Finančníci se chtěji do Prahy vrátit

Hospodářské noviny - 1.11.2000
Náklady na zasedání MMF a SB skončily s přebytkem 26 miliónů Kč
Celkové náklady výročních zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, která se konala v Praze koncem září, činily 1,06 miliardy korun. Proti původně plánovaným 935 miliónům byl rozpočet zasedání překročen o 13,5 procenta. Vzhledem k příjmům, které dosáhly 1,086 miliardy, však pražský kongres finančníků skončil přebytkem 26 miliónů korun. Ty se vrátí do státního rozpočtu. Na závěrečné tiskové konferenci k letošní vrcholné finanční akci o tom včera informoval vládní zmocněnec Zdeněk Hrubý.
Nejvýznamnější část nákladů byla vynaložena na nájem Kongresového centra a jeho dočasné úpravy (330 miliónů korun). Zhruba 240 miliónů korun bylo určeno na technologické zajištění a 108 miliónů si vyžádala bezpečnostní opatření a zajištění dopravy delegátů. Zvýšení rozpočtových výdajů způsobilo především prodražení stavebních prací na úpravách centra, protože původní odhad vycházel z cenové úrovně roku 1996.
Na zajištění výročních konferencí brettonwoodských institucí v Praze přispěl nejvíce státní rozpočet, který poskytl 580 miliónů korun. Na 350 miliónů představovaly prostředky ČNB, další peníze plynuly organizátorům z odprodejů zařízení, na kterých se dohodli s některými institucemi. Kupříkladu finanční úřady tímto způsobem získávají nové počítačové vybavení a resort Ministerstva spravedlnosti bezpečnostní rámy. Pokud jde o vozový park, ten byl pouze pronajat a případné nákupy některých institucí se příjmem organizátora nestanou, vysvětlil Hrubý. Dalších 45 miliónů ze státního rozpočtu bylo uvolněno pro Ministerstvo vnitra a pět miliónů pro Ministerstvo obrany.
Výročních zasedání se zúčastnilo 15 455 delegátů, pozorovatelů a zástupců MMF a SB. Tisk reprezentovalo 1771 novinářů, z nichž nejvíce bylo z Británie, Německa a USA.
"Všichni účastníci hodnotili ČR a Prahu i průběh a organizaci výročních zasedání velmi kladně, negativní názory se objevovaly velmi ojediněle," zdůraznil Hrubý v reakci na výsledky průzkumu agentury Sofres - Factum, se kterým také novináře seznámil. Vyplývá z něj, že dvě třetiny účastníků navštívily ČR díky zasedání poprvé a polovina z nich u nás strávila více než týden. Naprosto všichni dotazovaní by se chtěli vrátit, stejně tak téměř všichni vidí náš stát a Prahu jako turistický a kongresový cíl.
Bezmála 65 procent respondentů by doporučilo firmám v ČR investovat. Velmi vysoce, mezi nejvyššími stupni pět a čtyři, klasifikovali účastníci práci informačních pracovníků, dopravu a bezpečnostní opatření, jednoznačně nejhůře (3,05) bylo hodnoceno stravování. Pokud jde o Prahu, ta sklidila nejvyšší ocenění (4,83) za svou historii a kulturu, velmi dobře dopadla i veřejná doprava (4,36) a místní lidé získali známku 4,24. Nejhůře dopadly nákupní možnosti (3,82), které ale i tak jsou nad průměrnou hodnotou škály. Podle zjištění průzkumu Sofres - Factum vydali respondenti průměrně 1326 USD za ubytování, 357 USD za nákupy, 113 USD za dopravu a 283 USD za stravování. O zvládnutí role hostitele je přesvědčeno 89,6 procenta Pražanů.
(ska)
1. listopadu 2000
1. listopadu 2000