Kulturní památka Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině autora díla Alfonse Muchy

Zdroj: ČRo Radiožurnál Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 19. října 2017, 18:19

Moderátor: Kulturní památka Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině autora díla Alfonse Muchy. Dnes to pravomocně potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Malířův příbuzný se chce dovolat. Tvrdí, že hlavní město se vlastníkem cyklu obrazů nikdy nestalo, protože nesplnilo umělcovu podmínku a nevybudovalo pro plátna samostatné výstavní prostory. Ve studiu je zastupitel hl. m. Prahy a radní pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch Jan Wolf z KDU-ČSL. – Předpokládám, že rozhodnutí soudu vítáte...

Jan Wolf, radní pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch, KDU-ČSL: Určitě. My jsme, nechci říkat, předjímali výsledek soudu, ale již první soud, který proběhl v dubnu letošního roku, tedy to byl ten Obvodní soud pro Prahu 1, jasně řekl, že Slovanská epopej patří hlavnímu městu. Takže když pan John Mucha se odvolal, resp. skrze jeho právníky se odvolal, tak jsme předpokládali, že pražský městský soud rozhodne podobně a dnes se naše předpověď potvrdila...

Moderátor: Odvolací senát připustil, že podmínka o vybudování výstavních prostor, kterou zmiňoval žalobce, skutečně existuje, z pohledu soudu se ale neváže na vznik vlastnického práva. Není to ale vlastně morální povinnost Prahy?

Jan Wolf, radní pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch, KDU-ČSL: Já si myslím, že morální povinnost Prahy to je, a je to již skoro 95 let morální povinnost. My se k tomu tak stavíme a myslím si, že veřejnost ví, že aktuálně bylo vybráno místo, kde by nová galerie pro Slovanskou epopej měla stát. Mělo by to být bývalé nádraží Těšnov, tedy na Praze 1 (shodou okolností je to už území Prahy 8, ale lidé si myslí, že je to na Praze 1). A my si myslíme, že pokud vše půjde dobře, protože jsme aktuálně vyhlásili tzv. urbanistickou soutěž, která předchází architektonické soutěži, tak Slovanská epopej by do toho r. 2022 – 2023 mohla stát, resp. galerie pro Slovanskou epopej.

Moderátor: Kolik by taková galerie stála?

Jan Wolf, radní pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch, KDU-ČSL: Díky tomu, že chceme tzv. funkcionalistickou verzi, minimalistickou, tak předpoklad je, že by mohla stát kolem miliardy korun (do miliardy). Ono se samozřejmě počítá, že to nebude jenom samotná galerie, budou tam další prostory pro výstavnictví, chceme tzv. místnost trezorovou, protože v ČR neexistuje žádný prostor, kde by se daly vystavovat kvalitní díla ze zahraničí. V podstatě žádná lepší galerie kvalitnější dílo do ČR nezapůjčí, protože takovéto prostory zde nejsou. A to by mělo být součástí tohoto objektu.

Moderátor: John Mucha zdůvodňoval podání žaloby tím, že se snažil zabránit zapůjčení díla do Asie, kam Slovanská epopej letos v únoru odcestovala. Podle něj magistrát neudělal detailní kontrolu stavu pláten po návratu z Japonska.

John Mucha, vnuk Alfonse Muchy: Po návratu Slovanské epopeje z Japonska – normální proces, jako když se vrací věci domů, všechno se pečlivě prozkoumá, aby se zjistilo, že vše je v pořádku. Podle informací, které mám se tohle nikdy nestalo. A to je nebezpečné.

Moderátor: To řekl John Mucha Českému rozhlasu. Jak to tedy je? Jsou plátna po návratu z Japonska ve stoprocentním stavu?

Jan Wolf, radní pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch, KDU-ČSL: Jsou ve výborném stavu a pan John Mucha nemá pravdu. Nevím, kde ty informace nasbíral – že Slovanská epopej nebyla prohlédnuta. Všech 20 pláten bylo prohlédnuto. 18 pláten bylo prohlédnuto zaměstnanci Galerie hl. m. Prahy, kunsthistorikem Tomášem Bergrem, který je hlavním kurátorem Slovanské epopeje, a dvě namátkově vybraná plátna byla zkontrolována pod dohledem MK (Ministerstvo kultury), resp. odboru památkové péče Ministerstva kultury.

Moderátor: A vše je tedy v pořádku?

Jan Wolf, radní pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch, KDU-ČSL: Všechno podle všech je v pořádku. Plátna byla rozrolována, zkontrolována, ať už odborně některými přístroji, nebo pohledem nebo pohmatem... Vše bylo shledáno jako bezproblémové a až nad očekávání v dobrém stavu.

Moderátor: A uvažujete o zapůjčení Slovanské epopeje znovu do zahraničí? V této souvislosti se mluvilo třeba o Spojených státech...

Jan Wolf, radní pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch, KDU-ČSL: Ano, mluvilo se o Spojených státech, mluvilo se i o Čínské lidové republice... Aktuálně nepočítáme se zápůjčkou Slovanské epopeje... Navíc příští rok je sto let od vzniku České republiky – nebo Československé, resp. 31. 10. 1918, následně, a byli bychom rádi, aby byla Slovanská epopej vystavena v Praze, protože Slovanská epopej nadmíru souvisí se vznikem českého státu a následně Československa. Slovanská epopej by měla být vystavena v Obecním domě v galerii v horních prostorách (mimochodem Obecní dům je asi ta nejznámější budova, která nejvíc souvisí s podpisy, deklarací o vzniku ČR, případně 6. 1. tzv. tříkrálový podpis o vzniku republiky).

Moderátor: To znamená, kdy ta plátna znovu uvidíme?

Jan Wolf, radní pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch, KDU-ČSL: Plátna by měla být zřejmě v dubnu nebo v květnu vystavena, aktuálně jsou uložena v Jiřském klášteře, tedy v prostorách bývalé Národní galerie a poté, kdy budou vystaveny stěny, protože logicky Slovanská epopej musí být vystavena na stěnách nebo v prostorách určených pro výstavnictví, bude otevřena výstava vernisáží, předpokládám v dubnu, květnu příštího roku, tak aby ty slavné říjnové dny příští rok byla k dispozici jak Pražanům, tak návštěvníkům hlavního města.

 

19. října 2017
19. října 2017