Dvacet minut Radiožurnálu
4. 1. 2022, Online, radiozurnal.rozhlas.cz, Český rozhlas, Zdeněk Hřib
Vladimír KROC, moderátor:
Jak dlouho vydrží dosud stabilní pražská koalice? Jsou Piráti proti automobilům v hlavním městě? Kam letos směřují investice v Praze? A jak se magistrát připravuje na možnou vlnu omikronu? Hostem Dvaceti minut, které vysílá Radiožurnál a ČRo Plus, je dnes primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib za Pirátskou stranu. Vítejte ve studiu, dobrý den.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Dobrý večer.
Vladimír KROC, moderátor:
V závěru roku jste si pochválil stabilitu současné pražské koalice. Věříte, že vydrží i v letošním roce?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak já myslím, že nečekám určitě žádné změny teď na poslední chvíli. Přece jenom ta koalice byla podstatně stabilnější, než tomu bylo v případě koalic minulých volebních období. Když se na to podíváte, tak ta koalice, co byla pod vedením ANO, ta se vlastně rozpadla jednou. Potom se složila v prakticky téměř stejné sestavě. Ale ta koalice, která byla ještě před ní, kdy tedy vládla ODS, té se to rozpadlo vlastně dvakrát za jedno volební období. To si myslím, že je asi rekord zatím v Praze. A to je věc, která rozhodně neprospívá té přípravě dlouhodobých projektů, které, pro které je ta stabilita naprosto klíčová. Navíc když se podíváte třeba do Vídně, která vychází vždycky v těch žebříčcích kvality života nejlépe, tak tam je vidět, že ta stabilita je skutečně po desetiletí. Tam se teď vyměňoval starosta po nějakých více než 20 letech.
Vladimír KROC, moderátor:
No ale jistě víte, že se teď proti vám zřejmě formuje koalice ze současných partnerů, tedy KDU-ČSL a TOP 09, kteří by se rádi spojili s ODS, ta je v současnosti v Praze v opozici. To vás nezneklidňuje?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak my budeme do těchto voleb mít samostatnou kandidátku. My nebudeme součástí žádné koalice, protože pro řešení těch klíčových problémů města chceme nabídnout autentická řešení, která jsou založená na faktech bez toho nějakého i neologického nánosu. A to jsou samozřejmě problémy, které jsou spojené s bydlením, protože ty ceny rostou. Přestože se tedy nyní v Praze rekordně staví, zahájilo se za minulý rok více než 7000 nových bytů. A ukázalo se, že samozřejmě Airbnb, když z města zmizí nebo je nějakým způsobem omezeno, tak pochopitelně to má vliv na snížení cen nájmů. Jsou to problémy v oblasti životního prostředí. My jsme schválili teď klimatický plán. Máme tam 69 konkrétních projektů v této oblasti, na které chceme využívat peníze z Evropské unie. Chceme je využít na investice a ušetřit peníze v rozpočtu jak Prahy, tak i v peněženkách Pražanů, protože se sníží ty náklady třeba na vytápění a podobně. A potom samozřejmě problémy spojené s dopravou, ty má pochopitelně každé město a tam ta doprava v Praze je dlouhodobě na hraně a každá uzavírka je problém. A my budeme teď brzy zveřejňovat data a městské datové platformě Golemio.cz, která si myslím, že umožní tu diskuzi vést racionálně na základě faktů.
Vladimír KROC, moderátor:
Zejména k té dopravě bych se rád ještě vrátil, ale mě zajímá třeba to, že dalším rivalem má být Jan Čižinský, který se chce ucházet o post primátora v těch podzimních volbách nebo po nich, tedy samozřejmě. Jak funguje spolupráce ve chvíli, kdy víte, že dřív než později se stanete soupeři.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak já myslím, že ta spolupráce zatím funguje v zásadě dobře. Je sice pravda, že Praha sobě některá ty témata, zejména tedy ty témata dopravní, z mého pohledu nedostatečně komunikovala. Díky tomu potom se vytváří prostě úplně zbytečný rozruch, kdy třeba není vysvětleno, proč se kde malují nějaké cyklopruhy a podobně, které, protože tu dopravu má v gesci tedy Praha sobě. Ale myslím si, že to jsou všechno věci, které jsou v zásadě řešitelné.
