Družstevní bydlení
24. 6. 2021, ČT24, Česká televize, Hana Kordová Marvanová
Moderátor:
Česká národní banka oznámila zvyšování úroků. Bankovní experti očekávají zvyšování ceny hypoték. Bude patrně tedy zdražovat bydlení. Výstavba nového bydlení. Čím dále tím častěji se v České republice začíná mluvit o tom, co tady vlastně existuje, ale nebylo tolik probíráno, družstevní bydlení. A možná se znovu dostává na scénu. Téma pro studio ČT 24 a radní hlavního města Prahy Hanu Kordovou Marvanovou. Dobrý den, paní radní. Děkuju, že jste přišla.
Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy:
Dobrý den.
Moderátor:
Praha má zájem o družstevní výstavbu?
Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy:
Ano. Nejen máme zájem, ale vlastně s příchodem na radnici jsem začala připravovat projekt dostupného družstevního bydlení na území hlavního města Prahy, na městských pozemcích. Ten projekt byl schválen zastupitelstvem, takže teď jsme skutečně ve fázi, že vytipováváme jednotlivé lokality a doufám, že ještě v tomto roce rozhodneme, kde budeme zakládat první družstva.
Moderátor:
Proč vlastně má obec nebo město tedy v případě hlavního města Prahy, proč obec vůbec do toho má mluvit, jak se bydlí? Možná s výjimkou sociálního bydlení, řekněme. Nebo pomoci lidem, kteří se dostanou do nějaké nouze, proč do toho obec vůbec má mluvit?
Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy:
Obec spravuje své území, spravuje to pro občany a obcím, městům nemůže být jedno, že bydlení se stalo naprosto nedostupnou komoditou. Zvlášť v Praze. V Praze opravdu ty ceny vyrostly tak dalece, že jsme v podstatě nejbohatší metropolí. A když to srovnáme s růstem příjmů, tak ten růst příjmů není takový, aby vlastně pokryl to navýšení. Takže je to největší zátěž nejen pro ty lidi sociálně slabé ale i pro střední vrstvy, pro běžnou rodinu. Nedostane hypotéku, protože nemá takový příjem, aby si mohla pořídit odpovídající byt. A proto tedy přicházíme s projektem, kterým vlastně jenom oprašujeme tu tradici, která tady byla. Už za první republiky města i stát pomáhala poskytnutím pozemků a umožňovala levnější bytovou výstavbu.
Moderátor:
Vy jste říkala neúměrný nárůst cen v hlavním městě Praze. Jak tomu ale družstevní bydlení napomůže? Jestliže se má něco postavit, tak to stejně bude drahé, protože růst ceny práce ve stavebnictví, růst ceny materiálu, to všechno ovlivňuje, kolik daná výstavba stojí a samozřejmě i družstvo si bude muset půjčit peníze, nebude muset, ale patrně si půjčovat bude.
Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy:
Samozřejmě. Ale hovořila jsem o tom, že chceme poskytnout městské pozemky a k nim zřídit družstvům právo stavby. To bude znamenat, že si družstva nebudou muset kupovat ten pozemek, protože to je významná investice a významná část té kupní ceny je cena pozemku. Zároveň, to máme zjištěno i průzkumem třeba mezi bytovými družstvy, které staví, tak oni překvapivě staví podstatně levněji, za metr čtvereční je to třeba 60 tisíc za metr čtvereční, než je cena té developerské výstavby, kdy dneska je to přes 110 tisíc za metr čtvereční. Je to i proto, že tam není taková marže, že tam není prostě takový zisk toho developera, který dneska využívá i situace nedostatečné nabídky bytů na trhu. Takže si může dovolit nasadit tu cenu velmi vysoko, má v tom započítaný ten svůj zisk. Bytová družstva, do kterých budou vstupovat lidé, Pražané, tak nepotřebují tvořit takový zisk. To znamená, chceme se dostat na úroveň o zhruba třetinu, 20 až 30 % levnější, než je výstavba v té lokalitě na trhu.
Moderátor:
Koho to bude zajímat nebo kdo do toho půjde, aby jeho v uvozovkách nemovitost, vlastně je to svým způsobem vlastnické bydlení, byť tam je člověk členem družstva, není přímým vlastníkem, ale ta nemovitost bude stát na městském pozemku a bůhví, jaká bude příští politická reprezentace, co bude s pozemkem, komplikace a tak dále.
Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy:
To všechno máme promyšlené. A bude to tak, že družstvo dostane právo stavby. To bude zapsáno v katastru, čili bude oprávněno na pozemku stavět. Zároveň město bude členem družstva také. Budete moci kontrolovat, ab se to třeba nevymklo. Zadruhé bude tam získávat město i městské byty, třeba pro profese, které potřebuje, pro zdravotníky, pro učitele. A dvě třetiny bytů plánujeme vždycky otevřít normálně obyvatelům, aby se hlásili do družstva. Pokud jde o ty záruky právní pro občany, kteří tam budou dávat prostředky a budou platit nájem a v nájemném budou splácet úvěr, který si vezme družstvo, tak chceme, aby tam byly kvalitní právní záruky. To mám na starosti jak právník. Máme to dneska už velmi přesně promyšlené, aby družstvo mělo nárok nejpozději po 99 letech si pozemek odkoupit, tedy vlastně k tomu domu přičlenit ten pozemek, takže lidé se nemusí bát, že o tu investici přijdou. A ještě jsem vás chtěla opravit malinko v tom, že to není vlastnické bydlení, je to vlastně na pomezí nájemního a vlastnického bydlení. Člen družstva je nájemce, který má majetkový vklad v družstvu, ale kdyby neměl třeba možnost splácet, tak mu nehrozí dluhová past, nehrozí mu exekuce, protože je nájemcem bytu. Má to prostě spoustu výhod toho nájemního bydlení. A zároveň takhle můžou na bydlení dosáhnout právě rodiny ze střední vrstvy, které by neměly šanci stejný byt financovat, protože by nedostaly hypotéku od banky. Zejména teď, když by se měly ještě zdražovat hypotéky.