Kulturní politika v Praze

ČRo 6 | 10.12.2012 | 21:10 | Pořad: Člověk a obec | Téma: Václav Novotný

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrý večer, vážení posluchači, začíná dnešní vydání pořadu Člověk a obec. Od mikrofonu vás zdraví na stanici Český rozhlas 6 a při poslechu vítá Ivana Denčevová. Pohled na pražskou politiku, jaká je její dnešní kultura a dá se vůbec v podmínkách města, byť hlavního města, hovořit o tom, co je kulturní politika? Víme, že právě na celostátní úrovni s tím leckdy máme či právě ti, kteří o tom rozhodují, nemalé problémy. A jak souvisí právě kultura s turistickým ruchem, s prezentací a také například s mezinárodními vztahy. I o tom bude právě dnešní pořad. Hostem ve studiu je radní, pražský radní z velké hlavní radnice, který má tyto oblasti ve svém  resortu, pan inženýr Václav Novotný.

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Dobrý večer.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
A já vám samozřejmě přeji příjemný poslech. Resort, který by řídíte na pražské radnici, není jenom kultura. Má takový složitější název. O tom ještě hovořit  budeme, ale přece jenom nastoupili jste před zhruba dvěma lety, koalice občanských demokratů a TOP 09, která je tou koalicí na pražské radnici. A bylo to po období vypjatém, nesouhlasy, zpochybňování grantových komisí, dá se říci, že kultura byla takovým výbušným resortem. Co jste si říkal, když jste vy nastupoval?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
No, my jsme nastoupili před dvěma lety do role opozičníků a před rokem jsme nastoupili do role koalice. Co jsem si říkal, považoval jsem to jako všichni zvenku, že ty věci běžeji ne příliš důvěryhodně a že jestli máme něco učinit pro to, abychom celou oblast zlepšili, takže musíme udělat jako mnoho kroků ve smyslu důvěryhodnosti v celé věci.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
V čem se domníváte, že právě rozhodování vašich předchůdců bylo tím, který můžete ohodnotit jako nedůvěryhodné?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Dvě základní oblasti, řekl bych, jedna věc je, že prostředky v oblasti kultury se rozdělovaly ad 1 skrze granty, a granty byl systém, který byl postaven na rozhodování odborníků, ale to byla zhruba něco více než polovina prostředků. A druhá polovina, druhá menší část se rozdělovala prostřednictvím takzvaného partnerství. Partnerství nebylo vůbec závislé na rozhodnutí odborníků, ale na rozhodnutí zastupitelů a mělo se za to, že zhusta ta rozhodnutí jsou postavena na politické objednávce.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže můžeme říci, že to, že se vytvářely grantové systémy, aniž bychom je hodnotili, jestli má být jedním z kritérií například počet návštěvníků a tak dále, to byly ty zpochybňované, konkrétnosti ...

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Ten systém jako takový ne. Grantový systém, který je postavený právě na tom, že o věci rozhodují odborníci, ten snad jako takový ani  problémový nebyl. Problém byl právě to partnerství. Tak my jsme celé zrušili nebo téměř celé zrušili a v letošním roce veškeré rozhodování o prostředcích, které plynou do kultury, je postaveno právě na grantech. Granty jsou postaveny právě na rozhodování odborníků. Tu grantovou komisi jsme zásadním způsobem obměnili. Soudím, že se nám to celkem povedlo a že ti lidé, kteří v ní sedí, požívají celkem vážnosti ve svých  oborech. A tak jsme nechali celou tu částku, a to je velká částka, tři sta milionů korun, projít odborným rozhodnutím. Musím říct, že ten výsledek je nepochybně odborný. Na druhé straně samozřejmě to, ten postoj odborníků k věci se v některých případech jaksi rozchází se sebehodnocením jednotlivých uchazečů o granty. A to bych řekl, že v blízké době bude vyvolávat jistý tenze.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak to říká Václav Novotný, pražský radní pro kulturu, host dnešního pořadu Člověk a obec. Možná jenom na vysvětlenou, co vůbec znamenala ta částka, která šla na takzvaná partnerství? Jaká byla logika? Ona to byla možná tak trochu zástěrka, aby právě ty finance neprocházely těmi granty.

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Ano, řekl bych, že ano.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže stačilo se domluvit s některými zastupitelskými kluby a vytvořit nějakou institucionální podobu a dohodnout se na partnerství, když to velmi zjednoduším.

