Adam Zábranský: Zdanění prázdných bytů nikdy nenavrhneme

Datum vydání: 02.05.2019, Zdroj: Náš region Praha | Rubrika: Rozhovor | Strana 5 | Autor: Marcel Mihalik, Téma: Adam Zábranský

První rozbuškou magistrátní koalice byly prázdné byty. Piráti si hráli smyšlenkou zjistit dle analýzy elektroměrů, kolik bytů je v Praze volných. Ty by třeba i zdanili. Koaliční TOP 09 to nazvala špehováním a komunistickým návrhem. Co se tvářilo jako ideový spor, zdá se být dnes spíš startem předvolební kampaně do evropských voleb. 

* Čím to, že je spor už zažehnán? 

My jsme analýzu chtěli proto, abychom věděli, jak velký to je problém. Nicméně jsme se v koalici shodli, že to problém je a že ho řešit chceme. Shodli jsme se, že budeme hledat řešení formou pozitivní motivace pro majitele bytů. Aby byty pronajímali. Takže kvůli tomu potřeba analýzy odpadá, protože účel, který měla mít, tak byl vlastně naplněn. 

* Dohady se vedly i o zdanění prázdných bytů, což měli mimochodem v programu komunisté. S variantou zdanění koketoval i primátor Hřib (Piráti) a koaliční partner Jan Čižinský (Praha Sobě) v tom stál za ním. Proč jste od toho ustoupili? 

Ze strany Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) zaznělo, že v žádném případě nepřistoupí na možnost nějaké negativní motivace, tedy zdanění prázdných bytů. Jedinou cestou je pozitivní motivace. My v rámci koaličních mechanismů máme nastavené pravidlo, že závažná rozhodnutí, která se výrazně dotknou práv občanů, budeme dělat pouze při plné koaliční shodě (všichni tři partneři). Teď došlo k legrační situaci, že aniž by to zdanění prázdných bytů někdo navrhl, tak závěrem je, že to nikdy naše koalice ani navrhovat nebude. Cesta pro to není právě kvůli tomu, že Spojené síly oznámily, že o tom není možné ani uvažovat, aniž známe rozsah problému. 

* Zdanění vám tedy neprojde, protože jste slabší článek koalice, když silnější Jiří Pospíšil drží Piráty v kleštích. Jak tedy prázdné byty budete řešit, aby s tím „stínový primátor“ Pospíšil souhlasil? 

My jsme nikdy neříkali, že daň z prázdných bytů je jediná cesta, jak řešit problematiku prázdných bytů. My dneska nevíme, jak rozsáhlý je ten problém. Nicméně víme, že existuje. Vzhledem ke krizi bydlení je nešťastné, že existují desítky tisíc prázdných bytů, které se nepronajímají. Cesta hledání pozitivní motivace je pro nás přijatelná. Bereme to jako posun dopředu. Mně nepřijde, že bychom byli v kleštích. My si v koaličních mechanismech stanovili, že rozhodnutí, která by měla zásadní dopad do práv a povinností občanů, vyžadují shodu všech tří koaličních stran. A zrovna daňové povinnosti do této kategorie spadají. My se shodneme v rámci koalice, že prázdné byty nejsou největší problém, tím je délka stavebních řízení, brownfieldy či městské byty. 

* Městské byty zrovna ovlivnit můžete. Těch je zhruba 2000 a velká část z nich není zrekonstruována a obydlena. Jak jste v tom pokročili? Jste u vlády přesně půl roku. 

To je závažný problém, se kterým můžeme něco dělat a už děláme. Právě probíhá pasportizace, brzy bychom měli získat data od městských částí, kolik mají prázdných bytů, jaké jsou jejich požadavky na rekonstrukce, abychom je co nejrychleji mohli opravit. 

* Problémem je také délka stavebních řízení. o tom v koalici hovoříte od jejího zrodu. Jaký je v tomto posun? 

Zvýšili jsme počet systematizovaných míst na magistrátním stavebním úřadě tak, aby tam bylo více zaměstnanců. 

* Jste zodpovědný za bytovou politiku v Praze, a tedy i za rozšiřování městského bytového fondu. Jste pro výstavbu v průmyslových areálech, nebo i na zelené louce? 

Určitě je nejdůležitější využívat brownfieldy. Jinak například u zeleně či sportovišť je to třeba posuzovat individuálně. Je třeba zvážit, jestli je v dané lokalitě dostatek sportovišť, zeleně a občanské vybavenosti, a podle toho se rozhodovat. V obecné rovině je lepší stavět v širším centru města než na okraji, nebo dokonce za hranicemi hlavního města Prahy. Dneska tím, že se v Praze málo staví, tak se staví na území Středočeského kraje, kde ti lidé přespávají, ale žijí, pracují a chodí do školy v Praze. 

* Může být město v otázce bytové výstavby samo aktivní? 

Město nemá ani pozemky, ani kapacity, ani peníze na to, aby samo zvládalo stavět několik tisíc bytů ročně. Obecnou dostupnost bydlení zlepšíme jenom tak, že zlepšíme prostředí pro soukromé developery. Ato tím, že zrychlíme stavební řízení, odblokujeme brownfieldy. Byla by hloupost tvrdit, že město může vlastní výstavbou vyřešit krizi bydlení. 

* Takže developer je na koni a Praha tahá za kratší konec. 

U nás je bohužel jiná situace než ve Vídni, kde město s developery vyjednává dost tvrdě. Ale to je kvůli tomu, že Vídeň městské pozemky vlastní, zatímco v Praze jsou rozprodané. Očem my můžeme uvažovat, je, že ve chvíli, kdy developer bude chtít navýšit koeficient územního plánu, aby mohl udělat rozsáhlejší výstavbu, tak by se s ním na tom město domluvilo za to, že by developer část vystavěných bytů městu nakonec předal. To je třeba jedna z cest, která je teoreticky možná. * 
 

2. května 2019
2. května 2019