Dlouhodobý záměr

Postup a hlavní cíle rozvoje vzdělávací soustavy na území hl. m. Prahy jsou obsahem Dlouhodobého záměru hl. m. Prahy, který včera schválili pražští radní. Mezi jeho hlavní priority patří a mělo by i v budoucnu patřit celoživotní učení vytvářející rámec pro další rozvoj vzdělávání na území hlavního města Prahy.

  • 2 minuty čtení

Postup a hlavní cíle rozvoje vzdělávací soustavy na území hl. m. Prahy jsou obsahem Dlouhodobého záměru hl. m. Prahy, který včera schválili pražští radní. Mezi jeho hlavní priority patří a mělo by i v budoucnu patřit celoživotní učení vytvářející rámec pro další rozvoj vzdělávání na území hlavního města Prahy.

DZ HMP pro rok 2010 je strategický dokument ve vzdělávání hl.m. Prahy.

Nejde v něm ani tak o volbu zcela nových priorit, jako o vyhodnocení dosaženého stavu a o zkvalitnění, prohloubení a pokračování stávajících cílů. „Zaměřuje se zejména na zvyšování kvality vzdělávání na základních, středních, vyšších odborných školách i kvality vzdělávání žáků se specifickými vzdělávacími potřebami. Dále pak na optimalizaci sítě škol, rozvoj poradenských, informačních a diagnostických služeb. V neposlední řade také rozvoj uměleckého vzdělávání v základních uměleckých školách a rozvoj volnočasových aktivit dětí a mládeže,“ řekl radní Jan Štrof

Předkládaný Dlouhodobý záměr HMP je členěn do čtyř kapitol:

  1. kapitola Regionální specifika rozvoje společnosti, ekonomiky a trhu práce a jejich vliv na další rozvoj vzdělávací soustavy hl. m. Prahy shrnuje specifické rysy pražského regionu, které jsou významné pro další rozvoj vzdělávacího systému na území hl. m. Prahy.
  2. kapitola Vyhodnocení dosaženého stavu a strategie rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy v hl. m. Praze na období let 2006 – 2010 vyhodnocuje plnění priorit a cílů stanovených Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy v hl. m. Praze 2003 a definuje priority pro následující období.
  3. kapitola Kvalitativní a kvantitativní rozvoj vzdělávání v hl. m. Praze na jednotlivých úrovních vzdělávací soustavy se věnuje jednotlivým úrovním vzdělávací soustavy hl. m. Prahy z hlediska budoucího vývoje počtu dětí, žáků a studentů na těchto úrovních, který je určující i pro jejich další kvalitativní rozvoj. Vychází z demografického vývoje, současných vývojových trendů ve školství i ze specifik HMP. Obsahuje projekci výkonů vzdělávací soustavy hl. m. Prahy a předpokládané počty pedagogických pracovníků.
  4. kapitola Financování regionálního školství se zabývá vývojem financování regionálního školství v letech 2003 – 2005 a stanovením orientačních výdajů na vzdělávání na období let 2006 – 2010.
 Nedílnou součástí Dlouhodobého záměru  jsou přílohy, které přibližují vývoj počtu dětí, žáků a studentů na jednotlivých úrovních vzdělávací soustavy hl. m. Prahy.

 

V Praze 1.3.2006

 


Oblast školství, dětí a mládeže a oblast místního názvosloví spadá do působnosti radního hl. m. Prahy Bc. Jana Štrofa

 

 Za správnost: Zuzana Havlíčková / tel. 236 002 578
1. března 2006
1. března 2006