Byt či nebyt
Datum vydání: 10.11.2019, Zdroj: ČT 24 | Rubrika: 13:05 Otázky Václava Moravce II., Téma: Zdeněk Hřib
Václav MORAVEC, moderátor
Ještě jednou vám všem divákům zpravodajské Čtyřiadvacítky hezké nedělní odpoledne. Stále je tu jedinečný prostor pro diskusi. 7 namísto 9. Taková by byla proměna Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pokud by se dnes konaly volby. Podle říjnového volebního modelu, který pro Českou televizi zpracovává agentura Kantar cz, jsou preferencerelativně stabilní. Sestupný trend v současnosti dál vykazuje hnutí SPD, které by se podle nové prognózy nedostalo do Poslanecké sněmovny.
redaktorka
Hnutí ANO má aktuálně 31,5 procenta hlasů. Druzí jsou Piráti se 17 procenty. Což je o 6 procentních bodů více než činil jejich volební výsledek před dvěma lety. Třetí občanští demokraté by nyní získaly 12,5 procenta hlasů. KSČM je na 7 procentech, TOP 09 na 6. Do Poslanecké sněmovny by vstoupili s 5 procenty hlasů i lidovci a Starostové a nezávislí. Těsně pod pětiprocentní hranicí zůstali sociální demokraté a také hnutí SPD, které tak od posledních voleb ztratilo už 6 procentních bodů.
Václav MORAVEC, moderátor
A změny ve volebním modelu vysvětluje v rozhovoru pro dnešní Otázky analytik společnosti Kantar cz a spoluautor Trendů Česka 2019.Pavel Ranocha.
Pavel RANOCHA, analytik, Kantar CZ
Preference SPD nám klesají už čtvrtý měsíc po sobě a v současnosti jsme naměřili hodnotu 4,5 procenta. A za tu dobu během těch čtyř měsíců největší část bývalých voličů SPD přešla k novému hnutí Trikolóra. Byli to zejména ti vzdělanější a druhou takovou destinací pro ty, které odešly, bylo hnutí ANO. To jsou spíše starší voliči. Když se podíváme na preference ČSSD, tak ty klesají sice velmi pozvolna, ale v nějakém dlouhodobém horizontu je ten pokles už celkem jasně viditelný. Stále platí, že nejvíce odcházejí k hnutí ANO. Mezi důvody se začínají v poslední době objevovat například zmínky o zastavení stíhání Andreje Babiše, čímž se ANO stává o něco důvěryhodnější a relevantnější variantou pro ty voliče. A proti ČSSD hraje také, řekne, slabší personální obsazení, anebo nejednotné vystupování směrem navenek. A druhou nejčastější stranou, kam bývalí voliči ČSSD odcházejí, jsou pak Piráti.
Václav MORAVEC, moderátor
Slova spoluautora Trendů Česka 2019 Pavla Ranochy. Ještě dodám, že sociologické šetření Trendy Česka se uskutečnilo mezi 12. říjnem a 1. listopadem letošního roku metodou Katy. Z reprezentativního vzorku 12 stovek respondentů jich do volebního modelu vstoupilo 879. Na základě kvótního výběru statistická chyba se pohybuje od plus minus jednoho do plus minus tří procent. Dalšími hosty Otázek jsou avizovaní primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib z Pirátské strany. Hezké nedělní odpoledne, pane primátore.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Hezké odpoledne.
Václav MORAVEC, moderátor
Mé pozvání přijala i primátorka města Brna Markéta Vaňková z Občanských demokratů. Dobrý den i vám přeji.
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Krásné odpoledne.
Václav MORAVEC, moderátor
A vítám i ostravského primátora Tomáše Macura, který zastupuje hnutí ANO. Pěkné nedělní odpoledne, pane primátore.
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Pěkné odpoledne.
Václav MORAVEC, moderátor
Ovlivňuje vás jako primátory ta celostátní politika, a nechci říct vaše stranické sekretariáty? Začnu u dámy. Nakolik se dotýká to, co se děje na celostátní úrovni v politice?
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Tak, samozřejmě se mě to dotýká. Bylo by divné, kdyby tomu tak nebylo. Jsme druhé největší město, ale více se samozřejmě zaměřujeme na ty lokální problémy. Na to, co nás trápí ve městě Brně. A samozřejmě máme nějakou koalici, kde jsme tou hlavní stranou. A z toho důvodu se snažíme jak v koaliční smlouvě, tak i následně teď při plnění našich cílů prosazovat i to, co prosazuje na celostátní úrovni ODS a další tedy samozřejmě koaliční strany.
Václav MORAVEC, moderátor
Dodám, že vy jste nechtěli spolupracovat s hnutím ANO na té brněnské úrovni. Pokud byste byla vy na celostátní úrovni tak byste to držela i na té celostátní?
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Je to vždy otázka konkrétní situace. My ze začátku jsme s hnutím ANO jednali. To je asi všeobecně známá skutečnost. Následně jsme ale při domluvě s ostatními stranami dospěli k závěru, že ta koalice, kterou jsme nyní tvořili, tak více odpovídá tomu volebnímu výsledku a tomu zájmu občanů města Brna.
Václav MORAVEC, moderátor
Jde o koalici ODS, dodám, pro nás ne Brňáky KDU-ČSL ČSSD a Piráty.
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Je tomu tak.
Václav MORAVEC, moderátor
Spokojená?
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Řekla bych po tom roce fungování, že ta koalice funguje velmi dobře. Ano jsem spokojena.
Václav MORAVEC, moderátor
Označila byste ji za funkční. Pane primátore hlavního města, jak vás ovlivňuje celostátní politika? Opět neberte to ironicky. Vy jste si užili teď hlasování v rámci svého vnitrostranického fóra o odvolání o možném odvolání místopředsedy a pražského zastupitele Jakuba Michálka, který nakonec zůstal v pozici místopředsedy.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak my si možnost přímé odvolatelnosti našich zástupců užíváme už více než 10 let. Není to první odvolávání.
Václav MORAVEC, moderátor
Taky to nemyslíte ironicky?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Ne, ne také to nemyslím ironicky. A myslím, že tímhle tím jsme vlastně potvrdili tu naši pověst nejtransparentnější strany. Ostatně Jakub Michálek byl odvoláván jednou už před dvěma roky. Ten výsledek byl, jestli se nepletu, velice podobný. Takže, respektive nedošlo k odvolání. To znamená tohle záležitost je, kterou já považuji za jednu ze zásadních výhod toho, jak my interně fungujeme. A to je to, že vlastně my můžeme tu zpětnou vazbu od členské základny dostat prakticky okamžitě. Což nám pomáhá v tom, abysme se příliš neodpojili od těch našich původních ideálů.
Václav MORAVEC, moderátor
Končí tím ta vyhrocená situace uvnitř Pirátské strany, kterou jsme mohli sledovat v těch uplynulých týdnech?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No já si myslím, že zjevně to skončilo, protože Jakub Michálek avizoval, že už znovu se kandidovat nechystá. Mikuláš Peksa rezignoval. To znamená, že teď samozřejmě se budeme zabývat těmi záležitostmi jak zajistit, aby lidi nebyli vyčerpaní z toho, že přece jenom se snažíme pracovat na 100 a více procent. A to pochopitelně znamená, že prostě někteří lidé nestíhají, ale je to záležitost, kterou budeme určitě řešit.