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Když to zjednodušíte, tak ano. A právě proto jsme to celé odstranili.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže to je změna v grantovém systému, o kterém ještě hovořit budeme. Já jsem říkala, že tak pro zjednodušení, radní pro kulturu. Kulturní politika hlavního města Prahy, ale že celý ten resort je složitější a domnívám se, že právě o té provázanosti v souvislosti s kulturou hovořit budeme. Co všechno do vašeho resortu spadá?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Do mého resortu spadá kultura, památková péče, cestovní ruch, zahraniční vztahy, národnostní menšiny a výstavnictví, čímž se míní zejména tedy dvě pražská výstaviště v Holešovicích a v Letňanech.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Proč se domníváte, že vždycky největší odezvu vzbudí například výběrová řízení na nového ředitele a divadla jsou příspěvkovými organizacemi, ale  bylo to například i u galerie. Zdá se, jako kdyby nejen širší, ale i odbornou veřejnost vždycky, jak se říká, ze židlí nadzvedlo, když se má měnit někde nějaký ředitel. Nebo je to jenom dojem mě člověka zvenku?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
No, tak především ti lidé, kteří působí v oblasti kultury, jsou obvykle veřejně známí, mediálně zdatní, umějí formulovat. A jsou to prostě lidé, kteří umějí svoje názory akcentovat a to je nepochybně záležitost, která vyvolává tu pozornost. No, ta výběrová řízení je druhá věc, kde jsme měli pocit, že musíme výrazným způsobem celou věc zdůvěryhodnotit. V době, kdy jsme tam přišli, tedy před rokem, ta výběrová řízení byla postavena tak, že vlastně všechno, co s nimi souviselo, bylo tajný. To je hloupá situace pro člověka v mé pozici, protože jakákoliv otázka vlastně nelze zodpovědět. Na otázku, můžete, pane radní, potvrdit to a to, tak já, mně nezbývalo než říct, ne, ne, ne, já mám mlčenlivost. A můžete vyvrátit to a to, jsem mohl odpovědět totéž. A to prostě důvěryhodnosti nepřidá. Takže jsme změnili režim těch výběrových řízení tak, aby všichni uchazeči vyvěsili své koncepce na stránky, důsledně jsme to plnili ve všech výběrových řízeních, která jsme vyhlásili. A mám za to, že jsme celé věci dali podstatně jiný  rozměr a že, uvedu-li příklad, výběrové řízení na Galerii hlavního města Prahy je vnímáno jako příklad, jak to má proběhnout, je naprosto nezpochybnitelné, že paní ředitelka Juříková je člověk na svém místě, že je to odborník, že její koncepce byla velmi dobrá. A jak čtu ty komentáře, tak mám pocit, že ta kulturní veřejnost je s tím srozuměna, že to má probíhat takhle. Jsme na to celkem hrdí, jak jsme to udělali.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Říká pražský radní Václav Novotný. Když jsme se zmiňovali, co všechno spadá do vašeho resortu a také to, do jaké situace jste nastoupili, v jaké se pohybujete, co vy sám hodnotíte jako ty zásadní neuralgické body. Některých už jsme se dotkli. Je to důvěryhodnost, navrácení důvěryhodnosti a to je pravděpodobně také to, co veřejnost očekávala. O některých krocích jste se zmínil, přesto, co je tedy těmi neuralgickými body?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
No, mně se zdá, že teď ten hlavní neuralgický bod je skutečnost, že my jsme vlastně výrazným způsobem posílili finanční vybavení grantů. Dosáhli jsme oněch tři sta milionů korun. To je relativně velká částka. A když to tak vezmu kolem a kolem, tak jsme jediní, kdo toho dosáhl. Jo, srovnám-li to s jinými, tak ten stát spíše umenšuje prostředky, jdoucí do kultury. Stejně tak městské části. A my jsme, já snad jenom chci říct,že je to velkorysost kolegů z rady, že k té kultuře byli tak příznivi, protože všechny ostatní částky v městském rozpočtu šly o 5,8% dolů, zatímco tato jedna z mála, ne-li jediná jako šla výrazným způsobem nahoru. Nicméně fakt je, že se to projevilo tím, že všichni, kdo byli oslyšeni v ostatních různých grantových schématech a dotačních titulech, tak se obracejí na Prahu. A jak jsme jaksi vyrovnat poptávku s finančními možnostmi, tak se nám stalo, že se tam vlastně přililo podstatně více subjektů s podstatně většími požadavky. A tak ten problém té jaksi nerovnáhy mezi požadavkem a možnostmi vlastně zůstal.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Vy jste zmiňoval tři sta milionů. Já jen doplňuji, že je to o 88 milionů víc než letos. Takže odhadem něco mezi čtvrtinou a třetinou navýšení. Pak tam dochází k určitému rozdělení, že 170 milionů je vázáno na víceleté granty, které už běží z předchozích let. A těch 127 byly granty, které jsou uděleny pro příští rok 2013. Vy jste také doporučili, aby právě žadatelé se obraceli i s nějakým tím finančním plánem víceletých grantů. Já se možná zastavím u jedné události, která také byla tématem a s grantovou politikou souvisela. Vy jste se i k tématu vyjadřoval, bylo to Divadlo Komedie, výrazného režiséra Dušana Pařízka a jeho kolektivu. Ten alespoň tak, jak zdůvodňoval, skončil právě proto, že se cítil tak nějak nesvůj. A to je takový eufemismus, když například v polovině prosince byly schvalovány granty na příští rok a běžela sezóna. A bezpochyby i odborníci, ale také širší veřejnost se shoduje, že Divadlo Komedie v té své exkluzivitě zaměření na německý repertoár, také to bylo jedno z mála exportních divadelních scén, že Praha o to ochuzena je. Byl to vlastně ten problém v těch grantech, dotacích a podobných, nebo vy to vidíte jiným úhlem pohledu?