Vladimír KROC, moderátor:
Jak se pokusíte současné koaliční partnery přesvědčit, že je výhodné půdorys této koalice zachovat i po podzimních volbách? Protože vy jste sice řekl, že Piráti budou kandidovat samostatně, ale dá se předpokládat, že o něčem takovém budete asi uvažovat?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak samozřejmě klíčová bude nějaká programová shoda. My chceme nabídnout takovou vizi rozvoje Prahy, která bude jasně ukazovat na to, že chceme, aby se Praha přiblížila moderním, moderním evropským metropolím, které jsou třeba v těch žebříčcích kvality života na tom v tuto chvíli lépe? Ano, v mnohých věcích nás brzdí, řekněme, legislativa, která se musí změnit v parlamentu. To Praha na to žádné páky přímo nemá. Tam se pochopitelně budeme snažit teď intenzivně komunikovat s tou novou vládou o změnách těch zákonů, které, které Prahu trápí. A já myslím, že, já jsem přesvědčen, že se tady udělalo v rámci této koalice spousta dobré práce. Pochopitelně tady byly nějaké, nějaké neshody, ale já mám za to, že se nám je podařilo dosud vyřešit tak, že koalice drží. A to je klíčové.
Vladimír KROC, moderátor:
Piráti už potvrdili, že vás dál chtějí v čele hlavního města. Vy jste v té souvislosti mluvil o zachování kontinuity, kde přesně?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak já myslím, že skutečně bavíme se tady o dlouhodobých projektech. My tady teď stojíme těsně před další etapou stavby metra D, kdy už tedy je hotový ten geologický průzkum. A teď by tedy měla začít ta standardní stavba. Chceme teď tento rok vlastně podat žádost o územní rozhodnutí na městský okruh. Ten jsme tedy dali ve změnách územního plánu celý pod zem, kam si myslím, že patřil. Akorát nechápu, proč tedy to neudělali už ti před námi. Protože chceme silnici, která to město bude spojovat ty jednotlivé městské části, ne rozdělovat nějakou zónou, nikoho s takovými těmi dálniční brýlemi, s těmi (nesrozumitelné) křižovatkami a podobně.
Vladimír KROC, moderátor:
Rozumím.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Takže to jsou všechno věci, u kterých potřebujete nějaký čas na přípravu. Musí to mít nějakou kontinuitu. Nemůže se to vždycky přehodnocovat po každých volbách, protože a k tomu je vždycky tendence. Takže z tohoto důvodu je ta kontinuita, si myslím, klíčová. Já bych byl rád, aby vlastně ta rada pokračovala pokud možno v co nejschůdnější podobě, i po těch volbách. Pokud to bude možné.
Vladimír KROC, moderátor:
Nedostatek sebereflexe a odcizení od běžných problémů Pražanů. To vám v těch volbách, nebo jak to nazvat vyčetla vaše vyzyvatelka Jana Komrsková. Zamýšlel jste se nad tou kritikou?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Já si myslím, že to určitě není pravda. Ale co musím přiznat je, že já jsem skutečně jako trestuhodně zanedbal vnitrostranickou komunikaci. A to je dáno prostě tím COVIDem. To se nedá nic dělat, ale z těch třech let vlastně dva roky, téměř dva roky bez asi nějakých dvou měsíců v tuto chvíli, je tady COVID. Což je agenda, která je vlastně ještě navíc nad rámec všeho toho, co se ve městě děje. To město se pochopitelně tedy nezastavilo, kromě nějakých pár týdnů tam tehdy na začátku. Ale jinak ty věci vlastně fungují dál a navíc k tomu máte ten COVID. Takže toto je určitě záležitost, která, kterou ještě doženu, aspoň pevně doufám. Protože já bych byl rád aby, abychom měli jakoby sjednocený názory na ta programová témata a podobně. A myslím si, že tímto směrem to jde v tuto chvíli.
Vladimír KROC, moderátor:
V souvislosti s výsledkem parlamentních voleb se diskutuje o tom, jestli by pirátské fórum mělo zůstat otevřené, nebo ne. Co si o tom myslíte vy?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Já si myslím, že ta otevřená diskuze je možná něco, na co tady nejsme třeba úplně zvyklí. Ale já si myslím, že uzavírání toho fóra je v zásadě zbytečné. Jako nemám důvod, proč bych já třeba něco utajoval, nějaké svoje názory nebo tak. Já mám ostatně třeba i veřejný kalendář, takže v něm se můžete teď dočíst, že jsme tady právě u vás tedy v rozhlase.
