Bonmot o Mafiánském náměstí přestane platit

Hospodářské noviny | 3.12.2010 | rubrika: Rozhovor | strana: 11 | autor: Petr Honzejk, Jindřich Šídlo

Jsem tu proto, abych vytvořil nový magistrát, říká pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Slibuje audit na Opencard a další zakázky města, odchod vlivných úředníků spojovaných s korupčním prostředím a nástup poradců z protikorupční organizace Transparency International. Bonmot, který překřtil pražské Mariánské náměstí, kde sídlí magistrát, na náměstí „Mafiánské“, prý přestane platit.

 

* HN: Jste druhý den v primátorské pracovně. Co vám tu Pavel Bém zanechal?

Jsou tu Fillovy obrazy, základní komunikační technika, stůl, židle.

* HN: Spíš máme na mysli, jakou vám zanechal pověst magistrátu.

Bezesporu rozporuplnou. Na jednu stranu všechny kauzy, které probírají média, pověst ovlivňují negativně. Na druhou stranu magistrát udělal i dobré věci, které musí každý vidět. Změnila se doprava, Praha je čistší, udělala se protipovodňová opatření. Ale je pravda, že negativní pohled u Pražanů převažuje.

* HN: Víte, jak se mezi Pražany říká Mariánskému náměstí, kde magistrát sídlí?

Jako čtenář vašich novin vím, že Mafiánské.

* HN: Jak myslíte, že to pojmenování vzniklo?

V pražské politice se ujímají bonmoty, žádný politik si neodpustí pronést bonmot aspoň jednou týdně. I když to mnohdy nemusí odpovídat skutečnosti. Ta věc je jistě vtipná, ale pro mě je nepodstatná a nezajímavá. Navíc tento bonmot postupně přestane platit.

* HN: Jak si tím můžete být tak jistý?

Protože kdybych to nedokázal, nebyl bych tu. Úředníci se špatnou pověstí odejdou

* HN: To souvisí s tím, kdo na magistrátu bude pracovat. Vaši soupeři, lídři TOP 09 a ČSSD, Zdeněk Tůma a Jiří Dienstbier, v kampani prohlásili, že by za jejich vlády museli odejít například téměř legendární šéfové odboru obchodních aktivit Peter Ďurica a městských investic Jiří Toman. Co s nimi uděláte vy?

Vypouštím jména, ale to, co pánové Tůma a Dienstbier jen říkali, já udělám.

* HN: Takže je vyhodíte?

Odpověď je širší. Chci, aby všichni vedoucí pracovníci prošli něčím jako výběrovým řízením. A tam, kde existují informace, že činnost neprobíhala správně, bych to chtěl řešit v řádu dnů.

* HN: Máme chápat ono výběrové řízení jako technologii, jak se zbavit lidí se špatnou pověstí?

Je možné to vnímat jako technologii, ale také u úředníků, kteří takovou pověst nemají, chci vědět, jestli se v konkurenci prosadí, nebo jestli se nenajde někdo, kdo by byl magistrátu prospěšnější.

* HN: Co znamená „činnost neprobíhala správně“?

Třeba to, že cena investic byla neúměrně vysoká. Nebo že nebyla dodržena protikorupční pravidla, která už platí.

* HN: Proč byla cena investic neúměrná?

To v tuto chvíli nevím. Možná nebyly dodrženy zásady, jak mají výběrová řízení vypadat, od zveřejnění, vypsání, definování kritérií. To vše projde auditem.

* HN: Proč nebyly dodržovány závazné postupy?

Nejsem tu od toho, abych říkal, proč to tak bylo. Ale abych zjistil, jestli to tak bylo a vyvodil důsledky. Už je po volbách. Jsem tu proto, abych vytvořil nový magistrát. Staré věci mě zajímají jen potud, abych dokázal udělat opatření, díky nimž se nebudou opakovat. Už se chci dívat jenom dopředu.

* HN: Podnikatelé, kteří přišli do styku s magistrátem, anonymně tvrdí, že výše provizí byla poslední roky zcela neúnosná. Máte představu, jak vysoké byly?

Kdybych tu představu měl, dal bych podnět policii. Slyšel jsem, že se provize vyšplhaly až na padesát procent ceny. To je nejsilnější informace, ale opravdu jsem to jen slyšel, nemůžu s tím pracovat jako s faktem, řekl mi ji třeba pan XY, s nímž hraju tenis. Je to ale šílená představa a jeden z důvodů, proč se vše musí zcela zásadně prověřit. Budu samozřejmě rád, když se ukáže, že to není pravda.

* HN: Jak se to dá vlastně zjistit? To by se vám musel někdo nejspíš přiznat.

Říkat, že něco nezjistím, znamená, že bych to ani neměl zkoušet. Musím to zkoušet. K tomu slouží audit: když se ukáže, že cena zakázky byla významně nadhodnocena, zakládá to podezření, že nevznikla sama o sobě. A ta zakázka pak musí projít dalším hloubkovým auditem, který prozkoumá všechny další navazující smlouvy. Může se stát, že ani to nepřinese žádné konkrétní výsledky, ale když takový audit uděláte, znamená to, že každý, kdo by se o něco takového chtěl v budoucnu pokusit, bude čelit významnému riziku.