Václav MORAVEC, moderátor
Dodám, že v Praze už rok vládnou Piráti s Prahou Sobě a Spojenými silami pro Prahu. U vás asi ta pochvala fungování koalice nebude tak jednoznačná jako zazněla tady z Brna.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak já myslím, že možná kdybych se mohl vyjádřit spíš k tomu, jak nás ovlivňuje ten celostát, ta celostátní politika. To znamená to, co se vlastně děje na na té druhé na tom druhém břehu Vltavy, tak to je zjevné, že nás to v Praze ovlivňuje hodně. A to především ve dvou zásadních rovinách. Jedna rovina spočívá v sanaci problémů, které vytváří centrální vláda. To znamená v momentě, kdy se centrální vláda například rozhodné nepřidělit regionům dotace na sociální práci, tak pochopitelně ten, kdo to musí zasanovat, jsou například v Praze tedy magistrát, nebo městské části. To, znamená to je první záležitost, která nás ovlivňuje v podstatě negativně. A druhá záležitost je, že velká část řešení problémů, které Praha má, které Prahu trápí, spočívá vlastně v legislativní změně. To znamená, že to řešení neleží na magistrátu, ale na druhém břehu Vltavy. A to jsou záležitosti, které se týkají například tedy řešení těch platforem pro krátkodobé ubytování. Nebo digitalizace stavebního řízení je záležitost, která by nám mohla pochopitelně pomoct. Další věcí je dostupnost bydlení, ke které se nepochybně dostaneme bylo naplánováno. Ten program výstavba jeho kritéria se teď budou měnit. To jsou záležitosti, které nás pochopitelně pochopitelně ovlivňují.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane primátore Macuro, začnu tou první otázkou, abyste si o ní neřekl jako pan primátor Hřib, jak ovlivňuje vás celostátní politika?
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Tak samozřejmě ten ten přesah tady je. Já myslím, že Ostrava je jediným městem aspoň z těch větších, kde funguje koalice na bázi všech zde přítomných stran.
Václav MORAVEC, moderátor
Ano, vládnete s Piráty, s Občanskými demokraty a ještě jste převzali lidovce.
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Takže je vidět, že to jde, že jo. Tím odpovídám na nějaké otázky, nebo nevyřčené možná někdy, že prostě to nemůže fungovat. Funguje to.
Václav MORAVEC, moderátor
Fungovalo by to i na té celostátní úrovni?
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Já si myslím, že je to o lidech, že by to mohlo fungovat i tam. No a funguje to dobře. To to chci říct, že já jsem já jsem v koalici tak jako tady paní primátorka říkala o té brněnské, tak já s tou ostravskou jsem spokojen také.
Václav MORAVEC, moderátor
Když se podíváte na to, jak vás ovlivňuje, protože se teď budeme dostávat k jednotlivým palčivým problémům velkých měst, tak jak ovlivňuje ta konkrétní politika, nikoliv stranická, vás jako primátorky a primátory?
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Tak pan primátor Hřib tady pár tém naznačil. My se s nimi trápíme všichni úplně stejně. Ať už je to financování těch sociálních služeb. Ať je to záležitost podpory bydlení hlavně toho dostupného, nebo sociálního bydlení. Ale jsou to věci, které prostě řešíme po zase na různých platformách, ať už přímo, nebo přes Svaz měst a obcí, nebo nebo podobně. A já myslím, že ta řešení se postupně nachází.
Václav MORAVEC, moderátor
Než se dostaneme k bydlení, tak ono s bydlením souvisí i dojíždění do měst, neschopnost solidně zaparkovat, nejen v Ostravě v Praze v Brně, ale v dalších krajských městech České republiky. Začněme Brnem. Brno se možná dočká velkého městského okruhu. Ředitelství silnic a dálnic dostalo všechna potřebná stavební povolení k zahájení prací na výstavbě dalšího úseku v Žabovřeské ulici. Stavět se má začít už na jaře příštího roku. Velký městský okruh v Brně je hotový pouze z jedné třetiny. Termíny dokončení se neustále odkládají. Stavba potrvá minimálně dalších 20 let. Ano, posloucháte správně, minimálně 20 let. Silničáři chtějí do šesti let stavět Vinohradský tunel, který má ulehčit dopravě v Židenicích. Co říkáte tomu termínu 20 let, paní primátorko?
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Tak ten termín se samozřejmě zdá být velmi daleký. Já bych spíš pozitivně vyzdvihla to, že se skutečně pokračuje v druhé etapě Žabovřeské. Tak, jak jste to citoval, nezmínil jste Tomkovo náměstí, kde také v nejbližší době by se mohlo začít, protože jsou výkupy už na úrovni 80 %, výkupy pozemků. Jsou také připraveny projekty. Takže i Tomkovo náměstí, to je další etapa by mohla být realizována. A každá další etapa, která se povede v rámci velkého městského okruhu, tak samozřejmě Brnu velmi ulehčí. A já bych ráda.
Václav MORAVEC, moderátor
Těch 20 let. Víte, proč to říkám? Jestli, a to se týká vás všech tří, respektive vašich měst, že vytloukáme klín klínem. Kvůli drahému bydlení se lidé stěhují na okraje těch velkých měst jako je Brno, Ostrava, Praha. Tím právě narůstá potřeba dopravní infrastruktury a ještě jí budujeme 20 let.
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Je tomu tak. Já bych jenom ráda dodala, což si možná někteří neuvědomují, že právě třeba velký městský okruh, nebo jiné významné investice dopravní jsou financovány a řízeny z úrovně státu. To to je investice Ředitelství silnic a dálnic. My samozřejmě jako město snažíme spolupracovat s ŘSD poměrně úzce, ale ta hlavní odpovědnost na státu. Takže to je zrovna jeden z těch případů, kdy nám celostátní politika zasahuje do té naší brněnské, protože prostě bez přispění státu se tak dopravní situace v Brně nezlepší.
Václav MORAVEC, moderátor
Vám těch 20 let přijde adekvátních?
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Samozřejmě, že bych byla výrazně radši, kdybychom se bavili třeba pěti letech. Ale na druhé straně vím, že to není asi úplně reálné. Znovu opakuji, pro mě je zásadní, že se pokračuje poměrně rychle v těch dvou etapách Žabovřeská a Tomkovo náměstí.
Václav MORAVEC, moderátor
Okruh problémy má i hlavní město. Kolem Prahy celý Pražský okruh, když se podíváme opět na mapu, měří asi 80 km. V provozu je zhruba polovina. Podle Ředitelství silnic a dálnic se řidiči po dokončeném okruhu svezou nejdříve za 10 let, byť bývalý ministr dopravy Dan Ťok mluvil o urychlení. Zatím se nezdá, že by se dostavba Pražského okruhu urychlovala. Dodám, že kolem Prahy se okruh staví 40 let. Praha den co den kolabuje. Pane primátore, nápady s mýtem a zabránění vjezdu kamionů na jižní spojku ty jsou mrtvé předpokládám?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak asi by vylo vhodné zmínit, že ten okruh, který tady byl ukázán je okruh takzvaný vnější. To je tedy okruh, který staví stát. Tam skutečně jenom v průběhu dnešního letošního roku, pardon, došlo vlastně k tomu, že se to datum tak jako nenápadně odsouvá. Za letošek o 2 roky, ale je to prostě skutečnost, že tohle staví Ředitelství silnic a dálnic.