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Ne, ne, vidím to celkem stejným úhlem pohledu. Nejsem si ovšem jist, jestli je to řešitelné. Koneckonců granty nebo jakákoliv rozpočtová položka existuje ve chvíli, kdy je schválen rozpočet. A ten rozpočet městský bývá schválen takhle v listopadu prostě proto, že závisí na tvorbě, na možnostech státního rozpočtu a tak. Čili ta jistota, dokonalá jistota nemůže být dřív, než je městskej rozpočet schválenej. Letos byl schválenej 25.listopadu. My jsme granty vyhlásili 5.prosince, deset dní po rozpočtu. Jako fakticky to nejde rychlejc. Problém ovšem je, že pro většinu kulturních subjektů je to příliš pozdě, čili my pro příští rok ty granty budeme posunovat o několik měsíců dopředu, fakt je ovšem, že nemůžeme popřít, že tu znalost, jakou částku máme k dispozici, budeme vědět zase až v listopadu. Čili nám nezbývá než rozhodovat s jistou mírou pravděpodobnosti, rozhodovat tak, že ty granty budou grantovou komisí rozděleny s rozpočtovým předpokladem a když se tento v listopadu změní, tak hold všichni obdaření budou muset počítat s tím, že to bude třeba o nějakejch deset, patnáct procent jinak. Ale lépe to nejde, protože takové je časování rozpočtových záležitostí v Český republice.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Přesto můžeme říci, že ty víceleté granty právě pro takovéto dlouhodobější projekty znamenají byť nedokonalou jistotu, vy jste řekl, nelze docílit dokonalé jistoty. Já se ptám na nedokonalou jistotu, že alespoň víme, že v nějaké dimenzi se s největší pravděpodobností pohybovat budeme. Bude to řešení právě takových problematických situací?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Ano, nutno říct, tedy ta grantová komise vybrala řadu projektů pro víceleté financování. Tak oni mají tuhle tu nedokonalou jistotu, že tedy mají svůj finanční předpoklad na čtyři roky dopředu, byť nutno připustit, že je to odvislé od toho, jak se vyvine rozpočet toho kterého roku, se může stát, že se ta částka hne.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Co vás samotného v udělených grantech zaujalo, co vidíte jako novinku, vidíte jako projekt, který je podle vašeho názoru zajímavým pro příští období?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Já spíš, abych vám pravdu řekl, teď jako koukám na ty projekty, které jsou ufinancovány podstatně méně, než očekávaly. Já si trošku myslím, že znova říkám, jakkoliv je to předpokládaný vývoj, jakkoliv v době, kdy jsme ten grantový systém změnili tak, aby byl jako plně odborný, a když jsem o tom dával nějaký rozhovor někdy v červenci, tak jsem říkal, dobrá, teď tomu všichni tleskáte, že to je ono, ale jako počkejte, až jako přijde ten výsledek, tak jako řada z těch, kteří dnes tleskají, tak po tom výsledku mohou být rozčarováni, protože prostě ta grantová komise je neohodnotí způsobem tak, jako oni předpokládali. A koneckonců to nebude mít žádný valný řešení. Takže abych vám pravdu řekl, mně nějak osud přiřkl, že spíše než to potěšení z nových projektů jest mi teď nějak se konfrontovati s problémy, které v té souvislosti vznikly.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
A jsou výrazné?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
V některých případech ano.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Je něco, co je ohroženo?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
V některých případech ano.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
A můžete být konkrétní?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Ale můžu, ale nechci, protože si myslím, že by se cítili být dehonestováni, ti, kterých se to týká.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Říká inženýr Václav Novotný, pražský radní pro kulturu, host dnešního pořadu Člověk a obec na stanici Český rozhlas 6, milí posluchači. U mikrofonu je Ivana Denčevová. Souvislost kultury s cestovním ruchem, také se zahraničními vztahy, ale také kultura jako ekonomický přínos pro město. O tom už existují studie. Také se hovoří o tom, které kulturní akce kolik přinesly nejen městu, ale i státu. Na odvodech daní, sociálního, zdravotního a vůbec přísun turistů do města. Asi bychom si mohli vyjmenovávat kulturní akce a destinace, které opravdu z velkých kulturních akcí žijí. Je to i trend, který vidíte jako perspektivní pro  Prahu a jak pak zapojit soukromý sektor?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
No právě, my jako pokud hovořím o těch víceletých grantech, tedy o jakési jistotě kulturních promotérů nebo vůbec o tom, že ten grantový systém má  být dřív, aby existovala jakási jistota kulturních promotérů, tak to má jeden z efektů možnost jaksi s dostatečným předstihem to sdělit potenciálním návštěvníkům Prahy. Praha není ve své charakteristice odlišná od jakékoliv jiné městské destinace v Evropě. Fakticky má základní charakteristiky stejný jako všechna větší, turisticky významná města evropská. A když bych řekl ty základní, tak to jsou následující, 85% turistů, přijíždějících do Prahy, jsou Evropané. 85% turistů, přijíždějících do Prahy, jsou individuálové, tedy ne ti, kdo přijíždějí prostřednictvím cestovních kanceláří, ale ty, který klikaj. A 85% z nich v Praze stráví něco okolo třech dnů. Což je, řekněme, prodloužený víkend a říká se tomu city brake. Čili oni jsou, řekněme, dva měsíce před tím, než někam jedou, konfrontování se skutečností, že mají ve své zemi prodloužený víkend.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Naštěstí  mají více katolických svátků než my, takže těch prodloužených víkendů je jisté penzum.

