Dokolečka dokola

Datum vydání: 19.05.2019, Zdroj: ČT 2 | Rubrika: 10:30 Nedej se | Téma: Adam Scheinherr

redaktor 
Tak, jak se mění politici zvolení do pražského magistrátu, tak se pokaždé stává předvolebním tématem vedení trasy silničního okruhu kolem Prahy. Buď se okruh dostaví podle platného územního plánu z roku 1999, dnes podle zásad územního rozvoje Prahy, nebo se prosadí takzvaná regionální varianta okruhu za hranicemi města. I letos až po volbách opět vypukl zápas o vedení tohoto okruhu. 

Ing. Gabriela LNĚNIČKOVÁ, MBA, zastupitelka MČ Suchdol, Platforma za kvalitní dopravní infrastrukturu 
Jako představitelka platformy za kvalitní dopravní infrastrukturu jsme jednali se zástupci několika politických stran, včetně těch, co jsou teď na magistrátu, Praha sobě, Piráti, STAN, TOP 09 již více než rok a snažili jsme se jim vysvětlit výhody alternativního řešení okruhu a zároveň jsme je upozorňovali na nedostatky současného návrhu Pražského okruhu, který je v zásadách územního rozvoje a setkali jsme se s celkem pozitivní odezvou. I v těch předvolebních programech měli uvedeno, že budou podporovat rozumnou variantu okruhu nebo že je prioritou odvézt nákladní dopravu z území hlavního města Prahy neob že podpoří řešení, které se ukáže jako nejvhodnější z hlediska dopadů na obyvatele, bezpečnosti dopravy a tak dále. Na základě pozitivních reakcí těchto politických uskupení včetně Praha sobě, Piráti, koalice STAN, TOP 09 jsme doporučili občanům, aby tyto politické strany volili v komunálních volbách a jedná se o více než 100 dotčených občanů. A tyto politické strany skutečně uspěly ve volbách na magistrát, jsou součástí magistrátní koalice, ale bohužel krátce po volbách došlo k obratu. V současnosti vedení magistrátu prosazuje variantu okruhu, která je v zásadách územního rozvoje a kterou ještě prosazoval bývalý primátor Bém a proti které lidé těchto městských částí již několik let bojují. Dokonce pan náměstek Hlaváček si objednali i Institutu plánování a rozvoje, který sám řídí, studii Pracovní posouzení průchodnosti variant SOKP, které označuje regionální variantu nebo alternativní variantu jako neprůchodnou. Tato studie vychází pouze ze tří kritérií, soulad a nesoulad s územními plány a tady je jasné, že vítězí Bémová varianta, protože ta je v územních plánech od roku 1999. Další kritérium zábor zemědělské půdy, a tady je také jasné, že vítězí Bémovská varianta, která vede skrze Prahu, protože v Praze je méně zemědělské půdy a ta Bémovská varianta je kratší. A třetí kritérium je výměra dotčených ploch bydlení a tady opět vítězí Bémovská varianta, protože, jak už jsem říkala, je kratší a navíc vede v koridoru, kde se nesmí stavět a kde se nesmí bydlet. Takže studie je tedy zcela účelová, protože, kdybychom vzali v úvahu jenom počet zasažených obyvatel, tak v případě Bémovské varianty je to přibližně 100 tisíc, zatímco v případě alternativní varianty 25 tisíc, a to vůbec nebylo posuzováno. 

redaktorka 
Slíbené komplexní dopravní analýzy ze zasažené obce podle slov jejich mluvčí se tedy nedočkali. 

Ing. Alena ŠTROBOVÁ, starostka MČ Horní Počernice, Starostové za rozumný okruh 
Ta situace je pro mě o to překvapivější, že vlastně před volbami si lidi, kteří tady u nás žijí, spojovali s novým vedením magistrátu svoji naději právě i na řešení okruhu, protože všichni spoléhali na to, že vlastně nové vedení magistrátu, které se jevilo jako velmi osvícené, právě i v řešení dopravních otázek, bude ten okruh nahlížet velice rozumě. Lidé tady u nás volili Piráty, sbírali podpisy pro Prahu sobě a právě ten okruh byl jeden z hlavních motivů, který je k tomu vedl. V podstatě teď tedy můžu říct, že u nás se zdá, že ty kamiony skutečně povedou. 510 se má v podstatě rozšiřovat, má se zkapacitňovat, protože skutečně nebude stačit kapacitně tomu náporu, tomu, co sem vlastně přijede z dostavby 511, to je naprosto nereálný. Má se zkapacitňovat na dvakrát 4 pruhy. Sem se ale dvakrát 4 pruhy vůbec nemohou vejít, takže nemám vůbec představu o tom, jakým způsobem to chtějí teda zodpovědní představitelé řešit. Jestli nám budou bořit domy, aby sem narvali tuhle tu dálnici vlastně velkokapacitní. Jakým způsobem to budou řešit. Nikdo taky neuvažuje, jak dlouho se bude podobné monstrum bude budovat. 10, 15 let? To znamená, že ti naši lidi, kteří mají ze tří stran dálnici, středem jim vede železnice, máme tady obrovský logistický průmyslový park s odpovídající dopravní zátěží, odkud také jezdí kamiony vlastně neustále, tak mi řekněte, tak jim se tady bude ještě 15 let stavět takové obludárium? 

