Kamery vydávají svědectví o nepravostech v ulicích, rozhovor s náměstkem primátora hl.m.Prahy Mgr.Rudolfem Blažkem uveřejněný v Listech hl.m.Prahy dne 7.února 2005.
K rozhovoru s náměstkem primátora Rudolfem Blažkem na téma městský kamerový systém (MKS) mne přivedla diskuse mladíků, kterou jsem nechtěně vyslechla v autobuse. Prý že to stojí hromadu peněz a kdoví jak to funguje, kamery jsou prý dobré tak na špiclování...
Kamery vydávají svědectví o nepravostech v ulicích |
K rozhovoru s náměstkem primátora Rudolfem Blažkem na téma městský kamerový systém (MKS) mne přivedla diskuse mladíků, kterou jsem nechtěně vyslechla v autobuse. Prý že to stojí hromadu peněz a kdoví jak to funguje, kamery jsou prý dobré tak na špiclování...
* Co tomu říkáte, pane náměstku?
To je zcela mylný dojem, protože ten, kdo systém zná, jistě ocení, že kamery přispívají k pocitu větší bezpečnosti na ulicích a pomáhají chránit i majetek Pražanů. MKS jsme v roce 1998 začali budovat s cílem lépe zajistit veřejný pořádek a snížit, respektive ve větší míře objasnit, kriminalitu. Nejprve byly kamery instalovány na místech s největším výskytem pouliční kriminality - krádežemi aut, vloupáními do vozidel apod. Postupně se tyto kamery staly účinným prostředkem prevence těchto kriminálních činů. Druhou důležitou oblastí, kterou sledují kamery, je doprava. Jsou důležité z hlediska bezpečnosti a po propojení MKS s kamerami Technické správy komunikací slouží část kamer i k informování veřejnosti o dopravní situaci. V současné době jsou k dispozici na internetových stránkách Prahy - na www.praha-mesto.cz výstupy z 28 kamer umístěných na nejvíce frekventovaných místech.
* Jak vlastně MKS funguje?
Na území Prahy je nyní 279 kamerových stanovišť, výstupy z nich jsou sledovány v monitorovacích střediscích, kterých je 36. Systém umožňuje obsáhnout velké území a operativně se zaměřit na místa s podezřením na páchání trestné činnosti či narušování veřejného pořádku. Policie ČR či městská policie tak mohou bezprostředně na takovou situaci reagovat. Policie ČR - správa hlavního města Prahy také pravidelně čtvrtletně vyhodnocuje využití systému a jeho dopad na zajištění veřejného pořádku a snížení, respektive objasnění, kriminality.
* Můžete uvést konkrétní příklad, kdy kamery pomohly?
Mezi závažné trestné činy, které se podařilo díky záznamu z kamer kriminalistům vyřešit, patří loupežná přepadení bank. V šesti případech pomohly kamery při získání portrétů pachatelů. Úspěšně se řešily i desítky krádeží automobilů a vykrádání vozidel. Kamery jsou využívány i pro sledování lokalit pověstných drogovými překupníky, a tak se i díky nim daří distributory omamných látek vytlačovat z problémových míst.
* Kdo rozhoduje o tom, kde jsou kamery instalovány?
Návrhy na umístění vycházejí z analýzy jednotlivých lokalit dle rizika trestných činů. Nejvíce kamer je v centru Prahy, ale snažíme se systém rozšiřovat i na okrajové části města, zejména na sídliště. Další rozšíření systému závisí na možnostech rozpočtu města, v němž je pro letošní rok počítáno pro tento účel s částkou 50 milionů korun, a také na příspěvcích městských částí, které mají zájem o instalaci kamer. Letos by se počet kamer mohl zvýšit o 30 až 35, zároveň je však třeba upravit řadu přístrojů, které již technicky nevyhovují. Nové kamery by měly být umístěny např. v Praze 1, 5, 6, 7 a v Praze 12.
***
POMOC KAMER V ROCE 2004
* ve 30 případech byl získán portrét pachatele
* ve 14 případech se podařilo dopadnout a zadržet pachatele
* ve 110 případech posloužily při operativním řešení a dokumentování
* ve 255 případech přinesly záznam pro důkazní řízení
* ve třech případech posloužily při zdokumentování činnosti policistů
NÁMĚSTEK primátora HMP Rudolf Blažek (vlevo) na pracovišti MKS.
[zpět] |
8. února 2005
8. února 2005