Čunkovy kontejnery rozšíří kapacitu školek
Pražský deník | 15.1.2011 | rubrika: Z metropole | strana: 2 | autor: JITKA EISENHAMMEROVÁ
Pražský deník | 15.1.2011 | rubrika: Z metropole | strana: 2 | autor: JITKA EISENHAMMEROVÁ
V komunální politice se Antonín Weinert pohybuje od roku 1995. Osm let působil v desátém obvodu jako místostarosta. Ke vstupu do sociální demokracie ho přemluvil Petr Hulinský. Má originální recept na to, jak zvýšit kapacitu školek: postavit na jejich zahradu obrovský kontejner, do kterého kdysi Jiří Čunek vystěhovával nepřizpůsobivé občany.
V rozhovoru pro Pražský deník náměstek primátora Antonín Weinert (ČSSD) řekl:
* Jak velký rozdíl je mezi pozicí primátorova náměstka a místostarosty Prahy 10?
Myslím, že ten rozdíl je opravdu velký.
* V čem konkrétně?
Obrovský rozdíl pro mě jako pro nováčka je v množství informací, které musím zpracovat, vyřizovat je. Noa samozřejmě na začátek je to náraz. Na desítce jsem měl vybudované formální a neformální vztahy, kdežto tady je nemám, a musím hledat nové formy spolupráce. Je to celkem náročné, ale časem se to nějak uklidní.
* Těšil jste se na novou práci?
Nemohu říct, že jsem se těšil, to vůbec ne.
* No ale v kariéře je to přeci určitý posun.
To jistě. Dělal jsem místostarostu osm let. A už jsem cítil spíš takový pocit vyhoření ve smyslu, že už to všechno znáte, umíte, víte, co od koho můžete očekávat. Není tam žádný moment překvapení. Takže to bylo také motivací, proč jsem chtěl změnit prostředí. Tady to je samozřejmě o patro výše.
* Stíháte ještě pracovní povinnosti v Praze 10?
Nejsem už místostarostou. Chodím jen jednou za dva týdny do rady. Nějaký čas trvá nastudování materiálů, ale už tam žádný další úvazek nemám.
* V kompetenci máte školství. Chcete rozšířit předškolní péči. Magistrát není zřizovatelem školek. Jak toho chcete docílit?
Umístit dítě do školky je pro rodiče velký problém. Nemůžeme pomoci v tom, že bychom otevřeli nějakou naši školku. Ale můžeme pomoci finančně při přestavbách stávajících školek a výstavbách nových.
* Máte představu, kterých školek by se to mohlo týkat?
Necháváme na městských částech, ať si to rozhodnou samy. Když jsem působil na Praze 10, zřizovalo se tam padesát nebo šedesát nových míst ve školce například tím, že se na zahradu školky přistavil veliký kontejner. V podstatě podobný tomu, do kterého Čunek stěhoval nepřizpůsobivé občany.
* Neleknou se toho rodiče?
Ne, vypadá to jako veliká třída. Není to kupodivu nejlevnější, ale děti tam mohou chodit. Je to provizorní způsob, který řeší okamžitý nárůst požadavků rodičů.
* Působil jste v komisi, která vybírala nabídky na pronájem a revitalizaci Rohanského ostrova. Jak projekt běží dál?
Vybral se asi z jedenácti nebo dvanácti nabídek projekt společnosti Sekyra Group. Projekty byly velmi podobné. Takže výběr byl spíše věcí estetického názoru. Podle vybraného návrhu nebude zástavba tak vysoká. Zatím nemám informace, že by se tam něco zásadního dělo. Jen v médiích jsem zaznamenal, že společnost projekt oprašuje a že snad už na něj má peníze.
* Myslíte, že se ještě může změnit?
Neměl by, mělo by tam vyrůst to, co bylo vybráno.
* Ovšem. Ale máme tu jeden příklad z ostrova Štvanice. V roce 2001 vyhrála výběrové řízení německá společnost Meridianspa se záměrem obnovit Štvanici. A dodnes se tam nic neděje.
Štvanice nyní hýbe médii.
* Co si o tom myslíte?
