MHD zdarma? Je to varianta

Datum vydání: 06.03.2019, Zdroj: Metro | Rubrika: Praha | Strana 4 | Autor: MAREK HÝŘ, Téma: Milena Johnová

Milena Johnová zastává post radní pro sociální politiku a zdravotnictví. Deník Metro zjišťoval, jak se vyvíjí její plán s oceňováním dárců krve. 

* V lednu se objevila zpráva, že by dárci krve mohli mít v Praze MHD zdarma. Stále se o tom uvažuje? 

Máme v koaličním programu, že chceme společensky a důstojně ocenit dárce krve. MHD zdarma je jednou z možností, kterou zvažujeme. Další varianty jsou například děkovné setkání dárců s panem primátorem, volné vstupy na sportovní, společenské nebo kulturní akce. Konkrétní návrh budeme mít hotový v první polovině tohoto roku. 

* Zůstaňme u MHD zdarma. Kolikrát by člověk musel darovat, aby měl na takový benefit nárok? 

Konkrétní číslo neumím říci, ale těch odběrů by muselo být hodně. Jedním ze základních pravidel pro výběr benefitu pro dárce je to, aby se ze společenské odměny nestal spíše důvod, proč by lidé krev darovali. 

* Nedávno zahájila práci skupina pro ukončování bezdomovectví. Co si pod tím představit? 

Je to skupina odborníků, kteří se věnují tématu řešení příčin toho, proč lidé v dnešní době zůstávají bez domova. Ve skupině jsou zástupci poskytovatelů služeb pro tuto cílovou skupinu, jsou v ní výzkumníci z akademické sféry i zástupci magistrátu. 

* Nedávno jste byla v Edinburghu. Jedno z témat, kterým jste se tam zabývala, bylo právě bezdomovectví. Může se Praha ve Skotsku inspirovat? 

Také zde potkáte spoustu lidí, kteří sedí na ulici a žádají o drobné. Žádný z nich však nevypadá tak zuboženě jako podobní lidé u nás. Rozdíl mezi Edinburghem a Prahou je ten, že každý, kdo není na ulici z vlastní vůle, má právo požádat město o byt. Ve Skotsku je systém, který dříve či později těmto lidem pomůže dlouhodobé bydlení zajistit. Obce mají dokonce povinnost lidem bydlení nabídnout. Jsme si vědomi, že vzhledem k bytové situaci toto u nás není možné, nicméně postupně bychom rádi pro lidi v nouzi vytvářeli ubytovací kapacity. 

* Věnujme se nyní pražskému zdravotnictví. Jaká je budoucnost Nemocnice Na Františku? 

Jsem v kontaktu se starostou Prahy 1 Pavlem Čižinským. Připravujeme dvě schůzky. Chceme doplnit ekonomickou analýzu nemocnice tím, že doplníme další dva roky do číselné řady ekonomických výsledků. To nám dá přesnější obrázek fungování nemocnice, která každý rok generuje dluh desítky milionů. Druhou schůzku připravujeme se zástupci poskytovatelů zdravotní péče v Praze. Chceme společně najít směr rozvoje nemocnice, aby se ekonomická situace stabilizovala. 

* Četl jsem, že zvažujete zavést aplikaci, která by dokázala určit, na které pohotovosti je nejmenší fronta. Jak to s aplikací vypadá? 

Jsme v situaci, kdy zadáváme analýzu fungování pohotovostních služeb. Aplikace začneme vyvíjet až na základě výsledků této analýzy. Pro nás jsou teď prioritou větší koncepční problémy. 

* Jaké to jsou? 

Kromě zmiňované Nemocnice Na Františku, u které chceme mít návrh řešení hotový do půl roku, je to také již zmiňované oceňování dárců. Třetí věc je Nemocnice Na Bulovce. Počítáme s investicemi do objektů a také chceme nemocnici zkultivovat i jako celek. Zlepšit její prostupnost, aby se stala místem, kam lidé půjdou rádi i třeba jen tak na procházku.

 

6. března 2019
6. března 2019