redaktorka 
Stavba 510 vznikla v mezeře mezi Černým Mostem a Horními i Dolními Počernicemi jako část okruhu na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Vytváří spojnici dálnice D10 a dálnice D11. Nyní by se podle územního plánu do těchto míst přivedla i doprava z dálnice D1 přes stavbu 511. Tomu se region brání. 

Ing. Barbora FLORIÁNOVÁ, starostka Praha-Dolní Chabry 
Svolala jsem k nám na radnici do Chaber schůzku vedení magistrátu s uskupením starostů městských částí a obcí ze Středočeského kraje ohledně Pražského okruhu. Přišel jak pan primátor Hřib, tak pan náměstek Hlaváček a mnoho dalších odborníků, jednali jsme dlouho a otevřeně. My jsme žádali o nezávislé objektivní porovnání variant tak, jak bylo některými členy koalice slibováno, a to tedy přijato nebylo. Nejedná se jen o Pražský okruh. Uvědomme si, že jde především o rozvaděč tranzitní evropské dopravy a právě proto jsem kolegy z magistrátu pozvala právě sem, aby se mohli přímo z okna podívat, že rozvaděč pro evropský tranzit vede tady skrz Prahu támhle přímo za kostelem. 

redaktor 
Pane náměstku, došlo opravdu tím výběrem tý trasy silničního okruhu kolem Prahy k porušení předvolebních slibů? 

Adam SCHEINHERR, náměstek pro dopravu /Praha sobě/ 
No, určitě nedošlo, protože já, když jsem přišel k funkci, tak nikdy vlastně neexistovalo žádné řádné posouzení těch variant, takže my jsme to říkali i ve volební kampani, že posouzení uděláme a od mého nástupu do funkce i přes to teda, že to není naše investice, že to je investice ministerstva dopravy, potažmo Ředitelství silnic a dálnic, pardon, a i přesto, že je to vlastně, se to týká více územního rozvoje než dopravy, tak já jsem od začátku tlačil na to, aby posouzení bylo uděláno, a to jsme provedli a jsou z něj velice jasné výsledky a proto ten smysl, mé energie a úsilí mého týmu vidím teď věnovat tomu, aby byla co nejvíce upravená ta varianta, která z toho vychází, že je realizovatelná, že ... A aby byla uděláme tak, že bude co nejméně poškozovat to prostředí kolem sebe, ty městské části, ty dotčené obyvatele, tu přírodu kolem se. 

redaktor 
To posouzení, které máte na stole a které jste nechal vypracovat, považují občané za účelové. Mohl byste nám ho představit a dokázat, že účelové není? 

Adam SCHEINHERR, náměstek pro dopravu /Praha sobě/ 
Tak tohle posouzení je skutečně uděláno týmem, kterému věřím. Bylo uděláno týmem pana Hlaváčka s mou spoluprací a ty věci, co tam uvnitř jsou, tak jednak teda chci říct, že je to pracovní materiál, a my jsme předpokládali, že to představíme těm dotčeným obcím a případně po jejich vznešených námitkách se to pokusíme dopracovat nebo rozpracovat více, co bude potřeba. Ale všechno, co je tady uděláno, tak je v podstatě uděláno na základě dat a faktů. 

