Kostel sv. Šimona a Judy o Velikonocích rozezní Janovy pašije

Již třetí Velikonoce se v kostele sv. Šimona a Judy nesou ve znamení spolupráce Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK s režisérem Matějem Formanem a souborem Musica Florea Marka Štryncla. Společně uvedou scénické představení na hudbu Janových pašijí Johanna Sebastiana Bacha.

  • 1 minuta čtení
Z představení Janovy pašije
Z představení Janovy pašije Autor: fok.cz

V roli Ježíše se představí Jaromír Nosek a Evangelistu bude zpívat Vojtěch Semerád. Ve spolupráci s Divadlem bratří Formanů se konají se hned tři provedení v českém překladu, a to na Zelený čtvrtek (17. dubna od 19.30 hodin), Velký pátek (18. dubna od 19.30 hodin) a Bílou sobotu (19. dubna od 17.30 hodin).

„Pro Janovy pašije Johanna Sebastiana Bacha není třeba dlouhého úvodu. Těžko si představit Velikonoce bez nich. Jeho hudbu si nespletete s žádnou jinou. Poslouchat ji je jako vracet se do krajiny, která je našemu srdci známá a blízká. Krystalická hudební čistota a nekonečný proud harmonií na pozadí dramatického textu spolu vytváří okamžiky, ve kterých se nám všem tají dech,“ uvedl ke koncertům dramaturg Symfonického orchestru hlavního města Prahy Martin Rudovský.

„Když postava Ježíše zrovna promlouvá, respektive zpívá, je sice vidět i sólista, ale svícením zdůrazňujeme loutku. Smyslem je dostat do představení drama i poselství velikonočního příběhu. Věřím, že když lidé přijdou na představení, kterému navíc rozumějí, mohou Velikonoce prožít hlouběji,“ říká režisér Matěj Forman.

Soubor Musica Florea nastudoval hudbu se vší úctou k dobové praxi a původní Bachově myšlence komorního orchestru, ve kterém nechybí staré nástroje, jako je viola da gamba, theorba nebo cembalo. Basso continuo barevně doplňuje malý varhanní pozitiv. Marek Štryncl řídí ansámbl zpoza svého violoncella.

Kostel sv. Šimona a Judy u příležitosti těchto tří koncertů ozdobí pestrobarevná malovaná scéna, dřevěná loutka Ježíše Krista v životní velikosti od výtvarníka Josefa Sodomky a kostýmovaný sbor. Posluchače, kteří nejspíše Bachovo dílo znají v německém originále, překvapí český překlad muzikologa Mirko Očadlíka svou libozvučností. Díky tomu je dílo srozumitelné i dětem od 10 let (pro děti je spíše než obsah limitem fakt, že se hraje bez přestávky a představení trvá 120 minut).

Další informace o koncertech, včetně možnosti zakoupení vstupenek, jsou k dispozici zde.

7. dubna 2025
7. dubna 2025