I město bude učitelům přidávat

Datum vydání: 04.06.2019, Zdroj: Lidové noviny | Rubrika: Akademie | Strana 15 | Autor: RADKA KVAČKOVÁ, Téma: Vít Šimral

Pražský radní pro školství Vít Šimral vysvětluje, jak si představují vzdělávání Piráti 

Dalo by se říct, že pražské školství je v rukou Pirátů. Třiatřicetiletý majitel několika vysokoškolských diplomů Vít Šimral, který má v radě zastupitelstva na starost vzdělání, totiž patří do klubu České pirátské strany. 

* LN Kdyby vás někdo požádal, abyste mu doporučil v Praze školu, dejme tomu střední. Uměl byste vybrat? 

Určitě. Záleží na preferenci. Pro každého jsou tu školy, které dokážou zaujmout a motivovat. 

* LN Kdybych řekla – moje dítě se nedostalo na gymnázium, co byste radil? 

Poradil bych třeba lyceum. 

* LN Kolik jich máme v Praze? 

Dvě desítky, počítaje i soukromá. Nedávno jsme zrovna dávali stanovisko k jednomu soukromému lyceu, které se jmenuje Naše škola. 

* LN Konečné stanovisko je ovšem na ministerstvu školství. 

Ano, to naše má jen doporučující vliv. 

* LN Ministerstvo se nezpěčuje povolovat další školy? 

No, někdy, ale současné vedení se mi zdá těm věcem víc nakloněné než minulé. 

* LN Vznikají v Praze nové školy? 

Vznikají. Nejvíc soukromé, ale snažíme se rozšiřovat i síť veřejných. Jde ovšem hlavně o školy mateřské a základní. Často je za nimi iniciativa rodičů, kteří chtějí něco trochu jiného, než se nabízí. 

* LN Přibývají i střední školy? 

Středních škol přibývá podstatně méně. 

* LN Zřizuje město Praha nějakou novou? 

Letos ještě ne, ale budeme měnit oborovou strukturu některých středních škol. Ubude oborů, jako je například logistika, tedy skladování a podobně, naopak otevřít by se měly obory, které se nějakým způsobem týkají IT, to jest multimediální výchovy. 

* LN Je to dáno poptávkou? 

Ano, o ty multimediální obory je zájem. 

* LN Budete jako zřizovatel nějaké střední školy rušit? 

V jednom případě uvažujeme o sloučení. Jde o řeznické učiliště v Písnici, které se přidruží ke gastrooborům na Černém Mostě. V té Písnici je málo zájemců, i když bych měl mluvit spíše o zájemkyních, protože tam se hlásí většinou dívky. Jde o jednotky uchazečů. 

* LN Ještě další obory chcete nahrazovat nebo rušit? 

Obecně se asi utlumí obory v oblasti rutinní průmyslové práce, jako jsou dělníci na CNT strojích a podobně. Tam je zájem poměrně malý a trh tyhle profese do budoucna zřejmě nebude ani vyžadovat. 

* LN Není po těch profesích dneska velká poptávka? 

Určitě, člověk, který dnes, ať už s výučním listem, nebo s maturitou, do těchto oborů vstupuje, nemá problém si najít práci, protože obecně je nízká nezaměstnanost. Ale právě tito lidé mohou v době, kdy nastane ekonomická recese, práci rychle ztratit. Přitom jejich schopnost rekvalifikace nebývá ideální. 

* LN Byl o tyhle obory zájem? 

Právě, že moc ne. Problém je i to, že na ně nastupují žáci, kteří nejsou motivováni ke studiu obecně. Kdo nechce jít na gymnázium nebo na kvalitní střední odbornou školu, jde na tyhle obory často proto, že ho tam vezmou. 

* LN Jak to máte s víceletými gymnázii? 

Nebudeme tu strukturu rozšiřovat, je dostatečná. Ale ani zmenšovat. 

* LN Nevadí vám, že víceletá gymnázia odvádějí nejnadanější žáky základních škol? 

Vadí, ale chceme jít cestou zlepšování kvality těch základních škol. Ostatně nejen jich. 

* LN Jak to chcete dělat? 

