Jak dál s nejstarším zdravotnickým zařízením na území České republiky?
Zdroj: blog.idnes.cz | 85.5 mil. návštěv za měsíc Kategorie: Blogy Vydavatel: MAFRA, a.s. Autor: Radek Lacko 13. prosince 2017, 13:56
Současná debata o Nemocnici Na Františku mě vedla k prostudování zajímavé historie tohoto zařízení a k zamyšlení, jak v kontextu historie řešit její budoucnost.
Nemocnice Na Františku je nejstarším zdravotnickým zařízením na území naší republiky, v kterém je nepřetržitě poskytována zdravotní péče. Její existence je v historických análech zmiňována již v první polovině 14. století. V roce 1354 Arnošt z Pardubic vysvětil kapli v místě dnešního kostela svatých Šimona a Judy a přilehlý špitál. Arcibiskup Jan potom zřídil v roce 1368 nadaci, která nemocnici zajistila další existenci. Tuto nadaci schválil sám Karel IV. V roce1620 předal Ferdinand II. kostel s přilehlou nemocnicí Řádu Milosrdných bratří Jana z Boha. Od této chvíle je zde prokazatelně nepřetržitě poskytována zdravotní péče až do současnosti.
V bohaté historii nemocnice je řada významných milníků. Tak například v roce 1761 se stala první fakultní nemocnicí v Praze. O tehdejším významu nemocnice svědčí například i to, žezde byla provedena v roce 1847 první operace v celkové narkóze v Evropě.
V padesátých letech, po vyhnání Řádu Milosrdných bratří Jana z Boha, se stává nemocnice nejdříve součástí Okresního ústavu národního zdraví Prahy 3 a později OÚNZ Prahy 1. V té době měla již více než 300 lůžek a mimo jiné zde vzniklo vůbecprvní urologické oddělení v tehdejší ČSR. V květnu roku 1965 umocnilo anesteziologickou tradici v nemocnici i zřízení vůbec prvního anesteziologicko-resuscitačního oddělení v naší republice.
V roce 1992, kdy se nemocnice stala samostatnou příspěvkovou organizací, začíná další významné období v její historii. V následujících letech došlo k téměř úplné rekonstrukci celého zařízení. Byla provedena i obnova objektu jako historické památky úpravou všech nádvoří, obnovou refektáře a křížové chodby s rajskou zahradou. Došlo zároveň k modernizaci všech lůžkových oddělení s přeměnou pacientských pokojů na dvou nebo třílůžkové s vlastním sociálním zařízením, byla realizována kompletní rekonstrukce všech jednotek intenzivní péče, ARO, čtyř operačních sálů a vybudován moderní komplement (nové RTG, CT a sonografické přístroje, moderní laboratoř s plně automatickými analyzátory a také obnova jedné z nejstarších ústavních lékáren v Praze).
Ještě před 10 lety disponovala Nemocnice Na Františku sedmi lůžkovými primariáty s celkovým počtem 243 lůžek a 3 primariáty komplementu.Pacienty nemocnice byli obyvatelé nejen Prahy 1, ale z velké části také Prahy 7 a v závislosti na medicínských oborech také části Prahy 2, 3, 4, 5 a 9. V té době nemocnice fungovala s vyrovnaným hospodářským výsledkem.
V poslední době je vedena diskuze o budoucnosti této významné nemocnice v centru Prahy. Vzhledem k tomu, že působnost nemocnice výrazně přesahuje samotné centrum české metropole, nabízí se jako jedna z možných variant i její provozování přímo hlavním městem, které v současné době nevlastní žádnou nemocnici s akutními lůžky...
Autor: Radek Lacko