Nájemce (spol. Apex, pozn. red) neplnil podmínky smlouvy ve smyslu, že se o stadion nestaral. Nechal ho skoro spadnout. A určitě v podmínkách má, že se o ten objekt musí starat. Podrobnosti ale neznám. Ale rozhodně jsem pro to, aby v něm bylo zachované bruslení pro veřejnost. Navíc zimní stadion na Štvanici je památkově chráněný od roku 2003, takže by se neměl zbourat.
* Tím také spadá do další vaší další kompetence, kterou je památková péče. Hodlá město stadion opravit?
Ne, zatím se o tom vůbec nemluvilo. Myslím, že nikdo nemá v současnosti ponětí o tom, v jakém stavu ten objekt vůbec je.
* Takže se může stát, že stadion bude pro bruslení uzavřený a nikdo nebude vědět, na jak dlouho.
Nemělo by se to stát, protože nájemce by to měl dát do pořádku tak, aby se tam dalo bruslit dál. Snahou města bude, aby se zachovalo původní využití stadionu.
* Ale v letošním roce už to asi nebude.
To nevím, jak se to stihne.
* V Praze 10 jste působil hodně dlouho, od roku 1998. Co myslíte, že se podařilo vybudovat a kde jsou podle vás ještě rezervy?
Podařilo se dát dohromady poměrně dobrou sociální politiku. Vystavěl sedům s pečovatelskou službou Zvonková,máme velmi dobře fungující centrum sociálně ošetřovatelských služeb, děláme spoustu věcí pro handicapované seniory. Mají do nás například mobilní telefony s tísňovým hlášením. V tomhle směru jsme daleko.
* A co se naopak nepovedlo?
Nepodařilo se koupit stadion Bohemky. Pokoušeli jsme se o to ještě před tím, než vlastní stadion postavila Slavia. Těsně před podpisem smlouvy ho ale tehdejší vlastník Bohemky prodal někomu jinému. Od té doby se vlečou její problémy. Myslím, že Bohemka na desítku patří. Městská část ji podporuje, i když mít dva stadiony vedle sebe je trošku složité.
* Jaký máte názor na volnočasový areál Gutovka?
Vím, jak je vnímána očima okolo bydlících lidí. Gutovka samozřejmě je ojedinělé zařízení v Praze. Má horolezeckou stěnu, skate park, lanový park, dětské hřiště, kluziště, beachvolejbalové hřiště. Problém byl, když se chtěl rozšířit dál do parku. Koupili jsme od dopravního podniku pozemek, kde bylo kdysi dopravní hřiště a chtěli tam vybudovat další kurty. Lidé se proti tomu postavili, tak to radnice zarazila. Takže v té části bude pouze minigolf a tím to skončí.
* To bude na území bývalé Bečvářovy vily?
Spíše za ní. S pozemkem po Bečvářově vile byly také komplikace. Byl to státní pozemek, který jsme chtěli koupit, a stát nám ho před očima prodal soukromníkovi. Ten nyní plánuje výstavbu obrovských domů.
* Vystudoval jste matematickou kybernetiku, pak jste pracoval ve výzkumném ústavu, co vás dovedlo do politiky?
Ve výzkumáku jsem působil 25 let, byl jsem jeden z jeho posledních zaměstnanců, protože šel do likvidace. Pak jsem ještě pracoval na různých místech a dostal jsem nabídku na to jít do politiky.
* Bylo to rovnou od sociální demokracie?
Ano, od Petra Hulinského, bylo to v roce 1995. Vedli jsme tehdy velké diskuze. Já jsem vstoupit nechtěl, ale nakonec jsme se dohodli.
* Primátor Svoboda také říkal, že je programový nestraník. Pak přišla nabídka od ODS s možností primátorské pozice, a tak ji vzal.
Ale tak to je hezké, nemyslíte, když se někdo dostaví s takhle velkou nabídkou? To já tak velkou neměl! (smích)
* Takže byste na jeho místě neváhal?
To nevím…Já myslím, že stejně jako on bych nevěděl, do čeho jdu.
* A jako primátorův náměstek to víte?
Myslím, že už asi vím, o čem to je. Jsem ostatně v komunální politice dlouho. Dovedu si představit, že primátorská pozice je neuvěřitelně náročná na čas a že to není opravdu žádná legrace.
* Myslíte si, že současná koalice vydrží celé funkční období?
Pokud ji nezruší Ústavní soud, tak myslím, že ano. Podmínky spolupráce jsou nastaveny tak, že by vydržet měla.