Václav MORAVEC, moderátor
Proč nekřičíte, že se zase odsunula, že jsme u deseti let?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
My ani tak nekřičíme jako spíš se snažíme to konstruktivně urychlit. To znamená, co se týče, konkrétně té 511, což je ten úsek na jihovýchodě. To znamená vlastně mezi Běchovicemi a D1.
Václav MORAVEC, moderátor
Když se znovu podíváme na tu mapu, tak to můžeme vidět.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Je to ten jihovýchod a tam vlastně dochází k tomu, že jsme uzavřeli memorandum s Ředitelstvím silnic a dálnic o tom, aby se vykupovaly pozemky ještě před vydáním územního povolení. Mimochodem to územní povolení by mělo být vydáno teď do konce roku, zatím tedy nepravomocně. Samozřejmě bude záležet na tom, kdo a jak se odvolá. Nicméně tomu, aby se těch odvolání bylo co nejméně, tak Praha dělá to, že vykupuje pozemky pro ty takzvané zelené pásy a kompenzační opatření okolo těch silnic. Plus samozřejmě na bedrech Prahy spočívá stavba určitých doprovodných komunikací jako je Klánovická a Hostivařská spojka. To znamená, to jsou záležitosti, kde my se snažíme aktivně urychlit vlastně tu stavbu. Respektive ta doprovodná opatření tak, aby to celé dávalo smysl. Potom je tam pochopitelně teda ten sever, respektive severovýchod, to je záležitost, která se ještě tedy zjevně potáhne. Opět Praha bude poskytovat maximální součinnost, co se toho týče. To znamená, aby územní řízení nevázlo nějak na nás, ale investorem té stavby je skutečně stát. Žádnou garanci nemáme. Nicméně navštívili jsme Ministerstvo dopravy a bude se uzavírat další memorandum ještě vlastně s Ministerstvem dopravy. Tedy nejen s Ředitelstvím silnic a dálnic, ale i s třeba Správou železniční a dopravní cesty na další klíčové dopravní infrastrukturní stavby, tedy i železniční. To memorandum bude předpokládám ještě letos. To znamená tam se jedná samozřejmě o tu železnici do Kladna a na letiště, ale i takové ty věci jako je například to propojení to nové spojení 2. To znamená vlastně vlakový tunel pod Karlovým náměstím a další záležitosti. To znamená, my se aktivně ne nepřistupujeme k tomu, že bysme dělali nějaká laciná mediální gesta, že bysme křičeli, ale přistupujeme k tomu konstruktivně. Scházíme se s ministrem dopravy. Scházíme se s ředitelem Silnic a dálnic. Máme pracovní skupinu, kde se kontroluje postup tady těch klíčových dopravních staveb. To je ten způsob, jak se snažíme urychlit.
Václav MORAVEC, moderátor
Ale pod 10 let se nedostaneme?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
To záleží skutečně víc na tom Ředitelství silnic a dálnic, jakým způsobem oni budou zajišťovat ty podklady pro ty nezbytné povolovací procesy. Přece jenom v dnešní době to není už ani o tom tu silnici postavit, ale hlavně tu silnici povolit. A právě proto my jsme se například v případě toho vnitřního městského okruhu, což je naopak okruh, který staví Praha, rozhodli jít tou cestou, že vlastně ten okruh bude víc podzemí. Že tam nebudou takové ty zóny nikoho, takhle ty velké dálniční brejle, prostě ty velké exity tak, aby ten okruh to město spíš spojoval než rozděloval. Aby vlastně došlo ke spojení těch navazujících městských částí. A to je záležitost, která také má potenciál z zrychlit ten povolovací proces, protože se sníží odpor těch těch obyvatel, který v těch místech žijí vůči té stavbě jako takové. A o to tady jde.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane primátore Macuro, Ostrava má, nebo nemá problém s nějakým okruhem? Když jsem se díval na problémy Brna Prahy, tak se zdá jako by ta D1 a s tím související úseky vás relativně obkroužily jako Ostravu. Tudíž z Ostravy problémy s okruhy neslyšíme.
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Tak ono je třeba říct že Ostrava na rozdíl od Brna a Prahy není homogenní město ve smyslu jednoho městského jádra, které by bylo možno nějakým způsobem obkroužit. Je to víceméně souměstí 3 měst, když to vezmu, nebo tří městských center. To za centra města toho historického. Potom Poruby kde, která má nějakých 65 000 lidí a Jižního Města se 110 000 lidmi. Ten náš hlavní dopravní problém, nebo nebo ten směr rozvoje té dopravní infrastruktury je vytvořit, nebo zkapacitnit, nebo nebo usnadnit ta propojení těchhle těch tří tří jader. Takže navíc tomu samozřejmě přistupuje to, že Ostrava je historický dimenzovaná pro daleko větší počet lidí, než tam dneska bydlí. Když to vezmu, my máme poloviční rozlohu než Praha a 4× méně obyvatel. Takže ta hustota lidí je tam je tam je tam jaksi poloviční. A to Praha není kdoví jak zahuštěné město. Takže my jako zásadní zásadní dopravní jaksi problémy ve městě ve městě nemáme. Nicméně samozřejmě máme máme své priority, kvůli kterým také se chystám během tří týdnů za panem ministrem dopravy. Je to je to nová zcela nová komunikace severní spoj, která má právě jako zajistit to severojižní propojení města. Dále blýská se na lepší časy v tom smyslu, že konečně se podaří dokončit tu nazvanou prodlouženou Rudnou, což byl několikaletý velký problém, kde chybělo dostavit 400 m cesty kvůli různým obstrukcím. Vlastně bylo tam rukojmím několik desítek tisíc Porubáků. Takže tyhlety věci jsou na dobré cestě. Město se snaží, přestože to budou cesty státu. Aspoň tedy doufám. V případě severního spoje se snaží tomu jít vstříc v tom v tom smyslu, že jsme na sebe vlastně vzali závazek projektování. Takže my jsme se zavázali jako město, že dotáhneme zrovna ten severní spoj do fázehotové dokumentace pro územní rozhodnutí. Předpokládám, že kraj teď převezme dokumentaci dalšího dalšího stupně a chceme společně přesvědčit právě stát, potažmo Ministerstvo dopravy, aby vlastně realizaci potom té stavby převzalo na sebe.
Václav MORAVEC, moderátor
Není to ale absurdní, že, a to se týká vlastně všech tří těch velkých měst, že v mnoha ohledech vy suplujete role Ministerstva dopravy, nebo Ředitelství silnic a dálnic, abyste si urychlili výstavbu dopravní infrastruktury, nebo průjezdnost vašimi městy?
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Tak absurdní. My máme zodpovědnost za to území. Takže buďto buďto složíme ruce v klín a řekneme si, ano bude to za 20 let například, anebo tomu vyjdeme vstříc. My jsme v Ostravě i vykupovali pozemky vlastně na takzvaně na vlastní triko, abychom umožnili realizaci těch budoucích státních staveb.
