Ať jsou taxikáři zaměstnanci Prahy-rozhovor s náměstkem primátora hl. m. Prahy Petrem Hulinským, uveřejněný dne 31.3. 2006 v deníku MF DNES
Petr Hulinský je politikem, který netají své ambice, zároveň je však schopen diplomatických ústupků. Na začátku roku 2005 se stal předsedou krajské organizace ČSSD, když ve volbách jasně porazil tehdy vycházející hvězdu, Jiřího Paroubka. Letos přenechal místo v čele pražské parlamentní kandidátky Davidu Rathovi. V rozhovoru pro MF DNES představuje kromě jiného originální řešení situace v pražské taxislužbě.
Ať jsou taxikáři zaměstnanci Prahy |
|
|
|
Mladá fronta DNES | 31.3.2006 | rubrika: Praha | strana: 6 | autor: MARTIN KOMÁREK
Petr Hulinský i o tom, proč Prahu neohrozí velká voda a proč nás před kapsáři hlídá Columbo
Petr Hulinský je politikem, který netají své ambice, zároveň je však schopen diplomatických ústupků. Na začátku roku 2005 se stal předsedou krajské organizace ČSSD, když ve volbách jasně porazil tehdy vycházející hvězdu, Jiřího Paroubka. Letos přenechal místo v čele pražské parlamentní kandidátky Davidu Rathovi. V rozhovoru pro MF DNES představuje kromě jiného originální řešení situace v pražské taxislužbě.
* Takřka pod okny místnosti, kde děláme rozhovor, se valí velká voda. Udělal magistrát tentokrát všechno, aby před ní ochránil občany?
Praha má precizně vypracovaný povodňový plán a ukázalo se, že funguje. Je to dobře namazaný stroj. V úterý v noci jsme začali stavět protipovodňové zábrany, protože jsme očekávali, že průtok vody ve Vltavě se ráno zvýší natolik, aby byly nutné. Ale nechtěli jsme tolik omezovat dopravu, proto jsme chtěli mít náskok.
* A nepřeháníte to trochu?
Ne, postupujeme přesně podle plánu. Když je průtok 1200 kubíků, tak se musí stavět. Teď je třináct set sedmdesát a stoupá. Povodňový plán je naprosto striktní a přesně nařizuje, kdy je třeba co udělat. My jsme jen postupovali podle prognóz a začali raději dříve než pozdě.
* Teď tedy umíte lidi bránit před povodní. Proč to nešlo v roce 2002?
Praha neměla protipovodňová opatření na potopu, která přišla.
* Takže jste tehdy pouze improvizovali?
Za tisíc let neměla Praha zkušenost s tak mohutnou povodní. Pro všechny bylo překvapení, co voda dokáže. Všechny měřiče měly maximum pět tisíc a to bylo překročeno. My vlastně tedy ani nevíme, jaká ta voda byla.
* Kdyby teď přišla taková záplava jako před více než třemi lety, dokázalo by ji hlavní město už zvládnout?
Užší Praha by ji zvládla.
* Říkáte užší. To znamená, že okrajové čtvrti hlavního města jako Radotín nebo Zbraslav by stejně byly zaplaveny.
Radotín, Zbraslav a Lahovice by byly bohužel s největší pravděpodobností ohroženy i v dnešní době. Ale například Karlín by už měly zábrany před vodou na rozdíl od roku 2002 ochránit.
Proč nás chrání Columbo?
* Když jsem sem jel tramvají, varoval mě z plakátů před kapesními zloději inspektor Columbo. Proč mě nechrání městští policisté?
Jsou jen omezené možnosti, co můžete udělat v rámci prevence kriminality. Můžeme mít rozšířený kamerový systém, dnes máme například tři sta osmnáct kamer, které dohlížejí nad bezpečností. Pomáhá to při objasňování drobné kriminality, ale i té větší, jako jsou krádeže aut.
Kamery mohou usvědčit i kapsáře, o kterých mluvíte. Městská policie nemůže být využita jako prevence. Už proto, že strážníci musí sloužit v uniformě. Tím pádem můžou velmi těžko kapsáře chytit při činu.
To je záležitost státní policie, jejíž příslušníci mohou sloužit i v civilu, což jim zjednodušuje pátrání.
V rámci prevence je také správné upozornit občany na riziková místa, aby dávali pozor na svá zavazadla. Takže i Columbo je na místě.
* Ale proč nejezdí městští strážníci nebezpečnými linkami, což by zloděje odradilo?
To nemůžete myslet vážně s tím ježděním. V Praze je 970 tramvají a 1700 strážníků. Snažíme se sice o to, aby každý občan mohl znát svého pochůzkáře, ale tohle nejde.
Pražan se však neptá, kolik jich je a co můžou. Platí si přiměřenou ochranu svého bezpečí. A tu mu Praha, co se týče kapesních krádeží, neposkytuje.
Já myslím, že poskytuje. Drobná kriminální činnost klesá. Když se podíváte na Václavské náměstí, tak tam najdete několik hlídek, které tam neustále korzují. To samé na Staroměstském náměstí a dalších exponovaných místech. Městská policie pomáhá republikové policii plnohodnotně.
* Nedávají městští strážníci přece jen raději botičky špatně zaparkovaným autům?
Co se týče botiček: to je záležitost především rezidenčních čtvrtí, kde si lidé za parkovací místa zaplatili. Když jim tam stojí někdo jiný, omezuje jejich práva. Přirozeně pak rezidenti volají městskou policii.
