Město předložilo dvanáct projektů na výstavbu splaškové kanalizace v Praze

Praha se snaží získat peníze z evropských fondů, které by jí pomohly řešit velkou finanční zátěž, jež představuje budování chybějící či zastaralé splaškové kanalizace v metropoli. V rámci Operačního programu Životního prostředí (OPŽP) tedy připravila dvanáct projektů na její výstavbu. Ty by měly z velké části pomoci hlavnímu městu splnit podmínky Evropské unie, aby všechny obce nad dva tisíce obyvatel likvidovaly splaškové vody přes vyhovující čistírny odpadních vod. Město plánuje vybudovat kanalizaci například v Horních Počernicích, Nebušicích či Slivenci.

  • 3 minuty čtení

 

Praha se snaží získat peníze z evropských fondů, které by jí pomohly řešit velkou finanční zátěž, jež představuje budování chybějící či zastaralé splaškové kanalizace v metropoli. V rámci Operačního programu Životního prostředí (OPŽP) tedy připravila dvanáct projektů na její výstavbu. Ty by měly z velké části pomoci hlavnímu městu splnit podmínky Evropské unie, aby všechny obce nad dva tisíce obyvatel likvidovaly splaškové vody přes vyhovující čistírny odpadních vod. Město plánuje vybudovat kanalizaci například v Horních Počernicích, Nebušicích či Slivenci.

 

„Nevyhovující stav vodovodů a kanalizací v některých částech Prahy je pro město velkým problémem, kterému se dlouhodobě snažíme čelit a nalézat cesty a především finance k postupnému řešení. Desítky let za minulého režimu vedení města zanedbávalo průběžnou údržbu sítí a dostatečně neinvestovalo do výstavby nové infrastruktury. Proto se dnes potýkáme s tímto technickým dluhem, který představuje mnohamiliardovou investici,“ uvedl Pavel Klega, náměstek pražského primátora, do jehož kompetence vodohospodářství v hlavním městě spadá.

Metropole předložila Státnímu fondu životního prostředí dvanáct projektů v celkové hodnotě zhruba 1,2 miliardy korun. Vesměs se jedná o novostavby. Splaškovou kanalizaci město plánuje vystavět například v městské části Praha – Libuš v ulici Dobronická, dále v Nebušicích či Suchdole. V Horních Počernicích hodlá vybudovat splaškovou síť v ulici Domovská a Otovická a sedm kilometrů kanalizací pak ve Slivenci. Sto padesát milionů korun by Praha potřebovala na položení téměř čtyř kilometrů potrubí v Praze 6 – v ulici V Šáreckém údolí. V Újezdu nad Lesy by chtěla dokončit například druhou část kanalizace v ulici Starokolínská a Novosibřinská. Mezi nejdražší projekty patří rekonstrukce tzv. letňanského sběrače, stavba kanalizační sítě v Čakovicích a také nová kanalizace v MČ Praha – Točná, Cholupicích, kde chce metropole zároveň zbudovat i vodovod. Na tyto stavby by bylo potřeba zhruba 240 milionů korun. Téměř všechny projekty počítají s tím, že splaškové vody z kanalizací bude likvidovat Ústřední čistírna odpadních vod v Tróji. Své lokální čistírny, které jsou poměrně nové a splňují veškeré parametry, mají pak Nebušice a Horní Počernice.


Historie novodobé pražské kanalizace se začala psát na přelomu 19. a 20. století, kdy pražské zastupitelstvo oslovilo anglického inženýra W. H. Lindleye. Ten předložil návrh, podle kterého Praha vybudovala v letech 1895 – 1906 moderní kanalizační soustavu s čistírnou odpadních vod v Bubenči. Pražský stokový systém slavil v roce 2006 sto let své existence. Dnes se již na území metropole starají vodohospodáři o 3,5 tisíce kilometrů kanalizační stok a 3,5 tisíce kilometrů vodovodního potrubí.

 

 

V Praze 24.6.2008

 

 


Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.


 

24. června 2008
24. června 2008