Vladimír KROC, moderátor:
A potom jdete na booster.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
A potom jdu na třetí dávku, ano, jdu na třetí dávku do Kongresového centra. Takže…
Vladimír KROC, moderátor:
Dobře neuzavírat, rozumím…
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
… my neděláme nic nelegálního a já nevidím důvod, proč ustupovat od té transparentnosti.
Vladimír KROC, moderátor:
Po víkendu čeká Piráty volba předsedy a vedení. Obhájí pan Bartoš svůj post?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Já si myslím, že ano. Já si myslím, že jako překvapení se dít nebude. A já si troufnu tvrdit, že možná to, co se ukázalo vlastně po těch volbách, tedy v souvislosti se vstupem Pirátů do vlády, kdy vlastně se některá média snažila nějak jako věštit výsledek toho vnitrostranického pirátského hlasování z nějaké jako, z nějakých výroků některých členů Pirátské strany se vlastně ukázala, že je vlastně lichá. Protože to nedává ten pravdivý obrázek o tom, jak to hlasování nakonec dopadne. A já myslím, že tady už se o tom spousta lidí přesvědčila, že vlastně takto to brát nelze. A že Piráti se rozhodují velice racionálně.
Vladimír KROC, moderátor:
Hostem Dvaceti minut je dnes primátor hlavního města Prahy za Piráty Zdeněk Hřib. Slibujete investice do městské hromadné dopravy. Můžete být konkrétní?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Určitě ano. Dnes se staví tramvajové trati, první nová za posledních 10 let. Další tratě připravujeme. Jsou to tratě třeba do Slivence, nebo Volyně – Slivenec. Potom tramvajová trať na Dědině, do Libuše, na Pankráci, na Václavském náměstí, smyčka Zahradní město a Depo Hostivař. Anebo taky trolejbusová trať z Palmovky do Letňan, případně trolejbusová trať na Letiště. To jsou všechno investice do dopravy veřejné hromadné, kde využíváme i evropské peníze. Pochopitelně je tady to metro D, tam tedy je mi trochu líto, že opozice, přestože si psali ve volbách na plakáty, jak budou podporovat investice, tak prostě když došlo na financování toho geologického průzkumu, tak na zastupitelstvu proto ruku nezvedli. Což je pro mě nepochopitelné. A stejně tak nezvedli ruku ani pro výkupy pozemků pro to metro D. A to mě mrzí, že, že takhle to potom jako nepodpoří. Ale přesto to prošlo. Geologický průzkum jsou normální šachty a štoly, které se využijí i v té finální stavbě, třeba pro nějaké technické tunely. O městském okruhu už jsem mluvil, že tedy tento rok podáváme žádost o územní rozhodnutí. Trojská lávka, ta už stojí. To byla náprava toho, jak to spadlo za vlády ANO. Ale myslím si, že tady je důležité zdůraznit, že ve skutečnosti to nebyl jenom problém ANO. To byl důsledek dlouhodobě zanedbané údržby i z časů ODS a dalších. A to proto, protože tady prostě dlouhodobě bylo upřednostňováno stříhání pásek, otvírání nových věcí a zanedbávání, dlouhodobé zanedbávání údržby těch věcí už existující. Ale ty mosty prostě padají. To jsme viděli i v Itálii.
Vladimír KROC, moderátor:
Letos se chce Praha právě zaměřit na rekonstrukci mostů. Říkám si, jestli to neochromí dopravu v hlavním městě.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak co se týče Barrandovského mostu, ten je vlastně postavený stejnou technologií jako ten Morandiho most v Itálii, který spadl, to jsme viděli ve zprávách. To je určitě věc, kterou je nutné brát velmi vážně. A ten Barrandovský most už měl před zhruba 10 lety čas na generální údržbu. To znamená, to je věc, které opravdu se nelze vyhnout. A my jsme udělali maximum pro to, aby ten příští rok vlastně nebyly jiné uzavírky v této části města.
Vladimír KROC, moderátor:
Tento rok.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Pardon, já žiju ještě v minulém roce.
