Anketa pro cestující

Málokteré oslavy se obejdou bez ohňostrojů, hudby a veselí. Východisko oslav, které pořádá Studentská unie UK ke 20. výročí sametové revoluce

 

Oslavy Málokteré oslavy se obejdou bez ohňostrojů, hudby a veselí. Východisko oslav, které pořádá Studentská unie UK ke 20. výročí sametové revoluce, je však jiné: nespokojit se s radostným mecheche, ale přidat k němu i kritickou reflexi polistopadové společnosti a politiky. S tímto cílem studenti založili iniciativu Inventura demokracie. A jedním z jejích projektů je i Anketa pro cestující.


„Chtěli jsme dát různým významným osobnostem českého společenského života možnost, aby se vyjádřily k současnému stavu české demokracie. Proto jsme se rozhodli jim položit jednoduchou otázku: Co podle Vás nejvíc schází naší demokracii 20 let po revoluci? Jejich odpovědi jsme poté chtěli zprostředkovat co nejširšímu okruhu lidí,“
popisuje vznik ankety jedna z organizátorek Tereza Selmbacherová. Řešení, jak efektivně oslovit širokou veřejnost, se nakonec našlo: v metru. „Nechali jsme se inspirovat Poezií pro cestující umístěnou v soupravách pražského metra. A řekli jsme si, že by bylo ideální, kdyby anketní odpovědi mohly viset právě tam. Což od 1. listopadu opravdu budou, “ zdůrazňuje tisková mluvčí Inventury demokracie Silvie Mitlenerová.

Nejdříve ze všeho se musely vybrat osobnosti, kterým se anketní otázka položí. „Kritériem pro nás bylo, aby se jednalo o osobnosti, které jsou ve svých oborech významné. Nešlo nám jen o známé tváře z televize. Myslíme, že zajímavých osobností je mnohem více, přestože je široká veřejnost často nezná,“ říká Michal Ježek z Inventury demokracie. Mezi oslovenými nechyběli sportovci, herci, zpěváci, ale ani filosofové, vědci či spisovatelé. Velice rychle se však ukázalo, že dát dohromady seznam osobností je jedna věc a získat od nich odpověď na anketní otázku věc druhá. „Některé osobnosti nás ignorovaly, jiní odpověď sice poslali, ale po několika týdnech napsali, že si vlastně nepřejí, aby se v pražském metru spolu s jejich fotografií objevila,“ popisuje nesnáze Tereza Selmbacherová. „Zdůvodňovali to tím, že mají své profese a neradi by se takovýmto způsobem zviditelňovali. Dokonce zazněly hlasy, že jsou vystaveni různým tlakům a takhle by si svoji situaci jen zhoršili,“ dodává Selmbacherová.

O odpovědi nakonec nouze nebyla. Na jedné věci se dokonce většina osobností shodla: české demokracii toho dvacet let po revoluci schází opravdu mnoho. „Osobnosti, které na naši otázku odpověděly, zjevně nejsou s naší současnou demokracií spokojeny a své výhrady formulují navíc dosti naléhavě. Je vidět, že jim stav české demokracie není lhostejný a že je naopak řada věcí rozčiluje,“ říká Silvie Mitlenerová.

Nejedná se ale o běžné nadávání na politiku, na které je možné narazit v každé hospodě. „Nestalo se, že by se oslovení rozdělili do táborů podle svých stranických preferencí a navzájem se napadali, jako je to u nás běžné. Naopak, většina osobností velmi věcně vystihla nedostatky naší demokracie, a dokonce i naznačila směr, kterým dál přemýšlet,“ upozorňuje Tereza Selmbacherová a jako příklad dává část odpovědi děkana Filozofické fakulty UK v Praze Michala Stehlíka: „Nevidím tu nikde odpovědnost za činy, a to nejen v politickém světě. Jako by zde i v závažných a viditelných problémech platilo nepsané ‚vlastně se nic nestalo‘. A odvaha? Nedej bože, co kdybychom si nahlas vyslovenou pravdou znepřátelili někoho v soukolí ‚jánabráchismu‘ (…)“

V pozadí této odpovědi je cítit apel nejenom na politiky ale na společnost jako takovou. „Osobnosti, které se naší ankety zúčastnily, obecně kladou velký důraz na občanskou společnost a jednotlivé voliče, protože právě oni mají možnost nedostatky naší demokracie napravit. Ovšem pouze tehdy, budou-li dostatečně aktivní,“ říká Michal Ježek z Inventury. V aktivitě jdou autoři anketních odpovědí sami příkladem. Nejenom, že o problémech naší demokracie přemýšlejí, ale dokonce se se svým názorem nebojí veřejně vystoupit. A takovou možnost má každý. Například na večerních debatách s významnými hosty, které studenti plánují mezi 9. a 16. listopadem.

 

 

20. října 2009
20. října 2009