Václav MORAVEC, moderátor
Jinými slovy tím, že jste v první linii, tak se mohou státní instituce, Ministerstvo dopravy Ředitelství silnic a dálnic, vlastně v mnoha ohledech chovat ne zcela racionálně, protože vy si to odřete za ně.
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Tak do jisté míry to tak platí.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane primátore?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já bych rád asi zmínil, že nám se teď s aktuálním vedením Ředitelství silnic a dálnic spolupracuje velice dobře. Vypadá, že ta práce skutečně někam pokračuje. Byť tedy je pravdou, že prostě se nacházíme v nějakém stavu, kam to dotáhli ti předchůdci. Ten prostě není nijak zvlášť pokročilý, ale já myslím, že kdyby takhle šlo dál, tak ta naděje, že se to podaří v nějakém rozumném čase dostavět, tu určitě je. Ale ano, pochopitelně obyvatelé města se ptají primátora starosty, kdy to teda už bude. Tak, co se týče teda to je 511, tam ten termín jasný. Nepravomocný nepravomocný povolení do konce roku. U toho městského okruhu, který je teda jde za námi za magistrátem, tam máme v plánu v ambiciózním plánu, že tedy bude vydáno územní povolení do v rámci tohoto volebního období. Já doufám, že se to podaří splnit.
Václav MORAVEC, moderátor
Paní primátorka?
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Já musím souhlasit. My také máme v tuto chvíli výbornou spolupráci s ŘSD na brněnské úrovni.
Václav MORAVEC, moderátor
Jinými slovy prospěla ta personální výměna na ŘSD?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Ta spolupráce i tedy s těmi jakoby nižšími složkami, musím říct, jako v tom teď problém osobně vyloženě nevidím. Ale prostě to nějakým stavu a legislativa je nějaká a je nutné se s tím poprat.
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Já mluvím za Brno. Tam pan ředitel Fiala, se kterým ta spolupráce je výborná. A jak bylo řečeno, i Brno se snaží pomáhat. Nenecháme to samozřejmě všechno jenom na úrovni ŘSD. I z naší úrovně dochází k výkupům pozemků. Pak je následně z ŘSD nějakým způsobem směňujeme, nebo se majetkově vypořádáváme. A je to přesně tak. Nás se ti lidé ptají, protože oni žijí v Brně. Oni mají pocit, že za to odpovídá město Brno. My jim sice vysvětlujeme, že do toho můžeme zasáhnout jenom v omezené míře, ale rozhodně nesedíme s rukama v klíně a nečekáme co stát udělá, protože to bychom skutečně mohli čekat těch 20 let. A možná jenom drobnost bych doplnila. Já trošku doufám, že se tady ta řízení urychlí tím, že je teď lepší možnost vyvlastnění předmětných nemovitostí, kdy bude moci využít moci být využito toho mezitímního rozhodnutí, kdy se rozhodne o vyvlastnění samotném, ale nebude se muset čekat na rozhodnutí o náhradě za vyvlastnění. Což právě my u toho Tomkova náměstí, které jsem zmínila, využíváme a čekáme na to rozhodnutí. A je možné, že bude jedno z prvních v republice. Takže doufám, že i toto bude cesta, která povede k urychlení daného řízení, aby tady ty velké dopravní stavby mohly být realizovány dříve než je předpoklad.
Václav MORAVEC, moderátor
Rostoucí náklady na bydlení ve velkých městech. To je to, co teď trápí obyvatele většiny velkých měst v České republice. Kupříkladu pražský magistrát, stejně tak další velká města jako Brno a Ostrava, by raději chtěli více bytů pro své vlastní obyvatele.
Klára DOSTÁLOVÁ, ministryně pro místní rozvoj /nestr. za ANO/
My musíme skutečně zahájit bytovou výstavbu. Je také ale prostě spravedlivé říci, že my jsme jako stát předali obcím zhruba 600 000 bytů. Oni je bohužel rozprodali. Takže začínáme s novým programem Výstavba právě na obecní nájemní bydlení, kde právě zejména o to dostupné bydlení pro širokou škálu lidí. Takže já si myslím, že ještě máme samozřejmě ty možnosti, jak tu bytovou výstavbu rozhýbat. A myslím si, že v této fázi jsou tyto kroky tím správným směrem.
Václav MORAVEC, moderátor
Říká v rozhovoru pro Českou televizi ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová z hnutí ANO. Začnu u pana primátora Macury. Program Výstavba může výrazně rozhýbat právě výstavbu těch obecních bytů, která by mohla snížit ceny těch drahých nájmů či bydlení jako takového?
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Já nevím jestli ji může výrazně rozhýbat. Může být jedním impulsem, které k tomu pomohou. Já jsem trochu skeptický v tom, že by jenom ten program sám o sobě nějak zásadně měnil změnil tu balanci na na trhu s byty. Naštěstí já mluvím i za Ostravu, tak u nás ten problém tak vyhrocený vyhrocený není. Přece jenom ta dostupnost bydlení u nás je větší než v obou jaksi větších městech v Praze nebo v Brně. Což ostatně dokládá i to, že se k nám přestěhoval bývalý pan primátor pražský. A říkám to všem, pojďte bydlet do Ostravy.
Václav MORAVEC, moderátor
No, ale když někdo potřebuje pracovat v Praze, tak vysvětlujte zas to dojíždění každý den z Ostravy z Ostravy do Prahy do Prahy, zvlášť po D1. Myslíte si, že tak, jak je program Výstavba nově nastaven, jak o tom mluví paní ministryně Dostálová, že bude funkční?
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Tak je to určitě lepší než než než kdyby nebyl. Znovu říkám bude to.
Václav MORAVEC, moderátor
Jste relativně skeptický ale?
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
No, tak ne ne skepticky, ale nelze si představoval, že ten program Výstavba sám o o sobě zásadním způsobem otočí situací na trhu s byty. Do toho se musí samozřejmě zapojit i další další další subjekty. My sami chceme jít bez ohledu na program výstavba stavět stavět nové byty, protože samozřejmě ten program v sobě skrývá určitá omezení na na na na charakter těch bytů na cenu nájmu, a tak dále. Motivujeme, snažíme se motivovat jaksi privátní investory, aby začali ve větší míře stavět byty. Ostrava má funkční územní plán, má volné plochy pro pro bydlení. My to taky jako město tu výstavbu podporujeme.
Václav MORAVEC, moderátor
A vy tedy počítáte v Ostravě, když jsem záhy uvidíme, jak jsme na tom s metrem čtverečních plochy bytu v jednotlivých městech, vy jako Ostrava z těch velkých měst patříte k nejlevnějším. To znamená vy nepočítáte u vás v Ostravě masivnější výstavbou nájemních bytů?
