Městské byty budou pomocnou rukou-rozhovor náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Jana Bürgermeistera s redaktorem Tomášem Urbanem, uveřejněný v deníku Právo dne 28.12. 2004
Chceme dosáhnout toho, aby městské byty v budoucnu obývali jen lidé, kteří se ocitli nezaviněně v situaci, kterou nejsou schopni sami řešit. Mám na mysli mladá manželství, svobodné matky, ale patří sem třeba i lidé, kteří nemají možnost si vlastními silami zajistit bydlení. Těm všem bychom chtěli podat po určitou dobu pomocnou ruku, aby měli čas postavit se na vlastní nohy.
Městské byty budou pomocnou rukou |
|
|
|
Právo | 28.12.2004 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 11 | autor: Tomáš Urban
NÁMĚSTEK PRAŽSKÉHO PRIMÁTORA JAN BÜRGERMEISTER ŘEKL PRÁVU:
* Pilířem současné bytové politiky magistrátu je privatizace městských bytů podle nových pravidel. Ta začnou platit s příchodem nového roku 2005. O co půjde?
Chceme dosáhnout toho, aby městské byty v budoucnu obývali jen lidé, kteří se ocitli nezaviněně v situaci, kterou nejsou schopni sami řešit. Mám na mysli mladá manželství, svobodné matky, ale patří sem třeba i lidé, kteří nemají možnost si vlastními silami zajistit bydlení. Těm všem bychom chtěli podat po určitou dobu pomocnou ruku, aby měli čas postavit se na vlastní nohy. Na druhou stranu nechceme nadále bezmocně přihlížet tomu, jak městské byty obývají lidé, kteří mají možnost si pomocí dostupných úvěrů pořídit vlastní bydlení. Navíc v mnoha případech byty sami nepotřebují a pronajímají je dále.
* Jak chcete tento stav změnit? Je obecně známo, že smlouvy v městských bytech jsou uzavřené s nájemníky na dobu neurčitou a zrušit je patří k neřešitelným problémům...
To je fakt, se kterým se musíme vypořádat. Nabídneme proto obyvatelům obecních bytů, aby si je odkoupili. Předpokládám, že většina nájemníků možnost odkoupit si byt do osobního vlastnictví využije, a za takto utržené peníze může město například pořídit jiné odpovídající byty. V těch by již pro nájemníky platila nově zavedená pravidla a byty by sloužily skutečně jenom lidem v tíživých životních situacích.
* Město chce tedy nadále investovat do výstavby vlastních nových bytových domů?
Ne, tuto cestu opouštíme, v podstatě již pouze dokončujeme rozestavěné projekty. Budoucnost vidíme ve spolupráci se soukromým kapitálem, do kterého počítám i silná družstva s určitou tradicí. Chceme nabízet připravené projekty včetně pozemků s vybudovanými inženýrskými sítěmi a jako protihodnotu poté získat určitý podíl z postavených bytů. Pro funkční trh s byty je ale důležité také nastavit podmínky, které budou iniciovat výstavbu nájemního bydlení tak, aby to bylo zajímavé pro silné investory.
* Jak chcete soukromé investory nalákat, aby se do výstavby nájemních bytů pustili?
Investoři přijdou, pokud zde najdou jasně nastavené podmínky pro podnikání s dlouhodobou návratností vložených prostředků do bytové výstavby. Vždy totiž budou existovat další skupiny lidí, kteří nechtějí nebo nepotřebují nějaký byt vlastnit. Hledají proto nájemní byty a normální trh s s nimi zde prakticky neexistuje. To už jsme opět u problému, který by měla řešit vláda. Dokud totiž bude platit dosavadní právní režim, který deformuje trh s byty a umožňuje zneužívat nájemní právo na šedém trhu tím, že je možné jeho hodnotu směňovat za zády vlastníka, těžko lze očekávat změnu. Za této situace na náš trh investoři, kteří by investovali do nájemního bydlení, prostě nevstoupí.