Krnáčová chce Lítačku do mobilu. Cestující v pražské MHD by platili jen tolik, co projedou
aktualne.cz | 16.6.2016 | Rubrika: Praha | Strana: 0 | Autor: Lukáš Prchal | Téma: Volené orgány - Primátorka - Adriana Krnáčová
Krnáčová nově mluví i o výměně ředitele Institutu plánování a rozvoje, který nefunguje podle jejích představ. Situace v politice na magistrátu, aspoň se tak zdá,
Situace v politice na magistrátu, aspoň se tak zdá, se víceméně uklidnila. Vy jste upevnila svoji pozici a najednou se začínají měnit šéfové městských firem. Mluvíte o výměně ředitele Institutu plánování a rozvoje, Jaroslava Ďuriše v Dopravním podniku vystřídal Martin Gillar. Co nyní od dopravního podniku vlastně očekáváte? Jaké další změny se tam chystají?
Chci, aby když město zadá nějakou strategii, aby se plnila. Od nového ředitele očekávám, že se s fungováním a bolestmi toho podniku seznámí rychle. Má tam dvacet sedm odborových organizací, což bude těžké při vyjednávání kolektivní smlouvy i jakýchkoli změn, takže se musí osvědčit jako dobrý vyjednavač. Na druhou stranu si říkám, že dopravní podnik má s přehledem nejvyšší průměrné mzdy ve srovnání s dalšími firmami, které máme.
Budete znovu chtít, aby se snižoval příspěvek města jako v minulosti, kdy jste se poprvé snažili odvolat Ďuriše?
Určitě budeme chtít, aby se zefektivnily provozní náklady - ty budeme chtít určitě snížit. Budeme chtít vědět, do čeho se investuje.
Když už mluvíme o úsporách, pan Ďuriš při svém odcházení hodně kritizoval snížení jízdného za hromadnou dopravu, kterou jste prosadila. Nemáte pocit, že by se mělo navýšit?
Říkali jsme, že po dvou letech to vyhodnotíme a pak se rozhodneme, zda to navýšíme nebo případně nějak modifikujeme. Nicméně už připravujeme v rámci Lítačky aplikaci do telefonu, která by měla umožnit cestujícím čerpat tak, jak jezdí. Plánujeme, že by si lidi nemuseli kupovat půlhodinové jízdné, když jezdí třeba pouze deset minut. Budou si moci zaplatit jenom to, co projezdí. Tím se nám trochu vyváží i to snížené jízdné. Protože si od toho slibujeme, že za to bude platit více lidí.
Kdybych byla v Transparency, musel by odejít
Poslední dobou se mluví i o tom, že se má vyměnit i šéf Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petr Hlaváček. Jaké jsou ty hlavní důvody pro jeho odchod?
IPR je příspěvková organizace s rozpočtem 300 milionů. A od ředitele očekávám odpovědnost za rozpočet a fungování.
A vy máte pocit, že IPR nepracuje tak dobře, jak by měl?
Testem byla příprava pražských stavebních předpisů. A v životě jsem neviděla takovou neprofesionalitu. Nicméně i přesto, že jsem vedení několikrát vyzývala, aby srovnalo nápravu v přípravách, stavební předpisy máme.
Druhá věc je, že s Petrem Hlaváčkem se dobře baví o architektuře a tak dále, ale poslední dobou už nemám pocit, že je vhodný pro řízení takové organizace. V loňském roce jsem požádala o detailní rozpočet na určité projekty. Nikdy jsem ho nedostala.
Mazání dat
Na IPR proběhl před pár měsíci audit, který říká...
Hned se k tomu dostanu. Poslala jsem tam kontrolu úřadu, který poukázal na nedostatky při nakládání s veřejnými prostředky. A až na základě toho poslala rada města na IPR audit. A pan Hlaváček tvrdil, že za to, co přinesly výsledky auditu, není odpovědný. Kdybych byla stále v Transparency International, takový člověk by musel odejít, ale zatím se s ním stále bavím.
Některé věci v auditu se týkají starších projektů, kdy pan Hlaváček ještě nebyl ředitelem.
Dodatečně jsem požádala auditory, aby zabezpečili data, která jsou potřebná na další vyhodnocení toho auditu. A ono začalo docházet k mazání dat. Požádala jsem tedy specialisty z IBM, aby zjistili, jak k tomu docházelo. Mám tady zprávu, že docházelo k záměrnému mazání údajů a dat a že se nedají rekonstruovat.
No počkejte. Pokud tam někdo úmyslně mazal data, jak tvrdíte...
Bude to mít trestněprávní dohru.
Takže podáte trestní oznámení?
S největší pravděpodobností to bude mít trestněprávní rovinu. Zatím nevím jakou, ale sdělím to brzy.
Podle vás tedy IPR nepracuje dobře?
Dělali jsme na pražských stavebních předpisech a kromě soutěže na mobiliář, kterou jsem z nich musela vytlačit, protože neplnili termíny, toho moc nebylo.
A předložili územní plán, ne?
O něm jsme se dohadovali a městské části řekly, že je špatně. A ještě se o něm bude mluvit.
Evropská komise požaduje, aby byla východní část pražského silničního okruhu - tedy stavba 511 - vyřazena z prioritních staveb, které chce stát dokončit podle starého zákona o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Už víte, co s tím budete dělat?
To je jedna bolest, kterou potřebuji vyřešit. Kdyby to byla naše stavba, už to vím. Všichni používají Prahu a dopravu, ale najednou by okruh měl vypadnout z balíčku prioritních staveb, což se nám vůbec nelíbí. Nějak to musíme řešit, nemůžeme čekat dalších pět let, když problém trvá už dvacet pět let.
Magistrát bude mít kodex
Ještě nějaké další projekty aktuálně řešíte?
Chceme postupně dokončit vnitřní okruh. Pak spojení Prahy s Letištěm Václava Havla.
Já prostě stále nerozumím tomu, když tam nevede metro a vymýšlí se nějaká trať z Masarykova nádraží, proč prostě neprodloužit tramvaj...
To je jedna z možností. Určitě by se dala postavit za rok, ale naráží to na odpor lidí, kteří tam bydlí.
Vyrozuměl jsem, že připravujete nějaká protikorupční opatření. Můžete mi jednoduše vysvětlit, o co půjde?
Ne opatření, ale strategii. Ta by měla do určité míry postihnout všechny rozhodovací procesy. Obsahuje tvrdá opatření. Ale nejsou to zásadní věci, které by dosud nefungovaly nebo se o nich nevědělo. Jen to není zformulované do jednoho dokumentu, který se vejde na jednu stranu, maximálně stranu a půl.
V rámci protikorupčního tažení chci udělat etický kodex. Když někdo narazí na podezřelou věc, bude mít kam to oznámit. Současně musí být stanovena etická komise, která musí stížnosti posuzovat. Cílem je, aby si všichni uvědomili, že jsme jeden magistrát, jeden organismus a máme jedny principy. Chci ten kodex mít hotový do září.
Pak to všichni budou muset podepsat?
Ano, budu chtít, aby to podepsali všichni zaměstnanci magistrátu, nejen zastupitelé, ale i ředitelé odborů a další.
Protikorupční opatření by tedy měla být v rámci etického kodexu?
Etický kodex je jejich základní prvek. Je to stejné jako v rodině, kde otec řekne: to nesmíš, to se v naší rodině nedělá. My si taky řekneme: takhle se to nebude dělat. Otec v rodině dá pohlavek, já můžu zaměstnance jen zavázat k tomu, aby se chovali slušně.