Drážní prostory pro rozvoj města-rozhovor náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Jana Bürgermeistera s redaktorkou Renáta Barabášovou, otištěný v Listech hl. m. Prahy, v čísle červen 2005
„Zahájili jsme projednávání změny územního plánu pro velké rozvojové území Masarykovo nádraží - Florenc s cílem zjistit, jak velké plochy potřebují pro svůj provoz České dráhy. Na zbývajícím území bychom rádi umožnili urbanistický rozvoj města, protože tyto lokality přímo navazují na centrální městské části,“ uvedl náměstek primátora Jan Bürgermeister.
Drážní prostory pro rozvoj města |
|
|
|
Listy hlavního města Prahy | 6.6.2005 | rubrika: Pražské zpravodajství | strana: 3 | autor: RenátaBarabášová
Přilehlé okolí Masarykova a smíchovského nádraží by mělo v budoucnu výrazně změnit tvář
Nevyužívané lokality kolem opuštěných železničních tratí a kolem Masarykova a smíchovského nádraží brání územnímu rozvoji města. Praha se proto rozhodla určit pozemky nutné pro železniční dopravu a na územích, která České dráhy (ČD) nepotřebují, hodlá umožnit změnou územního plánu urbanistický rozvoj.
„Zahájili jsme projednávání změny územního plánu pro velké rozvojové území Masarykovo nádraží - Florenc s cílem zjistit, jak velké plochy potřebují pro svůj provoz České dráhy. Na zbývajícím území bychom rádi umožnili urbanistický rozvoj města, protože tyto lokality přímo navazují na centrální městské části,“ uvedl náměstek primátora Jan Bürgermeister, do jehož kompetence územní rozvoj spadá. Cíl je jasný: zjednodušit dopravu a umožnit napojení příměstské dopravy co nejlepším a nejpřehlednějším způsobem na vnitřní pražskou dopravu.
Florenc: dopravní uzel
Současně je podle náměstka nutné promyslet vazbu příměstských a železničních tratí na hlavní pražská nádraží, konkrétně otázku napojení modernizované železnice Kladno-Praha a uvažovaného propojení letiště s některými z nádraží, kde budou odbavovány vlaky intercity. „Zvažujeme také varianty nejlepšího napojení příměstské železniční dopravy z východu Prahy v souvislosti s výstavbou nového železničního spojení na pražský železniční uzel,“ popsal záměry náměstek. Součástí projednávané změny je také otázka funkce dopravního uzlu na Florenci, kde je situováno autobusové nádraží, kříží se zde dvě linky metra a navíc tudy jezdí řada tramvají a autobusů. Nabízí se otázka, zda by Florenc neměl mít bezprostřední napojení na sousedící nádraží. Tak se při projednávání této změny územního plánu dostáváme k roli hlavního nádraží, které v budoucnu nebude sloužit pro vlaky intercity, ale po vybudování plánované trasy metra D může obsluhovat příměstskou železniční dopravu. „Osobně jsem zastáncem protažení tratě z Kladna na hlavní nádraží. Je to řešení, které nejlépe vyhovuje požadavku na kvalitní spojení kladenské aglomerace a letiště s centrem města. Uvolňuje také velké plochy v oblasti Florence a otevírá možnost propojení Žižkova s Karlínem a s centrem města,“ zdůraznil J. Bürgermeister.
Propojení prioritou
Problematika lokality Masarykova nádraží je celkově komplikovanější, protože město hledá cestu, jak buď posunout existující kolejiště za magistrálu, nebo tuto lokalitu zcela opustit a vyřešit pražský železniční uzel jinak. „Musíme si uvědomit, že Masarykovo nádraží vzniklo v Praze jako první a hlavní nádraží již stavěl v jiné době někdo úplně jiný. Tato dvě nádraží spolu nejsou schopna ,komunikovat‘, protože mají dopravně zcela jinak napojená kolejiště. A to je samozřejmě v době, kdy se snažíme o propojení veškeré dopravy, problém,“ uvedl náměstek. V každém případě jde podle něho o vysoce odborný problém, o němž se vedou diskuse. Z nich by mělo v budoucnu vzejít nejlepší řešení. Podle něj ani jedna z uvažovaných variant nepovede ke zhoršení dopravní dostupnosti centra Prahy příměstskou železniční dopravou, ale naopak k oživení celé lokality a jejímu plynulému propojení s příměstskou i vnitřní městskou dopravou.
Nový život do Karlína
Pokud by se podařilo od kolejí uvolnit prostor u magistrály a v Havlíčkově ulici, otevírá se jedinečná možnost propojit Opletalovu ulici s ulicí Na Poříčí, umožnit nalézt nové využití pro budovu Masarykova nádraží a vnést nový život nejen do ulice Na Florenci, ale i do Hybernské ulice, jedné z nejvýstavnějších ulic Nového Města, která je po desetiletí zmrtvělou dopravní stokou. Jiné využití by jistě našla i budova Masarykova nádraží. Čilý velkoměstský život, jak jej známe z pěší zóny ulice Na Příkopě, by mohl pulzovat nejen k linii současné magistrály, ale přinesl by nové možnosti i pro Karlín. Vysoce hodnotné je také otevření širokého prostoru pro pěší směrem k Žižkovu.
Rozvojová plocha na Smíchově
V této lokalitě si již České dráhy vybraly partnera, s kterým budou zajišťovat další rozvoj. Navíc je už v současnosti podepsáno memorandum o spolupráci mezi Ministerstvem dopravy, ČD, hlavním městem Prahou a Prahou 5. „Měnit by se mělo postupně celé území od Anděla směrem dál na jih až ke smíchovskému nádraží, k hlavní železniční trati, která vede od hlavního nádraží. Celkově jde zhruba o 60 hektarů plochy, o jejímž rozvoji má město jasné představy,“ řekl náměstek.
Mimo jiné by mělo dojít ke zklidnění celého prostoru mezi smíchovským pivovarem a Ženskými domovy otevřením pěší zóny tak, jak ji známe z již realizovaného projektu Zlatý Anděl. „Úkolů a projektů, které chceme s vlastníkem pozemků, ať jsou to České dráhy anebo soukromý investor, rozvinout, je celá řada a vždy musíme mít na paměti, že jde o lokalitu s citlivou vazbou na centrální městskou část,“ dodal J. Bürgermeister s tím, že město si ponechalo možnost ovlivňovat nové stavby.