budovami Národního muzea, před budovou Národní opery, tam by byla nejspíše zastávka, takže by se vrátila i důstojnost budově Státní opery, a následně by jela před hlavní nádraží. Takže v případě demonstrací na Václavském náměstí určitě tato odbočka bude také velice dobře sloužit pro ty mimořádné události a pro objízdnou trasu.

Štěpánka Duchková, moderátor: Kdy by se reálně mohlo začít stavět?

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): Ta trať přes Václavské náměstí je už v lepším stádiu rozpracovanosti, takže očekáváme, že začneme stavět v roce 2022 a na konci roku 2022 či na začátku 2023 by měla být ta trať hotová. Co se týká té druhé trati přes hlavní nádraží, tak tam je bohužel nutná změna územního plánu, protože to vede přes Vrchlického sady, přes park, takže tam jsme ještě v jiné etapě, bohužel.

Štěpánka Duchková, moderátor: Pojďme ještě na jednu věc, a ta je spíš osobnější. Vy jste náměstkem pro dopravu poměrně krátkou dobu, pár měsíců. Co vás na té práci nejvíce překvapilo?

Adam Scheinherr, pražský radní (Praha sobě): Mě nejvíce dojalo, když jsem obcházel všechny zaměstnance a všem jsem podával ruku, abych se s nimi seznámil, a jedna paní se dokonce rozbrečela, že tam 30 let žádného politika neviděla. Co mě nejvíce překvapilo? Nevím. Opravdu, když člověk chce, tak může ty věci teď posouvat dál, a to mě nejvíc těší.

 

7. února 2019
7. února 2019