Vladimír KROC, moderátor:
2022, no, já jenom, abychom si to ujasnili. No, vy tvrdíte, že Praha je v dopravě na hraně, že víc aut se do města nevejde. Ale není to i výsledek vaší politiky? Protože komunikace zužují, ubývá jízdních pruhů, přibývá různých ostrůvků, průjezdnost klesá.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
No, tak jako to tvrzení, že Piráti jsou nějak proti automobilismu v Praze, je tvrzení ODS a já musím říct, že mě velice mrzí to jejich pokrytectví. Protože doprava v Praze je objektivní problém. Do centra se tedy aut víc nevejde. A na okrajích zase chybí okruh. Ale když se podíváme na ty fakta, tak teď ten okruh je zdržení tím, že došlo odvolání proti tomu územnímu rozhodnutí, okruh tedy staví stát. Došlo odvolání proti územnímu rozhodnutí. A to odvolání podal mimo jiné také starosta za ODS z jedné městské části, která vlastně, kterou ten okruh, ten nový úsek 511 ani neprochází. A když se podíváte na zdůvodnění, které je tam uvedeno, tak je to o tom, že magistrát nemůže rozhodovat o tom odvolání, a to proto, protože je podjatý. A to proto, protože Hřib ten okruh příliš chce. A jsou tam nafocené příspěvky z mého Facebooku, kde já říkám, jak je ten okruh pro Prahu důležitý a jak to bude fajn, až ho tady budeme mít. A tohle to, prosím pěkně, podepíše a pošle na magistrát starosta zvolený za ODS. Tak já bych tady mohl citovat i některé předchozí citace primátora Béma, primátora Svobody, kteří mluvili třeba o uzavírkách na Smetanově nábřeží. Jak je to potřeba. Třeba Pavel Bém v roce 2004 říkal, že ta uzavírka Smetanova nábřeží je poměrně odvážná novinka, na které testujeme, jak by mohlo vypadat centrum bez aut. Takto bychom si totiž představovali budoucnost centra města - bez aut a zklidněnou. Takže mě jakoby velice mrzí, opravdu velice mrzí, že ta diskuze je nějakým způsobem takto bombardována různými populistickými výkřiky. A že se nemůžeme bavit o té dopravy racionálně na základě faktů.
Vladimír KROC, moderátor:
No, ale řidiči často kritizovali třeba nepromyšlenost těch dopravních omezení kvůli rekonstrukcím. Připouštíte, že zejména v létě byla tato situace na pražských komunikacích občas chaotická.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak já tady mám, pochopitelně vždycky je možné dělat ty věci lépe. Jak jsem říkal, Praha sobě podle mě ty věci někdy ne úplně dobře komunikuje. Ale já tedy mám článek z novin z roku 2009, který má titulek - Pražská doprava kolabuje a konec uzavírek v nedohlednu. A je tady jako v perexu věta - z metropole se díky tomu stává pro řidiče peklo. A pochopitelně je tady i citace pana primátora Béma, který se zaklíná tím, že teď už to budou koordinovat lépe ty uzavírky. A je tady i citace…
Vladimír KROC, moderátor:
No, dobře, ale když to připomínáte, tak moc se toho od té doby nezměnilo, spíš vůbec nic.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
No, to je dáno bohužel tím, že prostě ta doprava je v Praze dlouhodobý objektivní problém, který prostě není řešitelný tím, že se bude něco ještě lépe, ještě lépe koordinovat. Prostě i teď narazíte v Praze na zácpu. A to už je ukončená stavební sezóna, takže většina těch uzavírek tady není. To znamená, já bych byl rád, aby se ta diskuze teď vrátila do nějakých racionálních mezí. A mohli jsme se o tom bavit bez těch populistických výkřiků.
