Končí první etapa opravy Barrandovského mostu

17. 10. 2022, Televize, ČT1 - další pořady, ČT1, ČESKÁ TELEVIZE, Adam Scheinherr

Moderátorka:

První etapa oprav Barrandovského mostu v Praze skončila. V noci na dnešek silničáři odstranili většinu zátarasů. Bez problémů už řidiči projedou po rampě ze strakonické i celou jižní části mostu. Dokončené mají být všechny vrstvy vozovky. Původně ale měly práce skončit už 2. září. Jak to dnes ráno vypadá na Barrandovském mostě, uvidíme vzápětí na místě už od rána kolega Petr Kozlíček. Petře, je, zdravím tě. Dobré ráno. Jezdí se tedy už ve všech pruzích a Barrandovském mostě?

Petr Kozlíček, redaktor:

Hezký den. Jak jsme měli možnost vidět, tak se jezdí ve všech pruzích. To znamená, minimálně mohu oznámit, že ta dopravní tepna, jejíž ucpání může způsobit kolaps nejenom Prahy, ale i části Středočeského kraje, je ode dneška oproti tomu, jak jsme měli tu zkušenost od května, kdy se uzavřela, tak už je tedy plně průjezdná. A o tom, jak to vlastně fungovalo, jak dlouho se otevírala a co bude dál, tak o tom teď budeme ve vysílání Studia 6 hovořit s náměstkem pro dopravu Adamem Scheinherrem. Hezké ráno, pane náměstku.

Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu (nestr. za Prahu Sobě):

Dobré ráno.

Petr Kozlíček, redaktor:

Já jsem říkal důležitá dopravní tepna, uzavřená od května. Jak to šlo?

Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu (nestr. za Prahu Sobě):

Je to vlastně nejkomplikovanější most v ČR. Projede tu 140 až 150 000 automobilů denně, což vidíme za mnou. A ta rekonstrukce vlastně prošla první etapou. Ta první etapa byla nejnáročnější, protože se právě musela zbourat tady rampa nájezdová ze Strakonické ulice. To je v rámci těch všech etap jediná etapa, kde se musela kompletně zbourat celá rampa, protože byla postavená z konstrukce, která je neopravitelná a vlastně dávno už se opustilo od užívání tohoto typu konstrukce. A celková doba oprav tak byla přesažena o 44 dnů. Ale myslím si, že jsme se s tím vypořádali dobře, že tak jak bylo předpokládáno, tak nenastal dopravní kolaps. A hlavně my jsme v průběhu těch oprav narazili na skutečnosti, které nebyly v té původní dokumentaci. Ten most nebyl přesně postavený podle toho, jak ho inženýři v osmdesátých letech naprojektovali. A my jsme se s tím museli vyrovnat. Takže jsme oslovili Fakultu stavební ČVUT a použili jsme to vlastně ještě na to, abychom ten projekt vylepšili. Nově jsme pod vozovku vlastně použili vysokopevnostní beton, který má velice dobré vlastnosti, je mnohem pevnější, několikanásobně voděodolný. A tím vlastně jsme zvýšili zatížitelnost té konstrukce a zároveň voděodolnost, což znamená prodloužení životnosti, inženýři říkají až o desítky let.

Petr Kozlíček, redaktor:

Vy jste zmiňoval tu náročnost. Také jste zmiňoval to prodloužení, protože původně otevření mělo být 2. září, potom mělo být 29. září. Nakonec 10. října. Dnes tedy máme 17. a konečně vidíme, že třeba na Strakonickou rampu najíždějí tedy auta. Za kým půjde zodpovědnost na tohle prodloužení?

Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu (nestr. za Prahu Sobě):

O tom teď jednáme se zhotovitelem i správcem stavby. Jak jsem právě zmínil, že tam byly změny projektu, tak ty jdou vlastně na úkor nás. A pokud dospějeme k tomu, že vlastně budeme uplatňovat sankce, tak v tom určitě budeme důslední. Já mohu pro diváky zmínit například vloni, kdy zhotovitel přetáhnul asi o tři, čtyři dny bourání mostu přes D11, tak letos jsme mu dali pokutu asi tři a půl milionu. Takže opravdu to důsledně budeme procházet.