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
My naopak chceme rozhýbat výstavbu, nebo nebo trh s nájemními byty. Problémem Ostravy specificky bylo, že tam byla dlouhá léta dlouhá léta do revoluce, ještě pár let po revoluci, stavební uzávěra vlastně na výstavbu jakoukoliv výstavbu v centru v centru města. To původně mělo jaksi sloužit budoucímu vytěžení poddolování a podobně. Po revoluci se ta situace změnila. Zůstala tam celá řada proluk volných, které my chceme nyní zastavět právě i nájemním bydlení. My sami jako město připravujeme aktuálně 4 nové projekty s nájemními s nájemními byty a chceme skutečně dát impuls k výstavbě v centru města. Protože tak, jak jsem se zmínili v tom předchozím vstupu, jednou z věcí, kterou potřebujeme v Ostravě řešit specificky, je zahušťování města směrem dovnitř. Už dneska registrujeme větší poptávku po nájemním bydlení v centrech města v centru našeho města než na okrajích. Takže chceme to podpořit i formou městských investic.
Václav MORAVEC, moderátor
Kolik by to mělo představovat bytů?
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
My aktuálně ty 4 projekty, oni nejsou kdovíjak velké, počítají s počtem asi 200 bytů. Ale my věříme tomu, že to bude impuls pro ty privátní investory, kteří uvidí, že to je cesta, že se k nám přidají.
Václav MORAVEC, moderátor
A kolik by to představovalo u těch privátních investorů ta poptávka versus nabídka, kolik by byl ideální stav z vašeho pohledu?
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
No, to je to je celkem obtížná otázka určitého balancování. Já si myslím, že tam je kapacita pro nějaké 2-3000 bytů v tom centru města ještě dostavět.
Václav MORAVEC, moderátor
Když se podíváme, už jsem to zmiňoval, ceny bytů málo. Když už jsou, tak jsou přemrštěné. Ceny prodaných bytů v Praze a krajských městech ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 10 % na 60 700 Kč za metr čtvereční. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte.
redaktorka
Ve druhém čtvrtletí letošního roku stál 1 m2 obytného prostoru v Praze 84 200 Kč. V Brně činila průměrná cena 60 500 Kč. Více než 40 000 Kč za metr kupující zaplatili v Olomouci, Hradci Králové, Plzni, Pardubicích, nebo v Českých Budějovicích. Kolem 35 000 pak ve Zlíně, Liberci a Jihlavě. V Karlových Varech stál metr čtvereční více než 27 000.V Ostravě více než 24 300 Kč a v Ústí nad Labem 17 000 Kč.
Václav MORAVEC, moderátor
To jsou obrovské částky za to vlastnické bydlení, proto je právě důležitý ten program Výstavba, a právě problematika výstavby masivnější výstavby nájemních bytů. Ten program Výstavba, jak ho představila paní ministryně, je dobře nastaven, paní primátorko?
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Já bych řekla, že my v Brně máme úplně jiné problémy než takové, které by nám tady tento program mohl pomoci vyřešit. My se potýkáme se zastaralým územním plánem, který nám neumožňuje masivně rozšířit bytovou výstavbu. Máme problém s tím, že nemáme funkční protipovodňová opatření. Takže i v místech, kde by se dalo stavět, tak jsou bohužel v záplavových oblastech. Takže ani tam ta výstavba není možná. Další problém, který se netýká tedy jenom Brna, ale celé republiky, je to problém ve zdlouhavém stavebním řízení a v závazných stanoviscích, která jsou vydávána v rámci územního řízení. Což neúměrně prodlužuje vlastně tu výstavbu samotnou, respektive tu přípravnou fázi. Takže pokud nám se nepodaří odstranit tady tyto problémy, a to je bohužel zase horizont minimálně 3-4 let, protože schválení nového územního plánu máme naplánováno do konce roku 2022, což je ostatně i zákonný termín, tak do té doby nám se bohužel nepodaří masivně zvýšit výstavbu ve městě Brně.
Václav MORAVEC, moderátor
Jinými slovy, bude dál drahé, nebo teda dražší a rostoucí vlastnické a tomu odpovídající bohužel i nájemní bydlení?
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Obávám se, že ty ceny tak, jak rostou, teď rostly poměrně rychle, myslím si, že ten růst by se mohl mírně zastavit. Ale myslím si, že stále poroste, že pokud se nám nezvýší ten počet bytů ve městě Brně tak nedojde k tomu úplnému zastavení, nebo ideálně ke snížení ceny bytů.
Václav MORAVEC, moderátor
Jinými slovy vy tu masivnější i výstavbu nájemních bytů zahájit můžete z těch faktorů, které jste řekla?
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Ano, to jsou ty základní problémy, se kterými se potýkáme. Na druhé samozřejmě na druhé straně samozřejmě v těch místech, kde ta výstavba možná je, tak ji podporujeme. A to jednak výstavbu nájemního bydlení, nebo možná ještě raději družstevního bydlení. A na druhou stranu samozřejmě chceme intenzivně podporovat soukromou výstavbu, a to třeba vybudováním infrastruktury potřebné pro pro výstavbu samotnou.
Václav MORAVEC, moderátor
Pan primátor Macura mluvil o 200 bytech v rámci toho nájemního bydlení a možných dvou tisících a až třech tisících nájemních bytů, kterou by mohli jít i soukromí investoři. U vás by ta čísla, pokud by to šlo a pokud by byl ten územní plán a problematika vydávání stavebního řízení, což je celostátní problém a nový stavební zákon, tak vy byste potřebovala jaké kapacity?
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Je to v řádech tisíců. Já můžu mluvit třeba za družstevní výstavbu, která je taková nová, nebo znovu obnovena, kde máme naplánováno asi 600 bytů, které jsou plánovány od roku 2022. Nájemní bydlení jako takové chceme zaměřit spíše pro ty osoby, které jsou určitým způsobem znevýhodněny sociálně. To znamená zejména seniory, osoby se zdravotním postižením, nebo třeba i ty mladé rodiny s dětmi, pro které je ale spíše určena ta družstevní výstavba. A samozřejmě největší rozvoj předpokládám bude ta výstavbav soukromém vlastnictví a tam skutečně by mělo jít o tisíce bytů.
Václav MORAVEC, moderátor
Ceny vlastnického bydlení jsou opravdu hodně hodně vysoko. Jak dlouho vyděláváme na 1 m2 bytu v centru Prahy? Tady je opět statistika.
Vladimír STAŇURA, hlavní poradce, Česká bankovní asociace
Pokud byste bydlela v centru Prahy, tak budete na metr čtvereční vydělávat přes 4 měsíce. Což je neuvěřitelný, protože všechna města, která jsem před chvílí zmínil, tak tam budete vydělávat ve Vídni třeba 3 měsíce, v Mnichově taky něco podobného.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane primátore, co tomu říkáte?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No je to jednoznačně strašné. Je to problém, který tady vznikal poměrně dlouhou dobu a to řešení bude vyžadovat, aby se to řešilo na mnoha liniích, řekl bych paralelně a najednou. Ostatně ta cena bydlení je také problém, který významně limituje konkurenceschopnost měst jako takových. To znamená nejenom tedy v rámci České republiky, ale, řekl bych, mezinárodně. To znamená pokud teď je vlastně to nájemné v Praze nižší jenom o nějakých 30 % oproti třeba Vídni, ale pochopitelně ty platy jsou tam někde jinde, tak tak je to pochopitelně velký problém. Opět, bohužel, část toho řešení je na straně státu, který nám příliš nepomáhá.