* HN: Mimochodem, už jste si pořídil opencard?

Ne, nadále ji nepoužívám a nebudu. Když jedu metrem, kupuji si lístek v automatu. Dokonce mě naučili, že to můžu udělat i přes telefon.

* HN: Takže nebudete sdílet s Pražany jejich úděl?

Nemyslím si, že elektronická forma placení jízdného je nějaké utrpení. Dospějí k tomu všechna velká města, protože jestli se nemýlím, v žádném velkém městě nejezdí už koňská dráha. Může to být drahé, nefunkční, může to mít chyby. Ale ten princip je správný.

* HN: Víte, že se té kartě přezdívá Openkrad?

Je to pěkný bonmot, ale nic neznamená. Nechám si ale zadat další audit. Patří to mezi moje priority, které bych chtěl mít na stole do konce března. Pozvu Trasparency International

* HN: Také vaši předchůdci Kasl a Bém přicházeli spojováni s nadějemi, že léta utužovaný místní systém zvrátí. Nepovedlo se jim to. Proč byste toho měl dosáhnout vy?

Mohl bych odpovědět bonmotem: Kdyby primátor Bém odešel po svém prvním funkčním období, byl by nejúspěšnější primátor. Získal ve volbách víc než 50 procent a trvale se umísťoval na žebříčcích popularity nejhůře na druhém místě. A já tady chci být jen jedno funkční období.

* HN: Jak ale chcete budovat nový magistrát, když lidé, kteří byli symbolem toho starého, třeba bývalí radní Klega, Blažek a Richter, jsou předsedy výboru pro infrastrukturu, bezpečnost a hospodářskou politiku?

V čele města stojí rada. Aniž bych se chtěl dotýkat významu výborů, jsou jen poradními orgány rady. A já si samozřejmě musím vytvořit i jiné skupiny, které mi budou dávat informace. Vytvoříme ekonomickou a poradní strukturu. Chtěl bych, aby v rámci protikorupční strategie magistrátu tady byl představitel Transparency International.

* HN: Máme tomu rozumět tak, že chcete vytvořit paralelní strukturu, která vás odcloní od staré ODS?

Rozumějte tomu tak, že chci, aby byl magistrát průhledný a aby podezření, že tu probíhají korupční nebo mafiánské praktiky, byly minimalizovány.

* HN: Chcete být garantem nové pražské ODS, ale nebudete kandidovat na jejího předsedu. Tím má zůstat Boris Šťastný, který nemá s novou ODS nic společného.

Kromě Pavla Béma nebylo zvykem, aby byl primátor i předsedou pražské ODS. Nejradši bych zastával roli prvního místopředsedy. To je dostatečně vysoký post. Ve spojení s funkcí primátora se svou autoritou pozici předsedy vyrovná.

* HN: Řekl jste, že zjistíte, zda jsou adekvátní odměny, které pobírají zastupitelé v dozorčích radách městských firem. Kdy se můžeme těšit na výsledky?

V pátek (dnes – pozn. red.) budu na jednání rady prosazovat, abychom přešli na německý model obsazování vrcholných orgánů. Zároveň zadám analýzu současného systému odměňování. A ke změně by pak mělo dojít velmi rychle. A já sám chci být garantem etického kodexu pro tuto oblast. Problémem mohou být firmy, kde náš zahraniční partner má vyšší podíl a řídí se cenovou úrovní, která je obvyklá u nich.

* HN: Takže je možné, že si třeba Petr Hulinský z ČSSD vydělá za další čtyři roky dalších 13 milionů korun?

S tím se mi těžko pracuje, vy říkáte 13 milionů, jiné noviny tvrdí 18 milionů, z jeho daňového přiznání vím, že to bylo sedm. Každá lidská činnost má být nějak honorována. Podle objemu prostředků, o něž se jedná, podle pracovního zatížení a podle toho, že člověk, který v takové dozorčí radě sedí, ručí majetkem za eventuální krach firmy. Podle toho musí být určena částka.

* HN: Kdy se dopracujete k částkám, které by měli zástupci magistrátu dostávat?

Myslím, že je to otázka ledna.

* HN: A připadají vám částky, které dnes zastupitelé dostávají, adekvátní?

Mám informace, které se rozcházejí. Na jedné straně slyším, že ta činnost byla dost významná. Třeba Pražská teplárenská, která byla na pokraji krachu, se díky zásahu dozorčí rady změnila v prosperující podnik. A z druhé strany slyším, že v některých dozorčích radách se jejich členové objevují jen sporadicky. Nebylo by fér zaujímat jednoznačné stanovisko. Podniků s účastí Prahy je ohromné množství, musím si nechat udělat skutečně odbornou analýzu. Když dnes někdo říká, že by odměna měla být třicet nebo padesát tisíc měsíčně, je to jen nastřelená číslovka bez jasného podkladu.

* HN: Mimochodem, vy jako primátor s platem kolem 95 tisíc si finančně polepšíte?

Pohorším si, i když, o kolik přesně, to ještě nevím.

* HN: Vedl byste pražskou ODS znova do voleb, kdyby Ústavní soud zrušil pražské volby?

Ano, samozřejmě. Je to moje povinnost.

 

3. prosince 2010
3. prosince 2010