Kurzy za 22 milionů pomůžou snížit nedostatek kvalitních jazykářů

Počet nekvalifikovaných vyučujících cizích jazyků by se měl v budoucnu prudce snížit. Rada hlavního města Prahy dnes schválila přidělení dotací komplexnímu projektu hlavního města Prahy, který má za úkol zkvalitnit výuku angličtiny, francouzštiny a němčiny na základních, středních i vyšších odborných školách. Přes 22 milionů korun z Evropské unie tak bude využito na jazykové kurzy i zahraniční pobyty pro pedagogy.

  • 3 minuty čtení

 

/Zpráva z 28. jednání Rady hl. m. Prahy 8. září 2009/

Počet nekvalifikovaných vyučujících cizích jazyků by se měl v budoucnu prudce snížit. Rada hlavního města Prahy dnes schválila přidělení dotací komplexnímu projektu hlavního města Prahy, který má za úkol zkvalitnit výuku angličtiny, francouzštiny a němčiny na základních, středních i vyšších odborných školách. Přes 22 milionů korun z Evropské unie tak bude využito na jazykové kurzy i zahraniční pobyty pro pedagogy.

 

Nedostatek kvalitních vyučujících jazyků potvrzuje i analýza České školní inspekce. Podle ní byl v letech 2005 - 2008 podíl učitelů s vysokoškolskou přípravou pro výuku angličtiny jen 29 % a němčiny 45 %. Angličtinu také vyučovalo 20 % pedagogů bez vysokoškolského vzdělání. Podíl rodilých mluvčích na realizované výuce cizích jazyků ve školách byl nepatrný.

 „Domluvit se aspoň dvěma cizími jazyky začíná být v dnešní době nutnost. A kdy jindy s výukou jazyků začít, než v rámci povinné školní docházky,“ řekla náměstkyně Markéta Reedová, která má evropské fondy na starosti. „Kvalitních učitelů, kteří by měli za sebou například pobyt v zahraničí, je ale na pražských školách žalostně málo. Proto jsme se rozhodli podpořit rozsáhlý vzdělávací projekt, který by pomohl tuto situaci změnit,“ dodala Reedová.

V rámci projektu se uskuteční intenzivní tříleté jazykové kurzy pro pedagogy základních, středních a vysokých škol, které budou probíhat formou metodických seminářů i zahraničních pobytů. Na konci školení obdrží pedagogové mezinárodně uznávaný certifikát o dosažené jazykové úrovni a mohou se ho zúčastnit jak zkušení jazykáři, tak ti, kteří zatím o výuce jazyků teprve uvažují. Celkově by měl projekt podpořit až 500 vyučujících na území hlavního města.

„Rodiče chtějí, aby jejich děti začaly s jazyky co nejdříve, často už od první třídy. Počet hodin na základních a středních školách se tedy neustále zvyšuje a poptávka po kvalitních pedagozích stále roste,“ doplňuje Markéta Reedová. „Děti však musí již od začátku vést kvalitní pedagogové, kteří dokážou žáky motivovat a prohloubit jejich zájem o jazyky a ne je od výuky odradit.“

Projekt byl předložen v rámci oblasti podpory modernizace počátečního vzdělávání Operačního programu Praha – Adaptabilita.

 

Informace o finančních zdrojích EU pro hl. m. Praha:

Hl. m. Praha může čerpat ze dvou speciálních operačních programů - Operační program Praha - Konkurenceschopnost a Operační program Praha – Adaptabilita. Jejich řídícím orgánem je hlavní město Praha. V rámci Magistrátu hl. m. Prahy se o řízení obou programů stará odbor fondů Evropské unie. Tyto dva programy nepředstavují sice jediný finanční zdroj pro hlavní město, jsou však zdrojem největším a tím i nejdůležitějším.

Operační program Praha – Konkurenceschopnost podporuje investiční projekty zaměřené především na zkvalitnění dopravní infrastruktury, životního prostředí, vědy a výzkumu a podnikání v Praze – například rozšiřování tramvajových tratí, revitalizace bývalých průmyslových areálů či výstavba podnikatelských inkubátorů.

Operační program Praha – Adaptabilita se orientuje na počáteční i další vzdělávání a sociální projekty. Financuje se zavádění moderních metod výuky do škol, které by motivovaly mladé lidi ke studiu. Dotuje se také rozšiřování kvalifikace zaměstnanců. Tento program pomáhá i ekonomicky, sociálně či zdravotně znevýhodněným lidem při hledání práce.

 

V Praze 8. 9. 2009

 


Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU

Do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností.


 

8. září 2009
8. září 2009