Evropské peníze pro Prahu

14. 11. 2021, Rozhlas, Radio City, Zdeněk Hřib

Moderátor:

Jak už z našeho vysílání víte, Evropská unie pošle do České republiky v rámci fondu obnovy po koronaviru přibližně 180 miliard korun. No a pětačtyřicet miliard by mělo jít na digitalizaci. To má pomoci nejen zdravotnictví, ale i školství třeba v podobě distanční výuky. No ale hlavně hospodářství jako celku. Na téma Praha versus digitalizace jsme si povídali s primátorem naší metropole Zdeňkem Hřibem. No a na úvod jsme se ho zeptali, jak je na tom Praha s digitalizací? Pane primátore.

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Problém digitalizace v Praze je hlavně v tom, že tomu dlouhou dobu vůbec nikdo nevěnoval. Kdybych to teď měl vyjádřit procenty, kde teď jsme, tak toto by bylo zhruba, řekněme, na 15 %. My se snažíme na tom intenzivně pracovat. Naší hlavní prioritou je to, co se nám osvědčilo i v covidové pandemii, a to je zlepšení služeb pro občany.

Moderátor:

V čem tedy už teď konkrétně pomáhá?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Jsme vytvořili Portál Pražana, kde si už dnes můžete vyřídit celou řadu agend s městem, například poplatky za komunální odpad nebo parkování pro rezidenty, to jsou ty takzvané modré zóny anebo další podání a žádosti, včetně třeba rezervace návštěvy na konkrétní čas na úřadě. Tady sem do té kategorie spadají i ty, já bych řekl, pandemické weby. To byl třeba web Covid Praha. eu, kde si člověk mohl najít velice rychle nejbližší volné místo na odběr na test na Covid. Tam chodilo ve vrcholu pandemie asi sedm tisíc lidí denně. Takže to byl nejnavštěvovanější web hlavního města v historii magistrátu.

Moderátor.

Praha se snaží sběr dat využít k lepšímu chodu města. Jak?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Určitě se snažíme dělat město chytřejší. Projevuje se to hlavně tak, že se snažíme využívat skutečná data při správě města. Takže řídíme město na základě faktů, nikoliv na základě pocitů. A do té lepší správy města spadá třeba i projekt chytré odpadové hospodářství.

Moderátor:

A když budeme konkrétní, popíšete nám tento projekt chytrý svoz odpadu?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

To byl opakovaně oceněný pilotní projekt chytrý svoz odpadu, kdy se sbírají data o zaplněnosti těch nádob na tříděný odpad. Bylo to 420 těch kontejnerů na tříděný odpad, teď to bude zavedeno na 6 tisíc kontejnerech, který mají ten spodní výsyp. A díky tomu můžeme ušetřit peníze daňových poplatníků, protože když budou ta svozová auta jezdit efektivněji jenom tam, kde jsou ty kontejnery už plné, tak pochopitelně provozní náklady budou nižší, ale taky ušetříme nějaké emise a tak pomůžeme i přírodě.

Moderátor.

Rozumí. A když tedy to vezmeme v globálu, tak o jakou částku na digitalizaci z EU fondů se Praha nebo o ni Praha usiluje?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Usilujeme o to, abysme získali další peníze z EU fondů. Pražská obálka, která byla vyjednána, tak bude určena primárně na veřejná prostranství, zlepšování ve školství, ale také právě digitalizaci. A je to až 9,4 miliardy korun. Takže tohle jsou peníze, které pomůžou další digitalizaci Prahy.

Moderátor:

A poslední otázka ode mě. Kam tedy peníze zamíří?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Ty peníze z Evropské unie by měly do budoucna zamířit i třeba do rozvoje dopravní telematiky. To je záležitost, kdy nějakým lepším seřízením té dopravní signalizace, ať už jsou to semafory nebo takové ty cedule, který říkaj, jak rychle se má jet, tak díky tomu je možné pomoct do určité míry té plynulosti pražské dopravy. Jsou to inovativní záležitosti. Bude se tam využívat umělá inteligence. Takže i tohleto je místo, kde pomůžou peníze z evropských fondů v Praze.

Moderátor:

Tolik tedy na Hitrádiu City pan primátor Zdeněk Hřib. Děkujeme. No a pražský magistrát díky digitalizaci a IT oproti roku 2018 šetří 143 milionů korun ročně. První miliardy z Evropské unie určené na digitalizaci a IT projekty by měly dorazit v příštích měsících.

 

14. listopadu 2021
14. listopadu 2021