Jan Kasl na konferenci v Chicagu

BBC - Dobré ráno - 8. 8. 2001
Moderátor (Martina Mašková): Posloucháte Dobré ráno s BBC.

Panuje prohibice, ilegální obchod s alkoholem kvete, Al Capone terorizuje město, organizovaný zločin vládne. Starosta Čermák smrtelně zraněn kulkou určenou pro Franklina Rooswelta. To je Chicago počátkem třicátých let. Kdyby se pražský primátor tehdy do tohoto města vypravil sbírat zkušenost s bojem proti organizovanému zločinu, asi by si Pražané mysleli, že se zbláznil. Právě z touto misí se ale v těchto dnech už v úplně jiném Chicagu nachází na mezinárodní konferenci pražský primátor Jan Kasl. Před chvilkou jsem se ho zeptala, jaká zkušenost v boji se zločinem pro něho zatím byla nejpodnětnější.

Jan Kasl: To je z osobního setkání se zástupci města. Jednak budu mít jednání ještě s policií přímo na lince 911, taková ta linka první pomoci a dnes probíhalo velice zajímavá, exkurze bych to nazval, na odboru, který se zabývá dopravou a čištěním města, mají tam speciální protigrafitový program a to myslím, že je jasné potvrzení našich snah o to, jak bojovat s grafiti.

Moderátor: Jakou strategii tedy volí městská rada v Chicagu?

Jan Kasl: Odstraňování grafiti je služba města občanům a provádí to bezplatně, provádí to na základě upozornění vlastníka nemovitosti. Mají patnáct aut, takových mikrobusků, které jezdí a přetírají grafiti a tam, kde se dá odstranit, tak to odstraňují pomocí jedlé sody a vody. Takže je to jasná tendence, kterou se mi bohužel nepodařilo loni prosadit, ale budu se snažit letos, abychom toto financovali s městských peněz, to odstraňování, neustálé čištění města, byť to stojí peníze, je to jediný způsob, jak udržet město čisté a Chicago je skutečně čisté město bez grafiti.

Moderátor: Musím se přece jenom ještě vrátit k tématu té konference, tomu organizovanému zločinu. Inspekce českého ministerstva vnitra včera sdělila mimo jiné to, že přibývá policistů, kteří prodávají drogy, ve všech případech šlo o pochůzkáře z Prahy. Ptal jste se na to, jak se v Chicagu brání právě nelegálním kontaktům strážců zákona s drogovými kartely?

Jan Kasl: Pokud vím, s informací zdejší policie, nejen chicagské, ale i třeba newyorské, washingtonské, tak tam je jasný systém kontroly, systém neustálého zvyšování kvality těch, kteří jsou u policie a pro většinu těch policistů je to nepřijatelné z důvodu jejich osobní prestiže. Ale samozřejmě i tady mají výjimky, tady mají i ty policisty, kteří selžou a je to poměrně zřídkavé. Hlavně funguje perfektní systém kontroly.

Moderátor: Teď trošku k jinému tématu. Chicago je známo tím, že tam žije velká komunita českých krajanů. Měl jste možnost se s nimi setkat, pokud ano, jak oni vnímají třeba ty problémy, o nichž vy tam hovoříte?

Jan Kasl: Tak hned v neděli po příletu byla taková milá slavnost, recepce, která sice nebyla u krajanů, to byli oba Američani, manželé Kalenovi, kteří jsou sběratelé umění, ale tam byla sezvána vlastně česká komunita a bylo to v části města, která se jmenuje Plzeň, protože to je místo, kde žilo hodně Čechů. Bohužel musím říct žilo, dneska už je ta česká komunita rozptýlená mimo to území. Všichni krajané, všichni ti, kteří jsou v prvé, druhé třetí generaci nějak spojeni s naší vlastí, tak v podstatě svým způsobem oceňují to, kam se Česká republika
dostala a mají zpravidla několik výhrad. Jedna z nich se týká oblíbeného téma taxíkáři v Praze, další se týká serióznosti obchodování s českými partnery a pak jsou takové ty obecné poznámky o jisté neochotě, o takových někdy zvláštních způsobech fungování v českém pohostinství či ve službách obecně. Ale většinou jsou to všechno lidé, kteří chtějí pomáhat, chtějí spolupracovat a vidí Českou republiku spíše pozitivně, než jakkoliv negativně.

Moderátor: To byl z amerického Chicaga pražský primátor Jan Kasl.
9. srpna 2001
9. srpna 2001