Město staví město
9. 3. 2022, Tisk, Development News, Měsíčník, WPremium event, s.r.o., Petr Hlaváček
Nadcházející veletrh MIPIM v Cannes je skvělou příležitostí k prezentaci. investičních a rozvojových plánů našeho hlavního města..
Doc. Ing. arch. Petr Hlaváček, první náměstek primátora hl. m. Prahy pro územní rozvoj, odpověděl na naše otázky.
Pane náměstku, Praha se po mnoha letech opět vrací k bytové výstavbě. Projekty připravuje Pražská developerská společnost založená v červnu 2020. Co je vaším společným cílem?
Praha každoročně přitahuje nové lidi, kteří zde chtějí pracovat, bydlet, vychovávat děti. Současně se stala – stejně jako jiné západoevropské metropole – obětí svého vlastního úspěchu a kvůli vysokým cenám není bydlení dostupné všem. Vlastní výstavbou městských nájemních bytů chce Praha přispět k řešení bytové krize. Není to samozřejmě jediné řešení, ale jedno z mnoha potřebných.
Jaké pozemky jsou v portfoliu Pražské developerské společnosti?
Město staví město a jsem rád, že Praze zůstaly kromě malých pozemků vhodných pro rezidenční výstavbu i některá rozsáhlá území. Jde o brownfieldy v širším centru města (např. Palmovka), ale také volné, dosud nezastavěné plochy (např. v Dolních Počernicích a na Černém Mostě). Na těchto územích je šance vybudovat fungující městské celky, které nabídnou nejen bydlení, obchody a služby, ale také školu, komunitní a kulturní centrum, sportoviště, a vytvořit bezpečný veřejný prostor. Je to příležitost, které musíme využít.
Pro koho budou městské nájemní byty určeny?
Na přípravě jednotlivých projektů vždy spolupracujeme s konkrétní městskou částí. Naším cílem je vytvořit pestrý společenský mix. Chceme, aby byty využívali zaměstnanci v preferovaných profesích, kteří zajišťují chod města a pro něž je odpovídající bydlení na komerčním trhu nedostupné. Typicky jde o učitele, zdravotníky, policisty, o lidi pracující v městské hromadné dopravě a technických službách. Část bytů bude obsazována ve spolupráci s danou městskou částí podle jejích aktuálních potřeb. Představa je taková, že půjde zejména o seniory, matky samoživitelky apod.
Kolik projektů Pražská developerská společnost připravuje a v jaké fázi jsou?
Při založení PDS bylo na tuto městskou příspěvkovou organizaci převedeno kolem 400 000 m² pozemků, na nichž by v horizontu 5–10 let mohlo vzniknout 6 000 až 8 000 bytových jednotek. PDS pracuje na 16 lokalitách, kde se věnuje scelová ní pozemkového vlastnictví, přípravě budoucích projektů a koordinaci spolupracujících subjektů veřejné správy a samosprávy. Projekty jsou v různých fázích schvalovacího procesu, nejčastěji se připravují podklady pro územní rozhodnutí, ve výjimečných případech pro stavební povolení.
Mnohé vaše projekty začínají územními studiemi. V rámci některých lokalit jste uzavřeli s městskými částmi memoranda o spolupráci. Je to náročný proces, který přípravu projektů určitě prodlužuje. Proč se do toho pouštíte?
Územní studie necháváme zpracovávat pro projekty, kde je to s ohledem na povolovací proces možné. Jejich zaměření je různé, některé jsou určeny pro naše rozhodování, jiné jako podklad pro změnu územního plánu, některé budou překlopeny do Metropolitního plánu. Územní studii vnímám jako nejdůležitější nástroj dohody o území, které se účastníme my, městská část a její obyvatelé. Máme dobré zkušenosti s tím, že na této platformě se dají domluvit rozumné věci. Memoranda, která následně podepisujeme, zachycují konkrétní politickou dohodu a jsou závazná pro všechny zúčastněné.
Jak vidíte spolupráci se soukromým sektorem?
Město se soukromým sektorem spolupracovat musí, o tom není pochyb. Spolupráci s ním jsme jasně deklarovali, počítáme s ní, ale musíme vytvořit takové podmínky, aby spolupráce opravdu fungovala a přinesla očekávané výsledky. Učíme se od našich kolegů v městských developerských společnostech zejména v Hamburku a v Mnichově. A debatujeme o tom, jak bude spolupráce probíhat, počítáme s ní v oblasti financování a konkrétní realizace našich projektů. Nemovitý majetek ať už pozemky, nebo budovy budou v dlouhodobém vlastnictví a správě města.
Významnou lokalitou je Palmovka. Jak to vypadá tam?
Palmovka má šanci se proměnit z jedné z nejzanedbanějších vnitřních periferií na živou městskou čtvrť. Jde o velké rozvojové území v širším centru Prahy, které má obrovský potenciál. Městu se otevírá možnost propojení s novou městskou čtvrtí na Palmovce, která bude opravdu čtvrtí krátkých vzdáleností. Centrum Nová Palmovka má za sebou náročnou minulost, kvůli níž dnes na místě stojí jen nedostavěné torzo budovy zamýšleného úřadu městské části Praha 8 a sídla záchranky. Praha převezme pozemek pod nedokončeným projektem radnice a tím si otevře cestu pro ucelené a komplexní řešení Palmovky.