Václav MORAVEC, moderátor
Ani ten program Výstavba, který by rozjel to nájemní bydlení?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
My bysme, teď se teda mění ty parametry toho toho programu, tak to ještě vyhodnotíme. Ale my bysme si spíš potřebovali program Opravy, protože je tady celá řada prázdných budov i v Praze, které jsou třeba státní. Stát se o ně nestará dobře. Například Karlínská kasárna jsou dlouhodobě prázdný objekt. Teď tedy zkoušíme zpracovat plán, že by jsme to mohli nabídnout státu, že to transformujeme na třeba studentské, nebo startovací bydlení, protože kanceláře tam udělat nešly. Ale myslím, že to je to, co na co my se snažíme tedy zaměřit v rámci magistrátu. Na opravy magistrátních bytů i bytů městských částí, které tady jsou, ale z nějakých důvodů jsou neobydlené. To znamená dohromady jde o nějakých 2000 bytů, které už Praha má městských bytů, které nejsou obydlené. Asi 1300 je městských částí, 700 zhruba z toho magistrátu. Teď jsme v létě vlastně odstartovali program, že městské části mohou dostat dotaci, nebo půjčku na opravu těch bytů. Pokud tedy dostanou dotaci, tak město chce mluvit do toho, jaká kritéria budou použity pro ty nájemníky. Pokud dostanou půjčku, tak jsi to řeší ta městská část sama. Ale to je záležitost, kde by mohlo teda vést k opravě nějakých 800 bytů z těch 1300. Plus tedy magistrát opravuje ty svoje. V příštím roce by se měla zahájit oprava asi 150 z těch 700.
Václav MORAVEC, moderátor
Vy tedy postrádáte na té celostátní úrovni nějaký dotační titul, který by se týkal oprav?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já si myslím, že by prospělo, kdyby se ten ten dotační titul zaměřoval nejenom na výstavbu, ale i na opravy. Chápu, když se to jmenuje výstavba, že to jako nebude na opravy, ale přece jenom bychom potřebovali řešit i tu transformaci těch existujících budov, protože i v Praze těch budov státu, které jsou prázdné, je celá řada, a které by mohlo město nějakým způsobem takhle opravit a využít pro to bydlení.
Václav MORAVEC, moderátor
Jenom vteřinku, podpořili byste to i vy z dalších měst Ostravy a Brna?
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Já jednoznačně. My postupujem velmi podobně jako tady pan primátor Hřib naznačuje. My jsme vypsali určitý dotační titul pro, nebo budeme vypisovat pro naše městské části právě zaměřený na přednostní opravy dnes buďto nevyhovujících, anebo neobsazených bytů. A samozřejmě pakliže by ten dotační program na úrovni státu byl rozšířen i na vlastně možnost opravy stávajícího bytového fondu, my to jednoznačně uvítáme.
Václav MORAVEC, moderátor
Paní primátorko?
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
My rozhodně také. Ta situace je obdobná. Jenom pro ilustraci, my máme přibližně 1300 volných bytů a z toho téměř 1000 volných bytů je ve stavu, kdy je nemůžeme pronajmout právě s ohledem na jejich špatný technický stav.
Václav MORAVEC, moderátor
Je tedy škoda, že ministerstvo nebo ministerstva se nezabývají i tím, že by část těch prostředků mohla jít právě do nějakého programu oprava, nikoliv výstavba?
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Určitě ano, protože když si řeknete ta čísla, když já jsem třeba hovořila o tom, že plánujeme výstavbu 600 nových družstevních bytů a na druhé straně říkám, že máme 1000 neobsazených bytů ve špatném technickém stavu, tak by určitě bylo efektivnější je opravit než stavět úplně nové byty. Byl by to rychlejší. Bylo by to určitě levnější.
Václav MORAVEC, moderátor
U vás by se to týkalo kolika bytů, které jsou v městských částech v jejich majetku, nebo Magistrátu města Ostravy?
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
My máme neobsazených asi 850 bytů. Z toho důvodů toho, že jsou nějak ve špatném stavu je asi 400, nebo 500 bytů. Takže taky bychom měli co dělat.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane primátora, ale tím se vám skočil do řeči.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No já jsem chtěl říct, že my to rozhodně neházíme celé na ten stát, který v tom tedy samozřejmě má taky prsty. Ale my si rozhodně děláme ty svoje domácí úkoly. V případě Prahy to znamená, konkrétně odblokování těch takzvaných brownfieldů. To znamená bývalých průmyslových areálů, kterých jenom v tom širším centru města je nějakých 950 ha. To znamená, tam to pokračuje. Tam je nutné vlastně udělat vždycky nějakou územní studii. Následně na jejím základě změnit územní plán tak, aby se tam dalo stavět. Sejmout stavební uzávěru. To znamená, když vezmu ty největší brownfieldy v Praze, tak na Smíchově, tam už se staví. Potom jsou tady tedy bubny bubny Zátory, tam se projednává studie. Změna územního plánu bude nějakých zhruba dvou let. Potom teda Bohdalec Slatiny, tam IPR Institut plánování a rozvoje zpracoval studii. Městská část Praha v ní nějakým způsobem pokračuje. Do konce volebního období si myslím, že by také mohlo dojít ke změně územního plánu. Potom tedy je tam Nákladové nádraží Žižkov. Tam je to opět, že změna územního plánu by mohla být tak zhruba do dvou let by se to mohlo odemčít. Tam se řeší ještě navíc ta památkově chráněná budova dohromady s ministerstvem, developerem a ještě město tam má nějaký plán. Ale tam došlo už k částečné výjimce z stavební uzávěry a okolo Basilejského náměstí se začne stavět dříve. No a potom jsou tady ještě tedy Letňany, kde bychom rádi to využili také pro stavbu dostupného bydlení. Už jsme iniciovali tedy změnu územního plánu tak, aby tam mohlo vzniknout nové bydlení.
Václav MORAVEC, moderátor
Ona většina lidí, když se řekne Letňany v České republice, tak si představí ten váš spor s premiérem o vládní čtvrť, která by v Letňanech měla být. Ten projekt už z vašeho pohledu mrtvý?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No tak teď jsem zaznamenal v médiích, že se to úřední getho má přesouvat někam do Malešic. Tam teda Praha spaluje odpad tak, když se to přesune tam, tak tím pádem tedy Letňany budou volné. A zabýváme intenzivně tou možností využití pro bydlení, kromě toho ještě Praha tedy zpracovává.
Václav MORAVEC, moderátor
Vás by se ten malešický projekt netýkal jako hlavního města, nebo vás tím, že vámi jako s primátorem premiér nechce mluvit, protože vy způsobujete premiérovi trauma, tak ty Malešice jdou mimo vás jako primátora?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Ne tak, co se týče těch Malešic, tak tam samozřejmě také byla nutná změna územního plánu, což by musela provést politická reprezentace Prahy. Samozřejmě ty postoje v koalici jsou k tomu různé u jednotlivých koaličních partnerů. Pochopitelně je zásadní otázkou co by se dělo s těmi historickými budovami v centru, ze kterých by se měli vystěhovat ti úředníci. K čemu by byly použity?
