Komplikace v dopravě kvůli opravám Barrandovského mostu
9. 5. 2022, Televize, ČT24 - další pořady, ČT24, ČESKÁ TELEVIZE, Adam Scheinherr
Moderátor:
Praha se připravuje na velkou rekonstrukci Barrandovského mostu. Oprava klíčového dopravního uzlu začne v pondělí 16. května. Víkend před ním začnou silničáři vyznačovat objížďky a dopravní omezení. První fáze oprav zahrnuje rekonstrukci nájezdové rampy ze Strakonické a jižní části horní konstrukce mostu.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
My nechceme, aby ten most spadnul, tak jako spadla tady Trojská lávka, z důvodu nedostatečné údržby. To znamená, opravit se to naprosto jednoznačně musí. Děláme maximum pro to, aby ta doba byla co nejkratší, po kterou se to bude opravovat, tak aby ten dopad jak na Pražany, tak i mimopražské, který ten most používají, byl co nejmenší.
Moderátor:
Barrandovský most spojuje Prahu 4 na pravém břehu Vltavy a Prahu 5 na levém břehu. Je součástí městského, tedy vnitřního silničního okruhu. Denně po něm projede bezmála 150 tisíc aut. To z něj činí nejzatíženější dopravní stavbu u nás. Přípravné práce na stavbě mostu, který po otevření nesl název po komunistickém prezidentovi Antonínu Zápotockém, začaly v roce 1978. Jižní část byla zprovozněna o pět let později, severní o dalších pět let později, v roce 1988. V každém směru jsou čtyři jízdní pruhy. Most je dílem týmu, který vedl Karel Filsak, jedna z největších osobností naší moderní architektury, autor hotelu Intercontinental anebo ambasády v Brazílii. Pochopitelně, že kapacita v době otevření byla projektována na zcela jiné zatížení, takže každé omezení dneska přináší velké dopravní komplikace. Nyní se kvůli opravám čekají problémy po celé Praze i ve středních Čechách. Plnohodnotná objížďka totiž neexistuje, protože nejbližší přemostění Vltavy je buď v centru města, anebo o šest km jižněji u Zbraslavi. A právě tudy a pak dále po Pražském okruhu a po Vídeňské ulici anebo dokonce ještě dál až po D1 mají auta rozkopaný Barrandovský most objíždět. Jak to bude reálně v Praze vypadat? O tom teď s Adamem Scheinherrem, který je pražským radním pro dopravu. Vítám vás. Dobrý večer.
Adam Scheinherr, náměstek primátora Prahy pro dopravu (Praha sobě):
Hezký večer.
Moderátor:
Hostem je také David Vodrážka, starosta Prahy 13. I vás vítám, pane starosto.
David Vodrážka, starosta MČ Praha 13 (ODS):
Dobrý večer.
Moderátor:
Dobrý večer. Tak mají se řidiči připravit na ten dopravní armagedon, jak se občas některých titulcích píše?
Adam Scheinherr, náměstek primátora Prahy pro dopravu (Praha sobě):
Tak je, jistě to nebude lehké. Je to, jak jste zmínil, nejvytíženější most v ČR, ale děláme to právě kvůli tomu, aby nenastal nějaký kolaps podobný mostu v Janově nebo Trojské lávce, které se zřítily. A tohle je ostatně podobná konstrukce, je to předpjatý beton. To znamená, že uvnitř jsou přepjatá lana, která jsou třeba až z 90 % zkorodovaná.
Moderátor:
To znamená, že ta oprava stejně musela dříve nebo později přijít. Já jsem říkal, že ta kapacita, na kterou ten most byl projektován na sklonku komunistického režimu, byla zcela jiná než ta dnešní. To je ten problém? Že se prostě ten most tak, jak to říct, zkapacitnil prostě tím, kde je, že nevydržel?
Adam Scheinherr, náměstek primátora Prahy pro dopravu (Praha sobě):
Každý most musí být rekonstruován každých dvacet až třicet let. To je životnost izolací na mostě. Bohužel tenhle most se dožívá už 39 let a neprošel žádnou rekonstrukcí. Už k ní mělo být přikročeno vlastně před deseti lety.