Vladimír KROC, moderátor:
Dobře, vy mluvíte o podpoře cyklodopravy. Kolik nových stezek pro cyklisty se podařilo během vašeho tříletého působení v čele magistrátu vybudovat?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak teď vám neřeknu přesné číslo. Myslím, že se to snažíme počítat na webu Pragozor, ale teď vám to tedy neřeknu určitě. Ty cyklopruhy se primárně dělají kvůli tomu, abychom kvůli tomu, abychom umožnili i řidičům automobilů průjezd díky té nové legislativě, která říká, že máte toho cyklistu míjet v té vzdálenosti jeden a půl metru, což ne na všech silnicích je dodržitelné, zejména v centru Prahy. Ale když tam máte ten ochranný cyklopruh, tak vlastně je to záležitost, která umožňuje i plynulost té automobilové dopravy. Ale já tady mám třeba další citaci od pana primátora Svobody z roku 2012, primátora za ODS, který říkal, že tedy chceme, aby ze Smetanova nábřeží zmizela auta definitivně hned po dokončení a spuštění tunelu Blanka, tedy v roce 2014, prohlásil poté, co sesedl z kola. Je si prý vědom toho, že zhruba 20 až 25 % Pražanů se přepravuje nebo by potenciálně přepravovalo na kole, kdyby k tomu byly vytvořeny vhodné podmínky. A potom říká - i proto je potřeba hledat další místa, hlavně v centru města, kde bychom zcela zakázali vjezd automobilům, zvláště tam, kde nemáme možnost vyhradit pruh pro cyklisty na vozovce.
Vladimír KROC, moderátor:
Dobře, tím chcete říct, že to není pro politika jenom Pirátů.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
No, tím chci říct, že prostě ten problém, ty problémy jsou v Praze dlouhodobé. A já by byl opravdu rád, aby se ta diskuze vrátila do té racionální roviny a aby se ODS zejména tedy zdržela toho pokrytectví, když tady můžu opravdu citovat z novinových článků 10 let nazpátek, kdy jejich primátoři říkají, že je potřeba zakazovat vjezd automobilům a budovat pruhy pro cyklisty.
Vladimír KROC, moderátor:
Primátor Prahy Zdeněk Hřib za Piráty je hostem Radiožurnálu a ČRo Plus. Podle vás už omikron se šíří nejenom Prahou, ale nás Praha zajímá zejména. Z čeho vycházíte? Tak vycházím jednak z dat, která nám dneska ráno ukazovali zástupci ÚZISu na našem pravidelném úterním setkání i s ostatními hejtmany. A také tato data tedy potvrzují ty moje odhady před Vánocemi. V podstatě z těch dat, já jsem zmiňoval to, že vlastně vidíme v Praze už před Vánoci asi tak od půlky prosince, to bylo vidět na těch datech takový zajímavý fenomén, kdy ten počet nově nakažených, jejich podíl v Praze přesáhl 10 % z celé České republiky. A to vždy se dělo v okamžiku, kdy tady nastupovala nová vlna, nová vlna koronaviru daná novou…
Vladimír KROC, moderátor:
Variantou.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
… variantou. A to se stalo znovu tedy v půlce prosince. Teď ta data, která nám ukazoval ÚZIS, respektive ty modely, které nám ukazoval, ukazují, že do konce ledna by tady mohlo dojít k tomu, že tady bude 50 000 nakažených každý den, nově nakažených. Bohužel to už nebude schopné pojmout ta testovací infrastruktura, takže to se možná už ani jako nedozvíme, že to takhle, že to takhle jede.
Vladimír KROC, moderátor:
Promiňte, já jsem se právě chtěl ptát na tu kapacitu testovacích míst v Praze, jestli je dostatečná, ale v tuto chvíli asi se o tom ani hovořit nedá.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak v Praze to je jako specifická situace. Tady v Praze máme tu testovací infrastrukturu velice robustní. My jsme za to byli pochváleni i teď končící ředitelkou hygienické stanice, paní doktorkou Jágrovou, která tedy skončila na konci roku, že tedy jsme, že tedy máme ty, máme dost těch testovacích a očkovacích míst. A máme k tomu i web COVIDPrahaEU, kde si můžete snadno vyhledat místo, kde se dostanete co nejdříve na řadu, aniž byste museli proklikávat nějaký rezervační systémy těch jednotlivých testovacích míst. A to je mimochodem nejnavštěvovanější městský web v historii Prahy. A nicméně v jiných regionech tu nemusí být takto jednoduché. Tam mohou mít větší problémy. To je pravda. Každopádně určující tady asi bude zátěž JIPů nebo obecně hospitalizací. Tam tedy podle těch modelů, které byly dostupné, které nám byly ukazovány dneska ráno, tak zátěž JIP by měla být dost podobná jako při deltě, to znamená jako teď při té poslední vlně. Ale problém je vlastně v tom, že my do té vlny omikron vstoupíme s ještě stále poměrně zaplněnými JIPy z té předchozí vlny, což je vlastně i jeden z těch, jeden z těch zásadních problémů. Druhý zásadní problém je otázka kritické infrastruktury, protože ten omikron je mnohem nakažlivější, asi dva a půl až třikrát nakažlivější. Trošku to vyrovnává to, že vlastně by tam měly být menší zdravotní problémy z něho vyplývající. Ale stejně to nevyrovná se dostatečně. Takže ta zátěž JIPů bude stejná nebo vyšší jako při té deltě. A problém bude hlavně ten rychlý nárůst toho počtu nakažených, který s sebou ponese velký počet karantén a izolací. A to může vést samozřejmě k ohrožení i té kritické infrastruktury, jako je třeba i veřejná doprava.
Vladimír KROC, moderátor:
Tvrdíte, že očkování je v Praze nejdostupnější v celé republice. Z vašeho pohledu stále představuje jednu z nejzásadnějších zbraní proti COVIDu. To zní velmi optimisticky, ale pomůže to proti masivnímu šíření té nové varianty?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak pomůže zejména ta třetí dávka, to znamená ten booster, podle těch dat, která nám opět ukazoval dnes ráno ÚZIS, tak tam je opravdu výrazný rozdíl, mezi tím, když naočkování nejste, když jste naočkování dvěma dávkami a když si dáte i ten booster. To znamená, já teď od vás jdu skutečně na očkování třetí dávkou a doporučují každému, aby to zvládl co nejdříve. Protože od půlky, od půlky ledna by skutečně už to šíření omikronu mělo mít převahu.
Vladimír KROC, moderátor:
Jaká je komunikace s novým ministrem zdravotnictví? Změnil se přístup rezortu s nástupem nové vlády?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak zatím je ta komunikace bez problémů. Pochopitelně nějaké nejasnosti tady jsou. A to se určitě rychle doladí. Ale my jsme se ještě zatím nedostali k nějakému zásadnímu problému. Je otázka, jestli ty zásadní problémy vlastně bude tato vláda vytvářet, jo? Když se vrátím třeba k tomu nařízení s těmi vánočními trhy, které vlastně bylo diskriminační, absurdní, nikdo to nechápal. Navíc tam bylo to, že vlastně ty trhy, co nebyly vánoční, tak ve vedlejší ulici pokračovaly dále. A na tom samým náměstí jste si mohl jít do toho obchodního centra, kde bylo narváno. Tak tam jsme třeba usilovali o změnu. A tam nám ministerstvu zdravotnictví nevyšlo vstříc. Tak tohle je záležitost, do které my jsme se ještě zatím nedostali. Je samozřejmě otázkou, jestli se do toho dostaneme, protože já doufám, že tato vláda hlavně tyto nesmysly vůbec nebude vyhlašovat.
Vladimír KROC, moderátor:
Jak je Praha na příchod omikronu připravená nebo dá se na to vůbec připravit?
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak my se připravujeme tak, že se snažíme poskytnout všem, kdo se chtějí chovat odpovědně, tu možnost se odpovědně chovat. To znamená, ti, co chtěli se otestovat před tím, než vyjeli za rodinou na Vánoce nebo za přáteli na Silvestra, tak měli možnost pomocí webu COVIDPrahaEU si najít snadno testování. Ti, co se chtějí naočkovat, mají možnost se zaregistrovat na očkování a očkovací koordinátor to sleduje. Dochází tam k přesunům. Třeba pokud se zaregistrují lidi někam, kde už není prostor, tak se to přesouvá do jiných očkovacích míst a dojde jim ta zpráva, že si mají dojít jinam, aby se dostali na očkování co nejdříve. Takže to jsou první dvě základní věci - očkování a testování. Pochopitelně potom zásadní jsou respirátory v hromadné dopravě. To intenzivně kontroluje i Městská policie. Já vlastně od doby, kdy jsem toto vyhlásil jako první primátor v Evropě, že se mají nosit roušky v metru a jinde v MHD, tak si myslím, že toto je opatření, který všichni respektují, všichni ho chápou a problém s tím není. No a jediná věc, na které tedy ještě zbývá pracovat, je ta kritická infrastruktura.
Vladimír KROC, moderátor:
Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu a ČRo Plus byl dnes primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib z Pirátské strany. Děkuji za rozhovor. Na shledanou.
Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Děkuji za pozvání, na shledanou.
Vladimír KROC, moderátor:
Příjemný poslech dalších pořadů přeje Vladimír Kroc.