Václav MORAVEC, moderátor
Je plán Malešic lepší než plán Letňan z vašeho pohledu?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Nepatrně ano, ale to rozhodně neznamená, že by to byl nějaký bianco šek, že tím Praha souhlasí. Jak říkám, tam je nutné vyřešit ty návaznosti na okolní záležitosti a změnit územní plán. Což opět musí provést Praha jako město. A ještě, pardon, ještě, kromě toho děláme v Praze to, že chystáme plán na podporu družstevního bydlení, kdy tedy město by mělo dát pozemek pro družstvo, kde měly být nějaká kritéria. Tohle by se mělo použít jako dostupné bydlení například pro mladé rodiny, které nedosáhnou prostě v těch dnešních cenách na normální komerčně dostupnou výstavbu.
Václav MORAVEC, moderátor
Když se bavíme právě o byt bydlení, tak jsme teď probírali to vlastnické, a znovu se dostáváme k tomu k tomu nájemnímu. Ten, kdo nedosáhne právě na koupi bytu nového ve velkých městech České republiky, může jít do podnájmu.Podívej se kolik lidé platí za nájem metru čtverečního.
redaktorka
Za nájemní bydlení v Česku lidé ke konci třetího čtvrtletí letošního roku platili průměrně 247 Kč za metr čtvereční. V Praze to byly v průměru 292 Kč, v Jihomoravském kraji 224 Kč, v kraji Středočeském 204 Kč. V Plzeňském a Olomouckém kraji šlo o asi 180 Kč. Nejnižší nájemné se platilo v Ústeckém kraji v průměru asi 145 Kč za metr čtvereční.
Václav MORAVEC, moderátor
To jsme tedy v rámci celé České republiky. Z toho, co zatím tady z té diskuse naší diskuse vyplynulo je jasné, že ty kroky jsou během na delší trať. Někde je to ještě delší. Viz Brno, kde se musí měnit územní plán. V Praze, dokud se nepodaří opravit byty, tak je to asi také relativně delší doba. Jsou na místě ty úvahy, které vidíme kupříkladu v Berlíně, že by jste se v rámci svých koalic, je-li to vůbec v České republice možné, dohodli na nějakém zastropování nájmů a bydlení ve vašich městech a tím by nedocházelo ke zvyšování sociálního napětí v jednotlivých městech? Pane primátore Macuro, byť vás se jako Ostravy týká ten problém nejméně.
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Tak jednak, jak jste naznačil, nás se to týká jenom okrajově, protože přece jenom já předpokládám ještě mimochodem, že ty ceny nájmů tam byly, včetně služeb v tom v tom v tom grafu, protože v Ostravě bez služeb je průměrná cena nájemného asi 120 Kč za metr čtvereční. V Ostravě navíc je historicky poměrně vysoký podíl toho nájemného bydlení přes jednu jednu třetinu aktuálně. A dost teda "kazíme" ten ten ten průměr my jako město, protože průměrné průměrný nájem v městských bytech je řádově kolem 60 Kč za metr čtvereční. Jakkoliv je to průměrné číslo a ten ten interval se pohybuje od 35 po 120 Kč za metr čtvereční taky. Nicméně zpět k vaší otázce. Víte, já jsem jako můj můj světonázor je takový, že já jsem vůči těm opatřením takového toho toho striktního úředního zastropování nějakých nějakých cen skutečně skeptický. My jsme tady dlouhá léta měli měli regulované nájemné. Důsledkem té té historii je to, že tady bylo málo peněz pro obnovu toho bytového fondu, s čímž se potýkáme vlastně vlastně dodnes.
Václav MORAVEC, moderátor
Jinými slovy nemyslíte, že se blíží ta doba, kdy se opět dostaneme k více regulovanému nájemnému, protože nejsme schopni rychleji opravovat a máme velké množství těch neopravených volných bytů. Nejsme schopni rychleji stavět nové byty a nejsou města, či jejich části schopna rychleji stavět nájemní byty.
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Já bych byl velice rád kdybychom se obešli bez takového opatření. My v Ostravě se určitě obejdeme. Jedinou cestou prostě k vyřešení té dysbalance na tom trhu je nová výstavba a zrychlené opravy.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane primátore?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
My jsme si nedávno nechali zpracovat studii na Institutu plánování a rozvoje Prahy, ze které vyplynulo, že vlastně ta regulace těch nájmů tak, jak tady byla pojatá dříve, je jeden vlastně z důvodů, proč jsme teď v tom stavu, ve kterém jsme. A to vlastně z důvodu toho, že jak jsme tady slyšeli v úvodu od paní ministryně, že tedy stát předal municipalitám ty byty a ty je potom rozprodaly, tak ten důvod proč je municipality rozprodaly byl poměrně prostý, protože prostě za ty nájmy, které tam platily nebylo možné ten majetek opravovat. Tím pádem pro města bylo nejvýhodnější se ho vlastně reálně zbavit.než do toho investovat. A to se právě tedy stalo díky tomu jsme vlastně v tom stavu, ve kterém jsme nyní. A skutečně tady je ten problém, že celá řada těch těch těch řešení je skutečně na straně státu. I když když nejenom nejedná se jenom o ty platformy pro krátkodobé ubytování, o které se často mluví, tak to je samozřejmě záležitost, která v tom také hraje roli, ale je tady v rovině pořizování toho bydlení vlastního je tady i otázka té daně z nabytí nemovitosti. Což je záležitost, která to zdražuje. Pochopitelně problém téhle daně je v tom, že ona se z hlediska finančních úřadů velice dobře vybírá, ale problém je v tom, že ona vlastně v sobě obsahuje zakomponovaný i návod na daňový únik, protože všechny ty velké velké stavby, které tady jsou obchodní centra, nebo cokoliv, nebo když si oligarcha postaví nějaké svoje rodinné hnízdo, tak to prostě nemá napsané na sebe jako na na fyzickou osobu. To je záležitost, která je napsaná na nějakou společnost a prodá se s tou společností. To znamená, když já budu prodávat byt, nebo kupovat, tak tu daň zaplatím. Ale prostě z těch velkých staveb se to vlastně nikdy za ten převod nezaplatí.
Václav MORAVEC, moderátor
Teď mluvíte o dani z nabytí nemovitosti, nikoliv o dani z nemovitosti, protože to si nesmíme plést.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak. Díky tomu se vlastně zvyšuje ta cena toho toho vlastního bydlení, toho pořízení jeho. Což hraje také roli v tom, proč je větší tlak na to nájemní bydlení, a proč se zvyšují ceny. Ostatně dalším případem, kdy stát vydělává na daních na tady té vlastně bytové krizi, je i DPH, které se vlastně v průběhu času u stavebních prací zvyšovalo postupně. A to je další věc, kde by mohlo dojít k tomu, že by se stát tedy trochu jako uskromnil, aby ten problém v těch městech neroztáčel takhle doširoka.