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Ano, to je jako to dobrý na tom. A teď oni vlastně stojí před rozhodnutím, že si řeknou, tak pojedeme do Barcelony nebo do Amsterodamu nebo do Prahy. A teď jako klikají, co je v tom kterým městě zajímavýho a vlastně podle toho se rozhodujou. A máme-li my je jaksi účinně oslovit, tak musíme být schopni s dostatečným předstihem jim dát najevo, že v Praze bude zajímavýho to a to. K tomu potřebujeme ty kulturní promotéry, aby měli jistotu, aby byli schopni to sdělit, co to je, kde to je, jak to je, kolik stojeji lístky, jakým způsobem se prodávají, a tak jaksi tím zásadním efektem toho posunutí, grantového posunutí v čase směrem dopředu by měla být schopnost vytvořit dostatečně přesvědčivou databázi programů o tom, co se v Praze bude dít, aby přijížděli, a to zejména s akcentem na ty nízký sezóny. Na ty říjny a listopady a únory a březny, protože, upřímně řečeno, udělat úspěšný festival v létě, není žádnej kumšt. To je tady turistů a turistů, stejně tak o Vánocích. Ale ty nižší sezóny jsou pro nás podstatné.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Když hovoříme o tom, jaké jsou možnosti Prahy, tak samozřejmě klíčové kulturní instituce, které jsou na půdě Prahy, ale Praha není zřizovatelem. Zřizovatelem je stát, můžeme říci Národní divadlo, můžeme říci Národní galerie. Jak vůbec navázat spolupráci? Proč se na to ptám, ne, že bych chtěla srovnávat toho či onoho umělce, ale tak, jak je kritizována, že výstava malíře Kupky v Národní galerii je téměř zasunutá a zapomenutá,že o ní skoro nikdo neví, skoro nikdo, vyjma takové té úplně odborné veřejnosti, byť velké výstavy samozřejmě jsou mimořádně složité a několik lete připravované. A když se podíváme třeba na vídeňskou výstavu Fridy Kahlo, na kterou stály dvou, tříhodinové fronty. Ano, jsou to projekty, několik let připravované, ale samozřejmě odehraje se to třeba na půdě města, spolkového státu, ale jsou to projekty, které jsou přinejmenším národního nebo nadnárodního významu. Jak se vám daří právě s těmito institucemi, které jsou zřizovány státem, ale jsou to ty, řekněme, centrální, komunikovat tak, abyste i slaďovali společně zájmy. Poněvadž jedna věc  je podpora Prahy, ale druhá věc je podpora,  řekněme,turismu do České republiky. A Praha je tím nejnavštěvovanějším městem, jak víme.

