Evropské peníze zlepší úroveň školství

Téměř sedm set milionů korun dnes rozdělila Rada hlavního města Prahy mezi 177 projektů, které žádaly o dotace z Operačního programu Praha – Adaptabilita. Příspěvky z Evropské unie tak získají nejen neziskové organizace, které pomáhají znevýhodněným osobám při začlenění do společnosti, ale i soukromé firmy vytvářející vzdělávací programy pro zaměstnance nebo střední a vysoké školy, jež chtějí modernizovat výuku.

  • 3 minuty čtení

 

/zpráva ze 40. jednání Rady hl. m. Prahy 8. prosince 2009/

 

Téměř sedm set milionů korun dnes rozdělila Rada hlavního města Prahy mezi 177 projektů, které žádaly o dotace z Operačního programu Praha – Adaptabilita. Příspěvky z Evropské unie tak získají nejen neziskové organizace, které pomáhají znevýhodněným osobám při začlenění do společnosti, ale i soukromé firmy vytvářející vzdělávací programy pro zaměstnance nebo střední a vysoké školy, jež chtějí modernizovat výuku.

 

V druhé výzvě z Operačního programu Praha – Adaptabilita, který se zaměřuje především na vzdělávání a podporu znevýhodněných osob, bylo předloženo celkem 764 projektů za více jak tři miliardy korun. To značně překročilo rozpočet výzvy, který byl 680 milionů korun.

Největší zájem byl již tradičně mezi podnikateli, kteří se rozhodli získat dotace na další vzdělávání svých zaměstnanců. Projektů se v této oblasti sešlo téměř 400. „Nakonec jsme podpořili celkem 94 projektů za 311 milionů korun, které jsou určeny na rozvoj znalostní ekonomiky,“ řekla náměstkyně primátora hl. m. Prahy Markéta Reedová, která má evropské fondy na starosti. Příspěvky však nezískaly pouze soukromé firmy, schváleno bylo i 15 projektů vzdělávání pracovníků ve výzkumu a vývoji.  V této výzvě byla úspěšná i Všeobecná fakultní nemocnice, která získala 3,5 milionů na další vzdělávání svých zaměstnanců. „Při současném nedostatku prostředků ve zdravotnictví je každá nová investice do zaměstnanců velmi vítaná,“ dodává k tomu Markéta Reedová.

O podporu v oblasti, která se zabývá zlepšením pracovních podmínek sociálně znevýhodněných skupin, se ucházelo celkem 181 projektů. Nakonec jich bylo schváleno 33 za 161 milionů korun. Vzniknou tak nejen nová pracovní místa pro handicapované osoby, ale vytvoří se i programy, které pomohou rodičům lépe skloubit práci a rodinu. Náměstkyně primátory Markéta Reedová k tomu říká: „Mě osobně velmi těší, že díky podpoře z evropských fondů vznikne firemní školka pro děti zaměstnanců nemocnice na Homolce, což velmi usnadní zdravotním sestřičkám návrat do práce.“

„Úroveň školství v České republice rok od roku klesá, čeští žáci nejsou motivováni ke studiu a školám chybí peníze na zavedení moderních způsobů výuky,“ vysvětluje Markéta Reedová. „Proto jsme vybrali celkem 50 projektů, které by měli pomoci tuto situaci zlepšit. Podpora půjde i na pomoc žákům se speciálními vzdělávacími potřebami. Na evropské peníze se můžou těšit  například. žáci se specifickými poruchami učení na Malostranské základní škole.“

Střední, vyšší odborné a vysoké školy tak získají příspěvky v celkové hodnotě 224 milionů korun.

Konečné slovo při schvalování dotací z Evropské unie pak bude mít Zastupitelstvo hlavního města Prahy.

 

Informace o finančních zdrojích EU pro hl. m. Praha:

Hl. m. Praha může čerpat ze dvou speciálních operačních programů - Operační program Praha - Konkurenceschopnost a Operační program Praha – Adaptabilita. Jejich řídícím orgánem je hlavní město Praha. V rámci Magistrátu hl. m. Prahy se o řízení obou programů stará odbor fondů Evropské unie. Tyto dva programy nepředstavují sice jediný finanční zdroj pro hlavní město, jsou však zdrojem největším a tím i nejdůležitějším.

  • Operační program Praha – Konkurenceschopnost podporuje investiční projekty zaměřené především na zkvalitnění dopravní infrastruktury, životního prostředí, vědy a výzkumu a podnikání v Praze – například rozšiřování tramvajových tratí, revitalizace bývalých průmyslových areálů či výstavba podnikatelských inkubátorů.

  • Operační program Praha – Adaptabilita se orientuje na počáteční i další vzdělávání a sociální projekty. Financuje se zavádění moderních metod výuky do škol, které by motivovaly mladé lidi ke studiu. Dotuje se také rozšiřování kvalifikace zaměstnanců. Tento program pomáhá i ekonomicky, sociálně či zdravotně znevýhodněným lidem při hledání práce.

 

 

V Praze 8. 12. 2009

 


Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU

Do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností.


 

 

 

8. prosince 2009
8. prosince 2009