Václav MORAVEC, moderátor
Vy jste mi teď otevřel dalších x témat. K daním se tedy ještě záhy dostaneme a pohled vás tří na tuto problematiku, ale pokud byste mě měl odpovědět na to, jestli kvůli sociálním konfliktům ve větších městech, nebo zvyšování napětí, protože to bydlení jen únosné a přece asi není řešením, že všichni si pořídí domečky, nebo se zastaví okolí těch velkých měst zvlášť Prahy a Brna kolem 20 km do okruhu, protože zase začne kolabovat doprava, také jestli ta cenová regulace nebude jedním z možných kroků k řešení viz Berlín?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já si myslím, že u nás jsme touž zkoušeli a myslím si, že ta cesta nemá takhle, ten problém nemá takhle jednoduché řešení. Že bude nutné skutečně splnit ty domácí úkoly. To znamená v případě Prahy otevřít brownfieldy. Digitalizovat stavební řízení. To je teda nutná součinnost se státem. A provést další opatření, jako je řešení těch krátkodobých ubytovacích platforem. Vytvořit ten program pro podporu družstevního bydlení. Podívat se skutečně na ty daně, které jsou v té výstavbě a tohle všechno dohromady si myslím, že by mělo začít fungovat. Ten problém je v tom, že ta role toho státu je tam nenahraditelná. To znamená, pokud se stát nebude také snažit, tak ta města to pravděpodobně sami nezvládnou. Ostatně momentálně města nemají žádné právo řešit tu regulaci těch nájemníků.
Václav MORAVEC, moderátor
Vy jste mohli právě tlačit na na celostátní úroveň, že ta situace už je tak neúnosná pro občany a sociálně zatěžující, že by muselo dojít k regulaci, paní primátorko?
Markéta VAŇKOVÁ, primátorka města Brna /ODS/
Já se přiznám, že já osobně rozhodně nejsem zastáncem regulace. Myslím si, že to není dobrá cesta. Skutečně bych se snažila píší spíše jít tou cestou snižování těch pořizovacích nákladů bytu, protože to ve svém důsledku samozřejmě povede ke snížení nájmu samotných. Navázala bych na pana primátora Hřiba. Myslím si, že ze strany státu by rozhodně mělo dojít k tomu, že budou sníženy daně, daň DPH. A to v současné době ta sazba je 15 procentní u novostaveb. Takže určitě tato sazba by měla být dle mého názoru snížena. Minimálně si myslím na 10 %, protože maximální částka u těch novostavbu by byla 10 %. A úplné zrušení daně z nabytí, protože to už bylo ostatně navrhováno i senátory nedávno, ale bohužel to nebylo podpořeno. Praha na rozdíl od Brna má tu výhodu, že má zákonodárnou iniciativu, takže Praha v tomto může činit i aktivně kroky. Ale my samozřejmě jako druhé největší město bychom toto podpořili, protože vidíme skutečně toto jako smysluplný krok, který povede ke snížení těch hodnot toho bytu. A to ještě připomínám, že údajně s nabytím nemovitostí došlo ke změně poplatníka z původně prodávajícího na kupujícího. Takže to se taky samozřejmě odráží v té nabývací ceně. Takže spolu s ostatními opatřeními, která tady byla zmíněna, a u kterých bych já apelovala zejména na to zjednodušení stavebního řízení, což je také z úrovně státu, tak si myslím, že je to ta cesta, kterou bychom se měli vydat. A rozhodně nezatěžovat dále ty kupující tím, že ty ceny stále porostou ty nabývací ceny. Musíme ty nabývací ceny snižovat a potom to bude mít pozitivní důsledky do ceny nájmu jako takového.
Václav MORAVEC, moderátor
Než se dostanu k primátorovi Prahy Zdeňku Hřibovi, začnu tady u pana primátora Macury z Ostravy. Vy byste podpořil takovou iniciativu, protože Praha je zároveň i krajem, proto má zákonodárnou iniciativu, že by mohl zbrzdit nárůst ceny bydlení v budoucnu právě ten daňový zásah zrušení daně z nabytí nemovitosti, nebo snížení daně z přidané hodnoty na nové byty z 15 na 10 %,
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Také ta daňová soustava je složitá. Takže ona ona úspora na jedné dani zpravidla si vyžaduje nějakou úpravu daní daní jiných. Pakliže se nesmířím s celkovým snížením těch daňových výnosů. Ale obecně za mě také podpora tomu jakékoliv jakákoliv úprava, která sníží nebo zjednoduší ten systém výstavby, to znamená zlevní výstavbu těch bytů, tak určitě je žádoucí a měla by být měla by být podpořena. A já říkám já vidím v širším kontextu posouzení toho celého daňového systému.
Václav MORAVEC, moderátor
A vy s tím přijde, pane primátore, jako Praha?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Ano. My na tom pracujeme, ale je pravda, že tyhle iniciativy tady už byly. Piráti jako poslanecký klub předkládal například návrh, že by se to snižovalo jenom u mladých lidí na první bydlení na pořízení. Ani tenhle hodně kompromisní kompromisní varianta neprošla. To znamená já jsem trochu skeptik. Pokud se nezmění ten přístup na úrovni vlády, tak to je velice obtížné sáhnout do té daňové soustavy ze strany legislativní iniciativy hlavního města Prahy. Nicméně ten návrh skutečně předložíme, protože je to skutečně problém. Dostupnost bydlení je jeden z nejzásadnějších problémů, který my tady teďka čelíme. Pokud se nám to nepodaří vyřešit, tak nás to sežere zevnitř doslova a do písmene, protože tady nebude žádná perspektiva. Třeba pro ty mladé lidi, který potom se budou stěhovat třeba i do zahraničí, kde prostě ten problém takovýhle není.
Václav MORAVEC, moderátor
Kdy ten návrh předložíte?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Potom je jenom otázka času, kdy se na to chytí nějací populisti, kteří budou nabízet právě nějaké velice jednoduché a v konečném důsledku velice špatné řešení. Ten návrh předpokládám, že předložíme už do konce roku, si myslím.
Václav MORAVEC, moderátor
Bude obsahovat zrušení daně z nabytí nemovitosti?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Mělo by tam být zrušení daně z nabytí nemovitosti celkově, jestli se nepletu, a také to.
Václav MORAVEC, moderátor
Snížení daně z přidané hodnoty na ty nové byty? O kolik?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Jo, ale říkám ten problém. Mělo by to být na těch 10 %, jestli se nepletu, ale ještě jednou zdůrazňuji. Ty iniciativy se tady už objevily. Ty iniciativy tady už byly, a to jak ze strany poslaneckých klubů, tak ze strany senátorů, jestli se nepletu. Takže ta zásadní otázka je postoj vlády tady k této změně.
Václav MORAVEC, moderátor
Musí tady prosadit pan primátor Macura, který je z vládního hnutí ANO.
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
No já bych možná do té doby nabídl jako alternativu jako, ať se lidépřesněji do Ostravy, protože tam přece jenom to dostupné bydlenístále je.
Václav MORAVEC, moderátor
Vy si nedáte pokoj. Já to mám napůl mezi Prahou a o Ostravu, ale po D1 to to byly celodenní výlety. Než bychom dojeli do Prahy za prací, tak už bychom si mohli balit batůžek a se dostanete víc, nebo Chorvati by nám mohli říct přestěhujte se do Chorvatska.
Tomáš MACURA, primátor, město Ostrava /ANO/
Tam v Ostravě se dá i pracovat samozřejmě. Takže byste mohli zůstat tam.
Václav MORAVEC, moderátor
Já vám děkuji. Tomáš Macura, primátor města Ostravy. Děkuji Zdeňku Hřibovi, který je pražským primátorem a děkuji primátorce města Brna Markétě Vaňkové z Občanské demokratické strany, že jste byli hosty Otázek. Děkuju vám.