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
No, Praha je 60% turismu v České republice. Mimochodem tady si dovolím jednu odbočku. Jako mnohdy se to má jako za problém k řešení, ale to, prosím pěkně, není problém k řešení. To je tak. Budapešť má 61% turismu v Maďarsku a Londýn má 80% turismu v Británii a stejně tak řada jiných měst. To je prostě tak.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Výhoda i daň.

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Výhoda i daň. Rozhodně to není věc k řešení. Já mám za to,že se v této souvislosti vynaložila spousta energie a finančních prostředků, aby jaksi ta proporce se změnila, ale prostě jako některý věci jsou, jak jsou. A nedá se s nima nic dělat. A pokud jde o tu spolupráci se státními institucemi, tak jako především musím říct, že ta výstava  Kupkova v Národní galerii v Salmovském paláci je zakopaná hřivna. To je přesně ten problém, že ty věci je nutno sdělovat dopředu, že zrovna téhle výstavě to, obávám se, chybí.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Jste schopni nějak komunikovat třeba v tomto případě s galerií, proč vám neavizují, také mají výstavní plány. A pomohlo by to samozřejmě nejen Praze, nejen návštěvníkům, ale především v tomto případě i Národní galerii a významu malíře Kupky.

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
No, abych vám  pravdu řekl, předchozí rok jsme intenzivně pracovali na tom, abychom si jaksi udělali pořádek ve svých záležitostech. A teď se ukazuje, že musíme jaksi o moc víc udělat pro systémovou komunikaci právě s státními institucemi, které mohou ovlivnit návštěvnost. Ne všechny mohou, že jo, pro ty turisty, míníme-li těmi turisty jaksi zahraniční návštěvníky, nehovořící česky, tak samozřejmě jsou to, čím je lze oslovit, neverbální formy. Čili ne všechny státní instituce jsou úplně dokonalé pro tu záležitost nutný, ale zrovna Národní galerie ano.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže to je ještě to, kde se, kde jsou, řekněme, další komunikační "problémy nebo vazby". Co je z rozpočtu, který je na celý ten resort kultury, památková péče, výstavnictví, cestovní ruch, zahraniční vztahy, kolik to zhruba činí z rozpočtu hlavního města Prahy na příští rok, když bychom si alespoň řekli orientační čísla.

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Úhrnem ten rozpočet dělá miliardu 350 milionů asi. A pokud bychom to zvali poměrově k městskému rozpočtu jako takovému, tak jsou to 3.2% městského  rozpočtu, což bych řekl, že ...

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Z té disponibilní částky odsekáváme tu mandatorní takzvanou.

