K výročí sametové revoluce představí Centrum architektury a městského plánování příběhy znovu nalezených fotografií

Karel Bucháček: Václavské náměstí, srpen 1968
Autor : IPR

Pouze tři dny, od 17. do 19. listopadu, bude v CAMPu k vidění unikátní projekce s názvem Přidušené město 68-89. Na cestě mezi Albertovem a Národní třídou můžete zhlédnout zapomenuté snímky Karla Bucháčka a Miroslava Hlaváčka, z nichž většina byla vytvořena mezi dvěma společensky zlomovými událostmi. Fotografie zachycují každodenní život v ulicích Prahy, oslavy, demonstrace i sametovou revoluci. Projekce je vytvořena k příležitosti oslav dne za svobodu a demokracii na základě stejnojmenné knihy fotografa a historika Tomáše Pospěcha.

  • 2 minuty čtení

Autoři nemohli za svého života, v době komunistického Československa, svoji práci představit veřejně. Jejich autentické fotografie, které byly znovuobjeveny v rodinné garáži, citlivě zaznamenávají, jaký život ve městě byl. Kniha je rozdělena do šesti tematických celků: 1968-1969, Praha v závorkách, Zraňované město, Nový svět, Narovnání, 1988-1989. Stejně tak je poskládána i téměř 15minutová audiovizuální projekce na 25metrové stěně v Černém sále CAMPu.

„Kniha Přidušené město nás oslovila a rozhodli jsme se, že bychom se letos rádi zapojili do dění v rámci oslav 17. listopadu. Už i proto, že CAMP je napůl cesty mezi Albertovem a Národní třídou a je tak perfektní zastávkou v rámci průvodu. Pro návštěvníky jsme také připravili diskusi s Tomášem Pospěchem a s Bucháčkovými přáteli a kolegy ze skupiny Město Josefem Husákem a Josefem Zinkem,“ uvádí Štěpán Bärtl, vedoucí CAMPu. Diskuse se koná 17. listopadu od 17:00 hodin.

Karel Bucháček (1932–2008) zachytil invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. V následujících letech normalizace fotografoval život na nově vystavěném panelovém sídlišti v Praze-Bohnicích, asanaci části Žižkova, Holešovic a dalších čtvrtí Prahy včetně centra poznamenaného stavbou metra, prvomájové oslavy, Matějské poutě, dostihy ve Velké Chuchli, celonoční čekání ve frontě na nové televizory, hry dětí na ulicích. Zachytil ale také protirežimní demonstrace v letech 1988–1989, blahoslavení sv. Anežky, rozehnání demonstrace na Národní třídě, sametovou revoluci, volbu Václava Havla prezidentem a jeho uvítání po příjezdu z projevu z kongresu Spojených států. Bucháček nikdy samostatně nevystavoval a naprostá většina fotografií je publikována vůbec poprvé.

Kromě fotografií od Karla Bucháčka jsou v knize prezentovány i fotografie jeho dobrého přítele a spolupracovníka Miroslava Hlaváčka, s nímž Bucháček po čtyři desetiletí sdílel kancelář v akademickém ústavu a také se společně vydávali na výpravy do hor i toulky po Praze, které společně fotografovali. A nad ránem 21. srpna vtrhla do Československa vojska Sovětského svazu, Polska, Bulharska, východního Německa a Maďarska...

Fotograf, historik umění, kurátor a pedagog Tomáš Pospěch se rozhodl, mimo jiné, knihu vydat i kvůli záběrům ze srpna 1968, které jsou vynikající, do jisté míry srovnatelné s tvorbou Josefa Koudelky. Není to jen dokumentace dramatických událostí, ale nádherně komponované obrazy s metaforickým přesahem. „Zjistili jsme, že k některým fotografiím chybí v archivu negativy a když jsem je dal k sobě, bylo zřejmé, že se v nich pracuje s obrazem jinak. Rozvinul jsem teorii, že se jedná o fotografie někoho z Bucháčkových kamarádů a po jejich kontaktování se potvrdilo, že se jedná o snímky Miroslava Hlaváčka,“ vysvětluje Pospěch, jak objevil druhého autora.

www.praha.camp

 

14. listopadu 2023
14. listopadu 2023