Opravy mostu

Most během věků prošel mnoha opravami. Největší zátěž v dějinách ale prožil při zatím největší povodni v roce 2002. Tehdy bylo vidět, jak prozíravý byl Karel IV. a jeho architekti, když navrhovali nový kamenný most. Voda nedosahovala tak vysoko jako u jiných mostů. Přesto po 650 letech je nutné most opravit. První práce již proběhly, šlo o opravy pilířů číslo 8 a 9, další oprava mostovky už začala stejně jako rekonstrukce kamenného pláště. Jde především o rozebírání kamenného zábradlí a také těch částí, která jsou pod úrovní vozovky.

Stavebníci používají při rozebírání klasických metod, někdy ovšem musejí sáhnout k diamantové řetězové pile. Při opravách v minulosti byl totiž v některých místech použit cement a ten už nelez odstranit ani klíny ani dalšími kamenickými nástroji.

Opravy sledují památkáři, které zajímá také způsob oprav v minulosti. V některých případech se totiž kameny nevyměňovaly, ale jen se odsekal poškozený povrch a na něj byla přilípnuta jen jakási skořepina. Most také poškozovala sůl, která se dříve používala na odstraňování sněhu. I když se na mostě dávno nesolí, přesto jsou solí narušeny kameny v úrovni vozovky. I ty bude nutné vyměnit.

Oprava mostu přinesla i některá překvapení, které musí historikové ještě vyhodnotit. Například při sondách nad Čertovkou se našla výplň mostu, která je tvořena z opukového zdiva, jež je provedeno ve vysoké kvalitě.

Oprava samotného mostu potrvá do roku 2010, ale nejde jen o ní, dojde například k rekonstrukci osvětlení, které je v současné době elektrické, most bude plynofikován. Chystá se i oprava Staroměstské mostecké věže. Ta už prakticky také začala a to výměnou sochařské výzdoby. Nahrazeny byly betonové repliky soch z 60. let minulého století za kvalitní pískovcové kopie. Proběhla i úprava nábřežní zdi a jedná se i o opravách sochařské výzdoby.

V této rubrice přinášíme archivní i současné materiály k opravám mostu.


Autor: Oskar Exner, redakce portálu

Fotogalerie

24. dubna 2008
24. dubna 2008