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Ne, to je veškerá částka. Celkový městský rozpočet je na úrovni 44 miliard, čili ta jedna miliarda a 342 milionů, abych byl přesný, je 3,2%. Řekl bych, že je to zdravý evropský mírný nadprůměr.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Když se podíváme na státní rozpočet a na resort kultury, tak tam je to ten zdravý výrazný podprůměr?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Abych vám pravdu řekl, nejsem schopen to zkomentovat. My jsme asi možná trošku příliš koncentrováni do svých  pražských záležitostí a já vám nemám nejmenší zdání, jakou proporci  státního rozpočtu dělá kultura, vyjádříme-li to v procentech.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak vzhledem k tomu, že vždy byly volební sliby a předvolební sliby, že zvýšíme na jedno procento, jeden a půl procenta, tak možná si dovedeme představit, v jaké částce se asi tak můžeme v tomto smyslu pohybovat. Co z té částky je největšími položkami?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
No hovoříme-li o organizacích, které město zřizuje, tak jako suverénně nejvíce, nejvyšší částka jde do městské knihovny, která je charakteristická tím, že má řadu poboček. A která koneckonců ze zákona ani nemůže vybírat prostředky za půjčování knih, za doplňkové služby ano, ale jaksi ze zákona je jaksi nezisková. A tam jde ještě čtvrt miliardy korun. Pokud hovoříme o tématu jako celku, tak když bych vzal téma divadla, tak to zase daleko převyšuje tu knihovnu, to je téměř půl miliardy korun. Ovšem to hovoříme o všech divadlech, které zřizuje město, těch je 10. A o všech, která jsou financována prostřednictvím grantů. Zhruba řečeno, je to čtvrt miliardy do těch městských a čtvrt miliardy do těch, která jsou financována granty.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
A kolik zůstává potom na ty konkrétní jednorázové akce, které můžeme nazvat i podporujícími cestovní ruch?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Tak cestovní ruch jako téma je financována překvapivě docela systémově. Existuje totiž místní poplatek za rekreační ubytování. Který se vybírá v hotelích za každou, za každé lůžko, patnáct korun za osobu a den. A ten výnos z toho poplatku samozřejmě varuje z rok na rok, ale řekněme, že se pohybuje někde okolo 150 milionů, a tudíž na záležitosti cestovního ruchu jde padesát procent. To je apriorní rozpočtové pravidlo, tedy částka někde okolo 75 milionů korun. A tu částku okolo 75 milionů korun jsme připraveni jaksi poměrně intenzivně do cestovního ruchu vkládat na základě systému, který jsme si vytvořili, ale který je postaven na bázi pražské informační služby, jako subjektu, který město pro ten účel zřizuje. A té pražské informační službě jaksi vkládáme do vínku jakousi radu moudrých, pocházející z představitelů asociací hotelů, cestovních kanceláří, /nesrozumitelné/, například, ale nesmíme zapomenout na to, co jsme si říkali před chvílí, že 85% turistů jsou ti individuálové, čili nutno tam vložit i někoho, kdo zastupuje ti, kteří klikaj, teda Google. A tato rada by měla jaksi stanovit priority v oblasti, které zdrojové země, které segmenty a jakými nástroji.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Je to sofistikovaná záležitost, jak využívat turistiky pro ekonomický přínos města. Vy jste řadu let působil právě v této oblasti v pražské informační službě. My se chýlíme v našem pořadu ke konci. Jak vy si sám vyberete, kam pojedete třeba na ten prodloužený víkend, pokud vůbec jezdíte. Vyberete si nějaké větší evropské město?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
No, já se obávám, že jsme úplně typickej Evropan. A samozřejmě, když jde o prodloužený víkend, tak jedu na svoji chatu do Jílovýho.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže žádné velké city?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Ale jo, občas taky, ale ...

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
A osloví vás právě kulturní nabídka, osloví vás to, co je vlastně sdělováno v komunikačních marketingových strategiích, anebo jste ten, který spíš hledáte něco úplně odlišného?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Ne, pokud se tedy už seberu vyrazit takhle do Evropy, tak jako určitě mě osloví nabídka, kterou si vyklikám na oficiální stránce toho kterého města. Tak teď máme dobu adventní, tak jako jsou ty vánoční trhy, protože koneckonců už jsme na tom všichni tak, že ten advent slavíme nákupní horečkou.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Už jste byl někdy na adventních trzích?

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
Ano.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
Kde jste byl, prozraďte nám.

Václav NOVOTNÝ, radní hlavního města Prahy
--------------------
V Bruselu.

Ivana DENČEVOVÁ, moderátorka
--------------------
V Bruselu, tak to říká pražský radní Václav Novotný, který se věnuje kultuře. A o tom byl také dnešní pořad Člověk a obec na stanici Českého rozhlasu 6. Technicky spolupracovala Helena Málková, režii pořadu měla Šárka Skaláková a od mikrofonu se s vámi, milí posluchači, loučí a samozřejmě pěkný advent i v dalších dnech přeje Ivana Denčevová.


10. prosince 2012
10. prosince 2012