Ing. arch. Tomáš VÍCH, urbanista 
No, tak ten dokument je v podstatě pamflet. Ono tam jde o to shodit tu regionální variantu a říct, že prostě není v diskurzu a prosadit tu krátkou variantu v těch zásadách územního rozvoje, ale přitom ten diskurz o tý věci je to nejdůležitější, protože teprve v okamžiku, kdy vy máte možnost si porovnat, co kolik stojí, komu to uškodí, komu to může, jestli to skutečně odvede ty tiráky z Prahy, protože ten okruh se jmenuje okruh kolem Prahy a má odvézt právě tu tranzitní dopravu z města, tak ono je hloupý vlastně to táhnout přes město, protože to nedojde k tomu cíli, kterej to vlastně má z hlediska politiky územního rozvoje, ale i z hlediska těch priorit v zásadách územního rozvoje a v územních plánech ať Prahy nebo těch obcí, kterou to má plnit. 

Adam SCHEINHERR, náměstek pro dopravu /Praha sobě
Tady jsou hlavně kritéria, která souvisí s územním rozvojem a s tím, jaký bude mít ta stavba zásah do územního rozvoje hlavního města Prahy. 

Ing. arch. Tomáš VÍCH, urbanista 
Jestliže tady na tom poli vznikne dálniční okruh, transevropská magistrála, která má spojit jako Německo s Polskem a prostě odvíst tu nákladní dopravu z města, tak už tady nikdy to město nevznikne, a v tom já vidím ten hlavní problém, že my si vlastně ty potenciální pozemky ve městě zničíme tím, že tady uděláme dálnici a to je z koncepčního hlediska podle mě naprosto nekoncepční. To říkám jako urbanista, to neříkám jako kluk, kterej vyrostl v Kobylisích na sídlišti. 

Adam SCHEINHERR, náměstek pro dopravu /Praha sobě/ 
Pokud vybudujeme regionální variantu, tak to způsobí, že tyto vesnice v okolí tak budou zahuštěny, zahuštěny přírůstkem nových obyvatel a tito noví obyvatelé zahustí dopravu směrem do centra města. 

redaktorka 
Zajímavý argument, když se postaví regionální trasa, město se rozroste a doprava zahltí centrum, tomu má zabránit vedení tranzitu po území Prahy. 

Adam SCHEINHERR, náměstek pro dopravu /Praha sobě/ 
Uvědomte si, že v Praze je pouze 24 % tranzitní dopravy. Té dopravy je hrozně málo. My máme přesné podklady k tomu, kolik té tranzitní dopravy skutečně, a je to pouze 24 % dopravy. 

redaktor 
V tom případě vlastně řešit tu tranzitní dopravu je velmi snadné a je vlastně to rozruch ve sklenici vody. 

Adam SCHEINHERR, náměstek pro dopravu /Praha sobě/ 
To není pravda, to jsem neřekl, protože já jsem řekl, že 24 % je tranzitní doprava a zbytek je zkrátka cílová a startovní dopravy, co je z a do Prahy. 

redaktor 
Pane náměstku, jaký názor na vedení okruhu máte vy? 

Petr HLUBUČEK, náměstek primátora pro životní prostředí /STAN/ 
Tak má to dvě polohy, pokud budu mluvit jako předseda pražských Starostů a nezávislých, tak my skutečně od začátku říkáme, že chceme posoudit regionální nebo alternativní vedení a trasování vnějšího okruhu kolem Prahy. Ten důvod není jenom proto, že nechceme, aby nám ta dálnice šla, mnohdy šla Pražany za domy, ale proto, protože především je potřeba říct, že tato stavba je stavbou Ředitelství silnic a dálnic a ministerstva dopravy, jedná se o transevropskou dálnici v systému TNT, takže je vlastně ..., jedná se o dálnici, která by nám měla do Prahy přivést velké množství kamionů a vlastně takový kamion, který veze mandarinky z Istanbulu do Amsterdamu, by měl v současné době projíždět přes Prahu. A v té rovině, kde já jsem dnes náměstkem primátora pro životní prostředí, tak po mě nikdo nemůže chtít, abych umožnil, nebo nějakým způsobem obhajoval přivádění kamionů na území hlavního města Prahy. 

redaktorka 
Není tak návrh okruhu v rozporu s evropským právem? 

Adam SCHEINHERR, náměstek pro dopravu /Praha sobě/ 
Tak prošlo to zatím všemi rozsudky jak krajských, tak Nejvyššího správního soudu a ten ..., všechny ty rozsudky zatím nebo i ty poslední rozsudky, tak potvrdily správnost té varianty, která je v územně platné dokumentace, ale důležité je říci, že ... 

redaktor 
Ty ale jenom potvrdily jenom formální hledisko, nikoliv dopravní. 

Adam SCHEINHERR, náměstek pro dopravu /Praha sobě/ 
Počkejte, ano. 

redaktorka 
Skutečné soudy ale teprve začnou. 

