Cesta je dát lidem důvěru
Datum vydání: 25.02.2021, Zdroj: Sedmička | Rubrika: Z televize | Autor: red, Téma: Zdeněk Hřib
Pražský primátor Zdeněk Hřib:
Minulé úterý byl hostem pořadu Jaromíra Soukupa (52) primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (39). Promluvil o prodlouženém nouzovém stavu i o otevření obchodů.
* Co se stalo zvláštního mezi čtvrtkem a nedělí, že musel být obnoven nouzový stav?
Stalo se to, že vláda nesplnila domácí úkol a nedokázala se ve sněmovně dohodnout na prodloužení dosavadního nouzového stavu, a kvůli tomu se nyní tedy vymýšlejí takové divné věci. Včera jsem zaznamenal, že se bude otevírat maloobchod, což je podle mě jedna ze zásadních věcí, aby se trochu zmírnila opatření, zrušily ty největší nesmysly. Diskriminace maloobchodu je jeden z nejkřiklavějších případů, zapáskované regály v obchodech… Je asi namístě se zeptat, k čemu to vlastně celé bylo, protože teď dochází k tomu, že pan premiér vyhoví požadavkům, které měla opozice původně ve sněmovně, tak na co byla ta etuda s hejtmany.
* Je zřejmé, že opatření buď nefungují, nebo nestačí. Co tedy dělat, abychom se z té situace dostali? To je podle mě primární, protože stávající postup je zcela evidentně neefektivní a vedle toho je společnost opatřeními opravdu zdrcena, aniž bychom viděli světlo na konci tunelu.
Přišel jsem s tím, že správná cesta by měla být dát lidem důvěru, že budou dodržovat trochu mírnější opatření, protože kdyby stávající opatření skutečně fungovala, žádná epidemie by tady nebyla. Kdyby fungovalo to, co je na papíře, lidé by se prakticky nesetkávali, epidemie by se neměla jak šířit a žádné pozitivní případy by zde nebyly. Je zjevné, že covid není problémem jenom epidemiologickým, to je prostě obrovská krize důvěry lidí v opatření, protože ti, kdo je vydávali, je sami opakovaně nedodržovali.
* Zodpovědnost lidí se teď shrnuje do toho, že máme dodržovat opatření. Zodpovědnost ale znamená také snažit se opravdu preventivně zjistit, jestli nejsem v kontaktu s někým, kdo je nakažený, nebo jestli nejsem nakažen sám. A pokud tuto snahu budu mít, nemohu na tom být finančně bit. To je zcela zřetelné a v této věci se neudělalo nic.
Když jste začal o zákazu vycházení, to je třeba zrovna typický zákaz, který z mého pohledu už vůbec nedává smysl. V momentě, kdy nemáte otevřené hospody, vlastně ani výdejová okénka, a venku máte minus 12, nedává vůbec smysl očekávat, že lidé budou popíjet venku, když si každý může udělat domácí party. Zaslechl jsem takovou informaci, že jsou všude vyprodána chladicí zařízení, prostě si každý udělal hospodu doma.
* V garáži…
A potom je otázka, na co vlastně zákazy byly, když jsou tady, řekněme, náhradní aktivity, které znamenají, že lidé vlastně dělají totéž, pouze nejede ekonomika tak, jak by měla.
* Byl jsem trochu naštvaný na neustálá tvrzení vládních představitelů, že epidemii nezvládáme proto, že lidé jsou nezodpovědní. Já jsem přesvědčen o tom, že lidé zodpovědní jsou. Samozřejmě že část z nich opatření nedodržuje, ale těžko jim můžeme dávat za vinu masivní šíření epidemie. Tady se prostě něco zanedbalo. Co tedy dělat jinak, protože to, že hejtmani teď dali bianco šek na 14 dní…
On to není úplně bianco šek.
* Ale za 14 dní nelze očekávat, že by se situace dramaticky lepšila. Těch 14 dní je potřeba využít k tomu, abychom získali nový přístup, protože takhle to dál nejde.
To je pravda, ale když se na to podíváte v momentě, kdy jsem včera slyšel ministra průmyslu, jak říká: „Otevřeme maloobchod za nějakých podmínek…“ Když srovnáte opatření, jež je možné zavádět v nouzovém stavu, odečtete od toho maloobchod, nesmysly, například noční vycházení, a podíváte se na to, co tam zbývá, oproti opatřením, která by mohlo zavést ministerstvo zdravotnictví v režimu zákona o ochraně veřejného zdraví bez nouzového stavu, ta množina už není velká. Na stole zbývají bazény, sauny, fitka, galerie, muzea, sportoviště… Dobře, ale to se dá všechno zajistit tím, že tam bude třeba povinné testování. Myslím si, že potom se třeba navýší záchyt těch pozitivních, takže to by mohlo i pomoci. A skutečně po těch 14 dnech, když bude otevřený maloobchod, si pojďme říct, k čemu byla celá ta etuda s hejtmany, proč nebylo možné rovnou jít vstříc opozici.
* Maloobchod se teď ministr Havlíček zcela evidentně snaží prodat tak, že vychází vstříc hejtmanům. Proslýchá se, že příští týden Ústavní soud vydá rozhodnutí, které zákaz maloobchodu bude považovat za diskriminační ve srovnání s velkými obchody, a pravděpodobně by to rozhodnutí tak jako tak zrušil.
Asi to tak je, ale tím se opět dostáváme k tomu, k čemu vlastně etuda s hejtmany byla, proč nebylo možné rovnou vyjít opozici ve sněmovně vstříc a splnit jejich náměty…
* Váš názor?
Jde o to, že když se chcete dohodnout nebo když má být vytvořena nějaká dohoda, musejí se chtít dohodnout obě strany. A z mého pohledu ta vůle na obou stranách bohužel nebyla.