Chceme nabídnout alternativu-článek náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Jana Bürgermeistera, otištěný dne 19.5. 2005 v novinách MF DNES
Rušit Masarykovo nádraží a nenabídnout za ně cestujícím adekvátní náhradu bych považoval za mylné stejně jako pisatelé, kteří se v tomto duchu obraceli se svými názory do novin. Nic takového však Magistrát hlavního města Prahy v plánu nemá. Naopak. Naším cílem je zjednodušit dopravu ve městě a umožnit napojení příměstské dopravy co nejlepším a nejpřehlednějším způsobem na vnitřní pražskou dopravu.
Chceme nabídnout alternativu |
|
|
|
Mladá fronta DNES | 19.5.2005 | rubrika: Praha | strana: 4 | autor: JAN BÜRGERMEISTER
Pro
Rušit Masarykovo nádraží a nenabídnout za ně cestujícím adekvátní náhradu bych považoval za mylné stejně jako pisatelé, kteří se v tomto duchu obraceli se svými názory do novin.
Nic takového však Magistrát hlavního města Prahy v plánu nemá. Naopak. Naším cílem je zjednodušit dopravu ve městě a umožnit napojení příměstské dopravy co nejlepším a nejpřehlednějším způsobem na vnitřní pražskou dopravu.
Z toho vycházejí i dvě varianty řešení situace prostoru Masarykova nádraží, které obě znamenají rozvoj příměstské dopravy a zpřehlednění pražské dopravy.
Podle studií by tratě vedoucí od východu končily u zadních nástupišť na hlavním nádraží, kde se také vybuduje nová stanice nově budované tratě metra D, která povede na jihovýchod Prahy.
Tratě vedoucí od Kladna by pak končily na zmenšeném Masarykově nádraží. Pokud by se tedy podařilo kolejiště Masarykova nádraží zasunout za magistrálu, bylo by možné ulici Opletalovu propojit s ulicí Na Florenci, takže by se tramvaje tudy dostávaly až do Karlína. Nový život by čekal také ulici Na Florenci, a především Hybernskou, jednu z nejvýstavnějších ulic Nového Města, která je po desetiletí zmrtvělou dopravní stokou. Čilý velkoměstský život, jak jej známe z pěší zóny ulice Na Příkopě, by pak mohl pulzovat nejen k linii současné magistrály, ale přinesl by nové možnosti celému Karlínu.
Chci proto zdůraznit, že ani jedna z uvažovaných variant nepovede ke zhoršení dopravní dostupnosti centra Prahy, ale naopak k oživení celé lokality, plynulému propojení s příměstskou železniční dopravou a jejímu pohodlnému napojení na vnitřní městskou dopravu.