Právě na zlepšování kvality výuky by se měly zaměřit nové grantové projekty, které plánujeme z rozpočtu hlavního města. Dodáním peněz na další pedagogické úvazky chceme posílit pedagogické sbory. Kdyby se například podařilo navýšit počet suplujících učitelů, mohli by si vyučující častěji vyměňovat zkušenosti například konzultacemi nebo návštěvami v hodinách kolegů. Taky bychom rádi posílili technickohospodářskou složku škol, aby tam mohli být taky projektoví manažeři. Ředitelé by rozhodně měli mít někoho, kdo bude za ně vyřizovat provozní záležitosti. 

* LN Kdy ty peníze pražským školám přijdou? 

Některé by je mohly dostat už v příštím školním roce. Pilotovat to chceme na těch, které se samy přihlásí. Já jsem v kontaktu s radními městských částí, pravidelně jim rozesílám newsletter z magistrátu, setkáváme se i osobně na fórech radních pro školství. Rozumějte radních z městských částí. 

* LN Vědí školy, že se o to můžou hlásit? 

Ten program ještě nebyl vyhlášen, bude až od září. Tak abychom navyšování začali od druhého pololetí příštího školního roku. 

* LN Učitelé dostávají teď přidáno z centra, vy jim tedy přidáte ještě navíc? A kde konkrétně na to vezmete? 

Ano, chceme pražským školám přidat ještě my. Asi třetinu částky, kterou bychom potřebovali, jsme už sehnali z kapitoly sportu. Ta byla v minulém volebním období navýšena radikálně a podle nás neúměrně. Bývalý náměstek Dolínek do ní totiž přesouval spoustu peněz, jež se nevyužily v kapitole dopravy. Celkově je rozpočtová kapitola na školství o něco nižší, než byla, protože počítáme s nižším výkonem ekonomiky, ale to se v průběhu roku mění. Některé věci v jiných oblastech se nezvládnou proinvestovat, takže hodláme přesouvat hlavně do vzdělávání. 

* LN Můžete z radnice výběrově přidat jenom například fyzikářům, když nejsou? 

Ano, můžeme, formou odměn. To se dneska ale už děje. Ředitelé moc dobře vědí, která aprobace jim chybí, a nabízejí vyšší odměny těm, kterých je málo, samozřejmě po debatě s pedagogickou radou. 

* LN Čím ještě může město ovlivnit školství? 

Samozřejmě výběrem ředitelů. Já teď měl na stole papíry jedenadvaceti ředitelů středních škol, kterým končí funkční období. Přečetl jsem si jejich koncepce, byl jsem i na osobních inspekcích a na základě pohovorů a rozhovorů s ostatními pedagogy i členy školských rad . Většinu jsme v jejich funkcích potvrdili, zbytek musí projít konkurzy. 

* LN Dáváte vy jako zřizovatelé školám nějaká doporučení nebo omezení? 

Ano. Chceme, aby učitelé hledali inovace hlavně jeden u druhého, aby se víc navštěvovali, aby i vyjížděli, a zároveň tlačíme na posilování některých kompetencí. Rádi bychom například posílili výuku matematiku. 

* LN Vy chcete školy nutit, aby zvyšovaly počty hodin matematiky? 

To ne. Existuje ale něco, čemu se říká gamifikace matematiky (game – hra, pozn. red.). Právě o ni nám jde. Aby učení bavilo. Aby si žák mohl například doma sednout a na dálku, v rámci nějaké matematické ligy, hrát hru, která rozvíjí jeho matematické dovednosti. 

* LN Vy hodně tlačíte na moderní technologie. Ty ale děti přece většinou zvládají i bez školy. Neměla by škola poskytovat zase něco jiného? 

Já myslím, že škola by měla formovat zájem o IT ještě jiným směrem, než je sledování YouTube. Aby žáci dovedli ty technologie využít k něčemu kreativnímu, k programování. Pro nás je důležitá co největší možnost volby. 

* LN Občas slýcháme, že důležité jsou i perspektivy, tedy možnosti uplatnění... 

My nechceme žádné škatulkování typu – tolik budeme potřebovat techniků, tolik antropologů a podobně. V žádném případě. Pro nás je důležitá co největší možnost volby. Stejně nevíme, jaké obory bude trh potřebovat za dvacet let. Škola musí v žákovi najít, v čem je dobrý, a ne ho omezovat v tom, co chce dělat.

 

4. června 2019
4. června 2019