Plot ochrání památky na Karlově mostě

Neurvalý útok vandala na sochu Kalvárie na Karlově mostě vyvrcholil instalací deseti nových kamer bezpečnostního systému, které jsou schopny kvůli vandalům ihned zalarmovat policii.

12. dubna 2007
„Městská policie staví každodenně po celých 24 hodin u mostu dvě hlídky, jednu na malostranské, druhou na staroměstské straně,“ upozornil první náměstek primátora Rudolf Blažek. V okamžiku útoku na sochu tedy hlídka vyráží a může být na místě během několika desítek vteřin. Softwarový elektronický plot je vymyšlen tak, že v okamžiku, kdy někdo překročí pomyslnou linii tím, že na sochu vyleze nebo se jí začne dotýkat, spustí v operačním středisku alarm. Kamery ale nejsou svedeny jen do střediska městské policie, které je v Letenské ulici, ale i na další čtyři pracoviště, kromě jiného i na operační středisko Policie ČR, která může strážníky při zásahu posílit.

Chytré kamery s nočním viděním

„Nová soustava kamer na Karlově mostě ochrání nejen památky, ale pomůže i kriminálce v boji proti kapsářům,“ ocenil instalaci kamer šéf pražské správy Policie ČR Petr Želásko.
Policisté, kteří se šli se systémem seznámit, ocenili, že navazuje na dalších 1150 bezpečnostních kamer. „Pokud by pachatel unikl hlídkám, pak není problém pro operačního důstojníka určit směr jeho úniku, sledovat ho kamerami a navigovat pronásledovatele,“ uvedl jeden z pracovníků policejního operačního střediska.

Kamery nevidí jen přes den, ale i v noci. „V okamžiku, kdy ubývá světla, přechází na černobílý režim, ale zbytkové světlo na mostě stačí k tomu, aby byl pachatel vidět,“ uvedl šéf firmy, která systém instalovala. Transfokátory dovolují přiblížit pachatele tak, aby bylo možné rozeznat jeho rysy. Navíc se veškeré dění nahrává a archivuje po dobu jednoho měsíce. „Chceme tímto způsobem chránit i další památky,“ uvedl radní Milan Richter. „Zcela určitě to bude svatý Václav, po opravě i socha Jana Husa a další památky.“

Bezpečnost za sedm milionů

Instalace kamer na Karlově mostě stála sedm milionů korun. Důvodem poměrně vysoké investice je fakt, že původní dvě kamery nebylo možné vůbec napojit na městský bezpečnostní systém a navíc nebylo možné přiblížit pachatele a uchovat záznam. Kamerový systém na mostě tedy vznikal vlastně na zelené louce. Napojení dalších památek na ochranu kamer už nebude zdaleka tak finančně náročná. „Vzhledem k tomu, že vandalové postupně poškodili osmnáct z jedenatřiceti soch na mostě, nepovažuji investici za vysokou,“ upozornil radní Milan Richter.

Celý elektronický plot si na vlastní kůži nakonec vyzkoušel ředitel Městské policie Praha 1, který převlečen do civilu vyskočil na jednu ze soch nad Čertovkou. Během dvaceti vteřin u něj byli strážníci. Protože se nechoval, jak měl, nakonec ho vláčeli po mostě jako skutečného pachatele, jak vidíte ve fotogalerii.
 
Elektronický systém ochrany mostu má ještě jednu možnost, sledovat výstup z kamer také na kapesnímu počítači. „Může to, pakliže by si to městská policie nebo Policie ČR přála, sloužit mužům zákona v terénu,“ uvedl jeden z techniků, který systém instaloval.

Systém má jedinou, celkem pochopitelnou slabinu. Nefunguje v okamžiku, kdy se nad mostem objeví velmi hustá mlha, která neumožní kamerám na sochy vidět.

os

16. července 2007
16. července 2007