Zároveň musí policie dbát na to, aby lidé dodržovali zákony. Když někdo například stojí v křižovatce nebo na zákazu zastavení, je potřeba to vozidlo odtáhnout.
* Znehybněno nebo odtaženo má být auto, které překáží provozu. Strážníci to však dělají i s vozy, jejichž majitelé překročili parkovací čas.
Nevím přesně, kolik dostávají auta botiček v takzvané bílé a kolik v takzvané modré zóně. Ale určitě je prioritou ochrana modré zóny před těmi, kdo tam neoprávněně parkují a poškozují ty, kdo tam bydlí. A to je jednoznačně správné.
* Je městských policistů dost? Je na ně dost peněz?
Peněz není nikdy nikde dost. Máme ale teď tisíc sedm set policistů. Nedávno jsme jich měli tisíc. Každý rok se jejich počet zvyšuje. Ale růst je samozřejmě závislý jak na financích, tak na kvalitách lidí.
Taxikáři jako tramvajáci?
* Pražané a návštěvníci Prahy jsou okrádáni nejen v tramvajích. Často je okrádají taxikáři. Jak to řešit?
Praha se tím zabývá intenzivně. Já například vidím jedno z možných řešení ve zvýšení konkurence v tomto oboru. To ovšem vyžaduje širokou diskusi v zastupitelstvu.
* Dovedu si představit taxíky pod pražskou hromadnou dopravou. Máme autobusy, máme tramvaje, proč by nemohlo mít město i taxislužbu? Takže by se z taxikáře stal placený zaměstnanec?
Nevím, jestli je tato myšlenka myšlenkou živou, a ne pouze představou. Já si myslím, že by taxikář mohl být placený zaměstnanec.
* Myslíte, že by chtěl někdo přesedlat z pozice svobodného podnikatele, který si může vydělat hodně peněz, do pozice průměrně placeného zaměstnance?
Já nemluvím o tom, že by ti, kdo dnes jezdí taxíky, měli přestat s podnikáním.
Chcete říci, že by byla taxislužba Dopravního podniku hlavního města a vedle ní konkurenční firmy?
Samozřejmě.
* A k čemu by byla ta Dopravního podniku? Aby garantovala cenu a kvalitu?
To nemůžete nikomu nařídit. Dopravní podnik by garantoval jednotnou barvu vozu, jednotný typ vozu, naváděcí zařízení, takže by bylo zpětně zjistitelné, kudy s klientem řidič jel a za jakou cenu.
* A zůstal by za takových podmínek u Dopravního podniku někdo byť jen trochu dobrý?
Nemyslím si, že například provozovatelé soukromých autobusových linek dávají svým zaměstnancům víc než pražský Dopravní podnik.
Většina taxikářů jsou živnostníci, nejsou ničími zaměstnanci.
To by vyřešil trh. Ale jak říkám, musíme o tom ještě s kolegy diskutovat.
Proč ČSSD v Praze prohrává?
* Jsme u politiky. Proč myslíte, že sociální demokracie v Praze opakovaně prohrává volby?
Neřekl bych, že sociální demokracie prohrává v Praze volby. My jsme už dvě období v koalici, která řídí město.
* Ano, ale dominantním partnerem je na základě volebních úspěchů ODS.
V městské koalici má ČSSD místa dvou náměstků včetně stěžejního resortu financí. Dále máme místa dvou radních a místa předsedů dvou výborů...
* Sociální demokracie vyjednala slušné koaliční podmínky. Proč myslíte, že má v Praze horší volební výsledky než na celostátní úrovni?
Já nemyslím, že bude mít horší výsledky...
* Nevím, jak to bude, ale zatím měla.
To když srovnáváte parlamentní a městské volby. Když se podíváte na volby v jednotlivých krajích, pak Praha nemá nejhorší výsledek...
* Vy mluvíte tak, jako byste byl spokojen s druhým místem. Zeptám se jinak: kdy podle vás sociální demokracie v Praze vyhraje?
Praha je čtrnáctý nejbohatší region v Evropské unii. Její specifičnost je dána nejen ekonomickými výsledky, ale i nadprůměrnými platy. Je tu nízká nezaměstnanost, fungující trh pracovních sil. Nejsou tu velké sociální problémy.
* Tím chcete říci, že až celá republika zbohatne jako Praha, nebude sociální demokracii volit už nikdo?
To jste otočil. To tak samozřejmě není. Já říkám, že Praha je naprosto specifická. Sociální demokracie tu má postavení podle toho, co může nabídnout. Samozřejmě věřím, že čas, kdy vyhraje, se blíží.
***
Petr Hulinský je po odchodu Jiřího Paroubka do vysoké politiky nejvlivnějším sociálním demokratem na pražské radnici. Po revoluci začal podnikat a pracoval i jako ředitel soukromé bezpečnostní agentury. V letech 1998-2002 vystudoval policejní akademii a dosáhl titulu doktora práv. Od roku 1994 byl zastupitelem v Praze 10. V roce 1996 byl zvolen poslancem parlamentu. O dva roky později se stal zastupitelem města Prahy. Od roku 2002 je náměstkem primátora. Petr Hulinský je ženatý a má dva syny. Aktivně provozuje bojový sport taekwondo, jehož českého svazu je viceprezidentem.
Foto popis| KRIMINALITA KLESÁ. Náměstek pražského primátora Petr Hulinský je přesvědčen, že se drobná kriminální činnost v hlavním městě v poslední době snížila.
Foto autor| FOTO: MAFA
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha