Evakuační vlak ze Lvova dorazil do Prahy

3. 3. 2022, Televize, ČT24 - další pořady, ČT24, ČESKÁ TELEVIZE, Zdeněk Hřib

Moderátorka:

Asi před 20 minutami dorazil na pražské hlavní nádraží další vlak s uprchlíky z Ukrajiny. Oproti původnímu plánu přijel zhruba s tříhodinovým zpožděním. Při cestě na ukrajinské hranice vezl humanitární pomoc pro Kyjev, kterou zajistil Člověk v tísni. A více už Kristina Kolovrátková z hlavního nádraží. Kristino, zdravím tě. Kolik Ukrajinců nakonec do Česka tímto vlakem přijelo?

Kristina Kolovrátková, redaktorka:

Hezký den. Tak nakonec v celém vlaku bylo 72 Ukrajinců, kteří dorazili do ČR. Nicméně ta kapacita byla 600. Většina vystoupila v polském Krakově. Sem dorazili především starší lidé, ale také rodiny s malými dětmi. My jsme tady mluvili například s jednou rodinou s třemi dětmi a ti přijeli za Užhorodu. To znamená, že ne všichni jedou třeba z ukrajinského Lvova. Tím prvním místem, kam by měli zamířit, je právě sem na hlavní nádraží k informačním kiosku, kde dostanou všechny základní informace. Já už vedle sebe mám ale primátora, pražského primátora Zdeňka Hřiba. Pěkný den.

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Dobrý den.

Kristina Kolovrátková, redaktorka:

Jaké základní informace by tady měli dostat? K čemu ten kiosek slouží?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Ten kiosek slouží vlastně jako první kontaktní místo. Lidé tady dostanou základní informaci, letáček v ukrajinštině, případně tedy mohou i v češtině, ale spíš asi rukou ukrajinštině. Dostanou informaci, kde je vlastně to naše krajské asistenční centrum pomoci pro lidi prchající před Ukrajinou anebo se jim dostane nějakých dalších základních informací. Tady na nádraží máme také místnost určenou pro posečkání nebo přebytí. V momentě, pokud ten člověk chce pokračovat někam dál nebo přijede v nějakou takovou hodinu, kdy se nevyplatí jít na náhradní ubytování, ale ještě není otevřené třeba to kontaktní asistenční centrum.

Kristina Kolovrátková, redaktorka:

My jsme tady už od rána a vidíme, že lidé skutečně přichází poměrně ve velkém počtu. Tak kolik lidí takhle zvládne, pokud můžu říct, odbavit? Kolika lidem může pomoci?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tu kapacitu musíme ještě navýšit, protože víme, že tahle první vlna je zatím menší. Jedou sem lidé, kteří jdou za někým. Často třeba ani nepotřebují nějakou přímou asistenci, protože tady přijeli za nějakými známými, ale víme, že se do pohybu dali i lidé, kteří prostě utíkají do neznáma, naslepo před tou válkou jako takovou. A to znamená, že teď v tuto chvíli tadyma prochází třeba něco přes tisíc lidí denně. Ale víme, že ta kapacita, že ji bude nutné zvýšit.

Kristina Kolovrátková, redaktorka:

Ti by pak měli zamířit do asistenční centra na Mariánském náměstí, tedy v sídle městské knihovny. Tam ta kapacita je ale také podstatně omezená a už teď víme, že nestíhají pracovníci. Tak plánujete nějaké změny?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Jedna věc je ten prostor. V tý městský knihovně to má určité výhody, protože je tam třeba kino pro děti, dětský koutek a tak dále. Ale víme, že ten prostor není nafukovací, takže to budeme přesouvat. S největší pravděpodobností tedy do Kongresového centra. Směřujeme k tomu, aby to bylo už zítra. Co se týče toho procesu ale, to je jiná věc. Tam jsme závislí na těch institucích, kteří tam vlastně provádějí tu vlastní proceduru, tu registraci, žádost o tu doplňkovou ochranu, zdravotní pojištění, případně další záležitosti. Já už jsem mluvil s krajským ředitelem policie i s ředitelem VZP. Směřujeme k tomu, abychom mohli provozovat nonstop provoz.

Kristina Kolovrátková, redaktorka:

Jak je to teď s ubytovací kapacitou? Většina lidí, Ukrajinců, kteří sem přichází v tuto chvíli, tak pravděpodobně mají příbuzné, vědí, kam se ubytovat. Ale kam se budou moci ubytovávat ti, kteří nemají žádné kontakty?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

V tuto chvíli je to tak, že zařizujeme tedy ubytování v tom asistenčním centru, případně pro lidi, na které se nedostane ještě řada. V tom asistenčním centru tak na Mariánském náměstí je nafouknutý stan hasičů, kteří jsou schopni koordinovat to nouzové ubytování přímo tam i pro lidi, kteří ještě na ně nedošla řada, jdou se ubytovat, a potom přijdou si vyřídit ty papíry, což stačí do tří dnů.

Kristina Kolovrátková, redaktorka:

Máte zmapované třeba nějaké kapacity hotelů, hostelů, penzionů, jestli se nabízí přímo tady tihleti lidé, že by pomohli?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Ano. Máme na webu pomocukrajině.prahaeu, máme formulář, kam nám posílají nabídky. Také nám byly předané nabídky, které dorazily na Správu uprchlických zařízení. Potom jsou tady nějaké další kapacity přímo ministerstva vnitra. A to ubytování postupně koordinují hasiči, kteří jsou součástí toho asistenčního centra.

Kristina Kolovrátková, redaktorka:

Já vám mockrát děkuji za rozhovor. A ještě doplním, že humanitární vlak Člověka v tísni ve spolupráci s RegioJetem by měl jezdit na Ukrajinu každý den. Tedy ta jeho lůžková část, která má kapacitu 600 lidí. A humanitární část, která vozí materiál, náklad, jako jsou například léky nebo další trvanlivé potraviny, spací pytle, tak tady ta materiální část by měla na Ukrajinu jezdit obden, to znamená každý druhý den. No a Člověk v tísni vlastně komunikuje přímo s radnicí v Kyjevě, takže ta pomoc by měla být velmi cílená.

 

3. března 2022
3. března 2022