Instalaci Totalita mohou studenti pražských škol navštívit ještě v pondělí 18. listopadu
Projekční dóm s instalací Totalita na pražském Karlově náměstí vzbudil velký zájem Pražanů, dosud navštívilo expozici téměř 10 tisíc návštěvníků, velkou část tvořily školy, pro které je vyhrazena podstatná část dne. Projekci tak vidělo již přes 200 školních tříd, které si vstup rezervovaly online.
- 1 minuta čtení
„O projekt mají pražské školy velký zájem. Denně přicházejí desítky tříd, na webu už zbývají poslední místa. Proto jsme se rozhodli prodloužit expozici o jeden den a dát tak možnost několika desítkám školních tříd se přijít podívat i v pondělí 18. listopadu,“ říká Lukáš Nádvorník z pořádající společnosti Media Park a dodává: „Nejvíce nás těší reakce žáků a studentů, kteří po projekci leckdy neskrývali překvapení, co se v předlistopadovém Československu dělo“.
Každý návštěvník projekčního dómu se na dvacet minut ocitne uprostřed reálií komunistického Československa. Do děje ho vtáhne 3D projekce na kopuli kombinovaná s videomappingem. Emocionální zážitek pak vhodně doplní fakta prezentovaná na informačních panelech. Odborným garantem projektu je přední český historik a odborník na komunistický režim Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Projekt Totalita na svém webu www.totalitnistat.cz dnes zpřístupnil unikátní časovou osu průběhu studentské demonstrace 17. listopadu 1989 s konkrétními informacemi o pohybu průvodu, lokalizaci bezpečnostních složek doplněnou o atraktivní dobové fotografie Tomkiho Němce a videozáběry tehdejší Státní bezpečností včetně uliční kamery na Perštýně, na nichž je například vidět bití demonstrantů v průchodech domů nebo odvážení raněných sanitkami. Dosud nepublikované informace shromáždil historik Pavel Žáček, autor několika publikací na téma zásahu na Národní třídě.
Dóm Totalita
- Karlovo náměstí, Praha 2
- nedaleko kostela sv. Ignáce
- O víkendu 16. a 17. listopadu bude pro veřejnost otevřen vždy od 9:30 do 20:00 hodin, v případě zájmu i do pozdního večera
Projekt TOTALITA
Multimediální průvodce Československem 1948–1989 vznikl pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Platformy evropské paměti a svědomí. Záštitu poskytli i radní hlavního města Praha Hana Kordová Marvanová a Vít Šimral. Celkem už projekt navštívilo v Českých Budějovicích, Brně a Plzni na 60 tisíc návštěvníků.