Kulturní výročí - Staroměstský orloj-článek radního hl. m. Prahy Mgr. Bohumila Černého, uveřejněný v Listech hl. m. Prahy, v čísle leden 2006

Staroměstský orloj patří mezi nezpochybnitelné turistické cíle Prahy. Každou hodinu se před ním tísní stovky návštěvníků a s okouzlením sledují pohyb jeho symbolických figur. Není příliš známo, že tato velmi stará a ve své době víc užitečná než atraktivní chlouba Prahy (datována kolem roku 1490) v průběhu 18. stol. a v první polovině 19. stol. měla se svým chodem mnoho potíží.

Kulturní výročí - Staroměstský orloj

 

 

 

Listy hlavního města Prahy | 2.1.2006 | rubrika: Pražské zpravodajství | strana: 7

Staroměstský orloj patří mezi nezpochybnitelné turistické cíle Prahy. Každou hodinu se před ním tísní stovky návštěvníků a s okouzlením sledují pohyb jeho symbolických figur. Není příliš známo, že tato velmi stará a ve své době víc užitečná než atraktivní chlouba Prahy (datována kolem roku 1490) v průběhu 18. stol. a v první polovině 19. stol. měla se svým chodem mnoho potíží. Roku 1861 se pak orloj zastavil úplně.
Pražský orloj (orloj je stroj hnaný závažím, s ciferníkem astráriem ukazujícím pohyby slunce ve zvěrokruhu, měsíční fáze, pohyb oblohy, data dne a měsíce, svátky, s pohyblivými figurkami a odbíjejícími hodinami) nebyl v zemi první. Jeho předchůdcem byl olomoucký orloj z roku 1420. Móda prvních orlojů přišla z Itálie, odkud se šířila evropou. Náš - pražský - orloj sestavil mistr Jan neboli Hanuš řečený Růže. o chod orloje se pak dále starali jeho potomci a pražský mistr Hanuš.
Jelikož složitému mechanismu málokdo rozuměl, orloj postupně chátral. V osmdesátých letech 18. stol. dokonce hrozilo, že v souvislosti s úpravami radnice bude orloj odstraněn.
obnova orloje byla započata z iniciativy Jana Prokeše, který pochopil složitost mechanismu a zkonstruoval jeho funkční model, který byl na Staroměstské radnici vystavován.
Jeho nabídka na opravu orloje však zůstala oslyšena a příležitost dostal pražský radní a hodinář Ludvík Hainz. finanční prostředky byly získány veřejnou sbírkou z iniciativy starosty Bělského. K nové podobě orloje se také vyjadřoval archivář města Prahy K. J. erben, z jehož podnětu se dostal na obvod kalendářní desky staročeský cisioján z 16. stol. Po několika tahanicích byl stroj orloje opraven továrnou Čeňka Daňka. I když bylo původním záměrem orloj odhalit na svátek sv. Václava, pro nezdar došlo k jeho spuštění až o půlnoci z 31. prosince na 1. ledna roku 1866.
Záhy se ukázalo, že orloj vykazuje chyby. Proto byl znovu zastaven. Díky tomu na něm mohla být umístěna nová kalendářní deska, kterou namaloval klasik českého malířství Josef Mánes. orloj, jak známo z dalších dějin, prošel mnoha dramatickými situacemi i opravami (včetně nedávné), ale to je už jiná historie.

Foto autor| FOTO: DAVID TURECKÝ

O autorovi| Mgr. Bohumil Černý, radní hl. m. Prahy

13. ledna 2006
13. ledna 2006