Další stany pro ukrajinské Romy
24. 5. 2022, Televize, TV Prima - další pořady, Prima televize, FTV Prima, spol. s r.o., Zdeněk Hřib
Michal Půr, moderátor:
Jak jste mohli vidět, o situaci s uprchlíky dnes jednali hejtmani s ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Na jednání byl i pražský primátor, který je se mnou ve studiu. Dobrý večer.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Dobrý večer.
Michal Půr, moderátor:
A je tu i bývalá karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová, která je rovněž místopředsedkyní PS a také stínovou ministryní vnitra. Dobrý večer i vám.
Jana Mračková Vildumetzová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, stínová ministryně vnitra (ANO):
Dobrý večer. Děkuji za pozvání.
Michal Půr, moderátor:
Pane primátore, jak to na tom jednání vypadalo? Může se zdát takto na první pohled, že jste se na všem shodli?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak my jsme diskutovali tu záležitost, která byla představena vlastně před týdnem, to byl tento vládní návrh na ten postup přesunu uprchlíků z míst tedy, kde je přeplněno do míst, kde ty kapacity jsou. Já jsem ty svoje komentáře už dříve sdělil panu ministru vnitra i panu premiérovi a vlastně i kolegům hejtmanům a v podstatě ano, jak bylo zmíněno, shoda byla na tom, že teď je řada na vládě a že musí se ty výstupy z té diskuse posoudit legislativně. Já jsem tam ještě zdůrazňoval jednu věc, a to je to, že pochopitelně bavíme se tady o přesunu lidí z místa A do místa B a obě ty místa mají nějaké samosprávy, tedy vždycky to bude na nějaké obci nebo městě, které bude muset ty uprchlíky nově přijmout a že je nutné dosáhnout nějaké dohody i s těmi samosprávami. A pochopitelně myslet na to, že oni budou mít nějaké náklady spojené tady s tou činností. Takže je nutné myslet i na ty finance pro obce a města, pro zvládání té uprchlické krize. My jsme například rozdali městským částem sto milionů korun na zvládání těch uprchlíků dosud.
Michal Půr, moderátor:
já s jednou otázkou zůstanu ještě u vás. Vy jste tam navrhoval, aby stát pokud možno omezil dotování těch uprchlíků nebo poskytování těch příspěvků na místa, která nejsou zaplněná. A naopak nedotoval nebo nepřispíval na uprchlíky, kteří jsou v místech, která už jsou zaplněná, aby šli raději pracovat. Jak přijali vaši kolegové tento návrh a jak ho přijal hlavně ministr vnitra Vít Rakušan?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak hlavní diskuse se nesla o tom, jestli to bude legislativně možné. Já pevně doufám, že tedy jo. Pokud ne, tak já doufám, že dojde k nějak případně korekci zákonů, protože z mého pohledu opravdu nedává smysl vlastně vytvářet za státní peníze nějaký problém, který pak budeme za další státní peníze řešit. A navíc to nepovede ani k tomu, že by se ten problém vyřešil smysluplně. Já když uvedu příklad, tak pokud budeme nadále dotovat setrvání uprchlíků v místě, které už, kde jsou přeplněné kapacity ve školách, budeme muset postavit ty modulové školy, školky, pochopitelně za státní peníze, máme ty projekty sice připravené, trochu nás brzdí legislativa, ale dejme tomu, že tohle by se stalo, tak nakonec stejně bude problém v tom, že vlastně v takovýchto školách nebudou žádné české děti, takže žádná adaptaci ani integrace těch uprchlíků neproběhne a tím si zaděláme na další problém, který potom opět budeme řešit, jak jinak než za státní peníze. Takže proto říkám, pojďme to dělat racionálně. Vezměme rozum do hrsti. Pojďme dotovat setrvání uprchlíků, kteří potřebujou tu státní podporu v místech, kde ty kapacity jsou. Pokud je člověk už tady nějak jako zabydlen, má práci, já nevím co, tak to prostě řešit nemusíme. Ale prostě pojďme ty peníze využívat efektivně, účelně a koordinovaně.