Ing. Karla POLYDOROVÁ, zastupitelka MČ Horní Počernice, Platforma za kvalitní dopravní infrastrukturu 
Starostové za rozumný okruh se pochopitelně budou i nadále bránit proti stavbě silničního okruhu trasy 511 i proti trase severní části, protože jde o mezinárodní síť dálnice TNT a my se domníváme, že návrh této trasy je v rozporu s evropskou směrnicí 92 z roku 2004. Navíc území Horních Počernic nebylo vůbec zahrnuto mezi dotčená území v rámci řízení EIA, a to se domníváme také, že to je v rozporu se zákonem EIA a v této věci jsme se i obrátili na Evropskou komisi o dělení životního prostředí, kde jsme jako městská část je oslovili s prosbou o pomoc a obdrželi jsme od nich jejich reakci, podle které se budeme řídit. "Rád bych vás vyzval, aby vaše obec v tomto případě po vydání rozhodnutí ve věci tedy územního povolení pro SOKP 511, podala odvolání a případně se i obrátila na soud. V případě, že v této souvislosti zjistíte porušení práva EU, můžete podat stížnost." A my jsme si zcela jisti v případě, že trasa TNT by procházela hustě osídleným územím, že evropská práva jsou porušena. 

redaktorka 
Totéž si myslí i na severu Prahy. 

Ing. arch. Petr CHALOUPEK, Čimice 
Velice nás překvapilo, že současná politická reprezentace pražského magistrátu znova uvažuje o variantě, jižní variantě takzvaného Pražského okruhu, která má vést krásným prostředím při čimické rokli, drahaňské rokli, je to přírodní park Drahaň - Troja, který byl vyhlášen v roce 90 a tohle to údolí, krásné údolí, tahle ta krásná příroda, co je okolo nás, tak je současně rekreačním zázemí pro 30tisícové sídliště Bohnice, pro 15 tisíc lidí, kteří bydlí v Čimicích a v Dolních Chabrech, samozřejmě taky slouží lidem v Kobylisích a v Ďáblicích. A o tohle to všechno nás chce připravit tenhle ten okruh. Pokud by se zvolila severnější takzvaná regionální varianta, tak k destrukci tohoto údolí nedojde. Já si tady opravdu neumím představit šestiproudou dálnici, která bude procházet přes Vltavu nad tím nádherným údolím přes most tam, kde je Levý Hradec, Pražský hrad, tam, kde jsou počátky českého státu a odkud pocházejí Přemyslovci. A mezi tímhle tím územím my stavíme šestiproudou dálnici. 

Adam SCHEINHERR, náměstek pro dopravu /Praha sobě/ 
A právě ty opatření, o které já teď usiluji, tak zaručí, že některé ty oblasti nebudou vůbec dotčené a některé budou velice mírně dotčené. 

redaktor 
Jak se to stane? 

Adam SCHEINHERR, náměstek pro dopravu /Praha sobě/ 
Změnou projektu. 

redaktorka 
Jak potom chápat pracovní posouzení? 

Petr HLUBUČEK, náměstek primátora pro životní prostředí /STAN/ 
Správně jste řekli, že jedná se o pracovní posouzení. Ta kritéria, která tam byla, jsou z mého pohledu nedostatečná. Řekl bych, že to variantní posouzení by mělo být komplexnější z hlediska ekonomického, ekologického, ale dnes už i morálního, finančního, protože já mám pocit, že Evropská unie jasně deklarovala, že nebude přispívat na stavby, které půjdou zastavěnými nebo zastavitelnými územími jako je právě toto trasování okruhu, které v současné době je blíže k městu, ale je, prosím, ještě důležité skutečně říct, že ten okruh Praha potřebuje. Praha se dusí, Praha se dusí automobily, 80 % znečištění v hlavním městě nám způsobuje automobilová doprava a okruh jak ten vnitřní, jak ten vnější Praha potřebuje. Ale pokud tady mám mluvit jako zastupitel hlavního města, tak Praha potřebuje okruhy pro Pražany a pro návštěvníky Prahy a nějakým způsobem aglomeračně, řekněme, řešeno společně v aglomeraci se Středočeským krajem. Praha nepotřebuje dálnici na svém území, která má procházet hlavním městem a přivádět nám kamionovou dopravu a znečišťovat nám životní prostředí a nějakým způsobem zhoršovat životy lidí na území hlavního města.

 

19. května 2019
19. května 2019