Kasl odmítl ultimátum Finů o aréně

ZN Zemské noviny - 27.4.2001
Finští investoři chtějí pozemky na Hagiboru a daňové úlevy. Odmítají postavit vestibul metra. Primátor požadavky odmítl. Ministerstvo financí nemá přehled o vzniklé situaci.

Finští investoři včera vyzvali primátora Jana Kasla, aby potvrdil práva jejich společnosti Multiarena Praha na pronájem nebo koupi celého areálu Hagibor v Praze 10, kde chtějí podle smlouvy s Tělovýchovnou jednotou Bohemians postavit víceúčelovou sportovní halu. Výstavba haly je podmínkou pro pořádání světového hokejového šampionátu 2003 v Praze. Investor Martin Saarikangas se spolupracovníky v oficiálním dopise klade primátorovi další podmínky, na které má písemně odpovědět do pondělka 30. dubna do šesti hodin večer. Domáhá se na Kaslovi potvrzení, že stát nebo metropole uhradí náklady na výstavbu druhého vestibulu stanice metra Želivského, potvrzení o daňových úlevách pro Multiarenu, práva na další pronájem či prodej pozemků na Hagiboru bez daní a dalších nákladů na výstavbu hotelů, kancelářských a dalších budov. Saarikangas dále žádá záruky na převedení pozemků, které na Hagiboru vlastní metropole, do vlastnictví Českého svazu ledního hokeje a jejich následné převedení na Multiarenu. "Musím vaše požadavky odmítnout, protože pravděpodobně nejste dostatečně informováni svými zaměstnanci v Praze o skutečných problémech při výstavbě arény na Hagiboru," uvedl Kasl v písemné odpovědi. Zdůraznil, že neodpovídá za vyřešení finských požadavků a nemůže ani poskytnout žádné záruky ohledně státního vlastnictví, právních procesů nebo daňových úlev. Finští investoři se v ultimativních požadavcích odvolali na smlouvu, kterou uzavřeli s TJ Bohemians. Obsah smlouvy kromě signatářů nikdo nezná. "Většinu pozemků v místě stavby vlastní stát. Bohemians je jen trvale užívá. Ministerstvo financí jako zástupce vlastníka nezná obsah smlouvy, nájemní podmínky ani datum podpisu smlouvy. Neznáme ani obsah dopisu, který prímátor obdržel od Multiareny," řekl tiskový mluvčí ministerstva Libor Vacek. Generální sekretář Bohemians Richard Šach uvedl, že smlouva je důvěrná. "Ministerstvo budeme informovat až po souhlasu finské strany, a ten zatím nemáme," řekl Šach. Vacek uvedl, že ani ministerstvo nemůže dát Finům garance na to, aby pro pozemky na Hagiboru platily stejné podmínky, jaké byly sjednány ve smlouvě s Bohemians.

Redakce IN. Luděk Schreib
Hala na Hagiboru logicky přitahuje největší pozornost, přičemž otázka se vcelku logicky zredukovala na to, zda stát bude nebo ne. Ale stojí za připomenutí, že je součástí poněkud širšího problému...Takže ať už bude konec tohoto projektu jakýkoli, mohou do jisté míry podobné případy vzniknout i jinde.
V podstatě jde o to, že tělovýchovně jednoty měly státní pozemky v trvalém užívání. To byl i případ Hagiboru. Byly to státní pozemky, užívala je TJ Bohemians, ale v době, kdy zastupitelstvo Prahy rozhodovalo v územním plánu o tom, že je tady možné postavit víceúčelovou halu, ještě nikdo nepočítal s tím, že stát pozemky převede do vlastnictví sportovních jednot. Nicméně právě to se stalo. A tělovýchovné jednoty tak najednou získávají do majetku potenciálně obrovské majetky, které sice jako sportoviště nemají velkou cenu, ale v okamžiku, kdy se z nich stanou stavební parcely, je všechno jinak. A tato změna je možná a v praxi o ní nakonec i v rámci tělovýchovné jednoty rozhoduje poměrně úzká skupina lidí...Kteří jsou pro přípravu velkého projektu lépe či hůře vybaveni, kteří mají nepochybně i své zájmy atd. Hagibopor má přitom tak trochu smůlu v tom, že je vlastně prvním případem, kdy se na těchto "sportovních" pozemcích má stavět, takže je průkopníkem i v otázce reálného převodu státních pozemcích na tělovýchovnou jednotu atd. Ale bylo by iluzí myslet si, že je to případ poslední, protože v Praze je takovýchoto pozemků celá řada.
Rozhodnutí o převodu státních pozemků na tělovýchovné jednoty nicméně platí, i když názory na ně jsou velmi různorodé. To je ovšem dáno spíše pozicí účastníků v této věci a jejich vztahem k dotčenému majetku. Naopak názor, že tento krok v budoucnosti může vyvolat řadu problémů, je poměrně silný. A Hagibor tuto skepsi docela potvrzuje, protože kdyby investor stavěl na státních nebo obecních pozemcích, byla by jeho pozice nesporně jednodužší, silnější a "čitelnější". V tomto případě naopak právě jednání mezi TJ Bohemians, hokejovým svazem, státem a investorem vytvořila spletitou situaci, která přípravu stavby zdržela o řadu měsíců. A ty nyní chybějí a mohou se ukázat jako klíčové. Že v této napjaté situaci někteří zainteresovaní ztrácejí nervy a dělají nepříliš promyšlené kroky lze do jisté míry chápat, nicméně věcnému řešení to příliš neprospívá.
27. dubna 2001
27. dubna 2001