Petr Kozlíček, redaktor:

Já se na to ptám i proto, že sice bavíme se o rekonstrukci století, jak byla nadneseně i médii nazývána, ale současně je také specifická tím, že uprostřed té stavby se mění vedení města. Za kým tedy půjde momentálně jednak třeba to vymáhání a také to, že skutečně ty další vlny půjdou, tak jak byly naplánované? Protože vy už tak nemusíte ve vedení být.

Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu (nestr. za Prahu Sobě):

Tak já doufám, že když bych já tu nebyl, tak že politici budou natolik zodpovědní, že ten most vlastně neprošel 40 let žádnou rekonstrukcí. Ta polovina mostu, na které stojíme, tak byla postavená v roce 83. Ta druhá polovina byla postavená v roce 88. A každý most musí projít jednou za 20 až 30 let rekonstrukcí. Takže tady už jsme dávno to přesáhli. Všechno je zasmluvněno, připraveno, aby se pokračovalo v dalších etapách. Tak já doufám, že i kdybych já nepokračoval, tak že se v rekonstrukci i tak bude pokračovat.

Petr Kozlíček, redaktor:

Nehrozí tedy, že by se z toho stalo skutečně to politikum, jak mnozí říkali, že se spíš první vlna tlačila, protože se blížily volby?

Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu (nestr. za Prahu Sobě):

Já si nemyslím, že jsme první vlnu tlačili, protože byly volby, ale spíš proto, abychom konečně ten most zrekonstruovali. Spousta mých předchůdců si nechtěla vzít tu zodpovědnost, radši to odkládala. A já jsem rád za to, jak to proběhlo a že ty dopravní apokalypsy, které byly předpovídány, až hodinové zácpy, že to nenastalo. A za to vlastně patří i díky všem řidičům, řidičkám, případně těm, kteří využili třeba jiné způsoby dopravy.

Petr Kozlíček, redaktor:

Vy jste zmínil ten nový beton, tu novou technologii. Není to trochu riskantní používat něco, řekněme, inovativního na takhle velké rekonstrukci, která má takhle velký dopravní vliv?

Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu (nestr. za Prahu Sobě):

Proto jsme na tom spolupracovali skutečně s Fakultou stavební ČVUT. V Americe, ve Švýcarsku tuto technologii vlastně používají už pět, sedm let. A právě na tento typ rekonstrukcí. Takže jsme chtěli jít tím, že vlastně tomu mostu dáme to nejlepší, co máme.

Petr Kozlíček, redaktor:

Pojďme si ještě rychle říct, co bude dál? Protože my jsme už zmiňovali v našem vysílání ten průběžný pruh,

který vidíme za námi, kde bude osmdesátka pro ty, kteří nechtějí sjíždět. Jsou tady ještě nějaké změny a jak bude vlastně ta rekonstrukce tady dál teď minimálně v tom směru, co my vidíme, pokračovat?

Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu (nestr. za Prahu Sobě):

Takže přesně tak. Ten průběh jízdy budou ze Smíchova na Jižní spojku, ten bude, od víkendu už bude plně v osmdesátce. Dále vlastně v příštím roce bychom zahájili druhou etapu rekonstrukce. Zase bychom ji chtěli směřovat do letních měsíců, kdy je doprava v Praze nejméně intenzivní, s tím, že vlastně se bude rekonstruovat druhá polovina tohoto mostu, tedy ty levé dva jízdní pruhy. A zároveň se bude rekonstruovat sjezdová rampa vlastně z Barrandovské ulice, z barrandovské spojky. A ale ta již naštěstí není v tak špatném stavu, jako byla ta rampa ze Strakonické ulice, takže dojde pouze k její rekonstrukci, nikoliv k její demolici.

Petr Kozlíček, redaktor:

Adam Scheinherr, náměstek pro dopravu, dnes odpovídal na naše dotazy ohledně Barrandovského mostu. Pane náměstku, díky moc za váš čas. Přeji hezký den.

Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu (nestr. za Prahu Sobě):

Díky za pozvání.

Petr Kozlíček, redaktor:

A já jenom našim divákům už připomenu, že my skutečně tady z Barrandovského mostu dnes vysíláme od místa, které je od května konečně znovu průjezdné, to znamená od znovuotevřené Strakonické rampy.

 

17. října 2022
17. října 2022