Migrační krize a solidarita
8. 3. 2022, Televize, ČT24 - další pořady, ČT24, ČESKÁ TELEVIZE, Zdeněk Hřib
Moderátor:
Do Česka podle vládních odhadů zatím přijelo přes sto tisíc lidí z Ukrajiny. Registrovaných jako uprchlíků je jich zhruba polovina. Nejvíc žadatelů hlásí k dnešnímu ránu hlavní město, tam se zaregistrovalo téměř 15 tisíc uprchlíků, na jižní Moravě přes šest tisíc. Nejméně registrací zatím proběhlo v Moravskoslezském kraji. Je to necelých 800. Podle OSN už opustily Ukrajinu 2 miliony lidí. Nejvíce jich do Evropy míří přes polskou hranici. Jen za včerejšek to bylo přes 141 000 lidí. Druhý největší počet běženců od začátku války, přes 191 000 dorazil přes hranici do Maďarska. No a na třetím místě je Slovensko. Velká část z tamních utečenců ale pokračovala do dalších zemí. Obdobně se chovají i ti, kteří překročili hranici s Rumunskem. Do Moldavska se podle OSN uchýlilo zhruba 83 000 lidí. Tamní vláda ale mluvila až o 230 000. V zemi měla zůstat polovina. Ve studiu je pražský primátor Zdeněk Hřib. Přeji vám dobrý večer.
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
Dobrý večer.
Moderátor:
A jsme ve spojení i s ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Do Kolína přeji dobrý večer, pane vicepremiére.
Vít Rakušan, vicepremiér, ministr vnitra, předseda hnutí (STAN):
Hezký večer.
Moderátor:
Česko zatím, cituji premiéra Fialu, zvládá příliv uprchlíků, ale je to téma příštích dnů. Česko bude požadovat finanční podporu od dalších států EU, aby to zvládlo. Je potřeba, aby existovala evropská solidarita. Pane ministře Rakušane, člověka napadne, jak to koresponduje s tou naší úpornou snahou odmítat v minulosti jakékoliv kvóty. Člověka to prostě napadne.
Vít Rakušan, vicepremiér, ministr vnitra, předseda hnutí (STAN):
Já jsem so samozřejmě na to také vzpomněl. ČR v této chvíli do toho šla skutečně s velmi dobře připraveným systémem. Zatím ten nával zvládáme i bez pomoci ze zahraničí, ale ukazuje se, že při tom počtu, přišlo nám nějakých sto tisíc lidí za více než týden, což je obvykle počet lidí, který přichází za několik měsíců. My to zatím zvládáme, ale dneska jsme debatovali koneckonců i s hejtmany a s panem primátorem Hřibem o tom, kde je nějaký ten strop pro to, abychom byli schopni poskytnout těm, kteří přicházejí do České republiky, ten základní standard a to ubytování v nějaké kvalitě, které odpovídá humánnímu přístupu k těm utečencům do České republiky a ten strop se bude pohybovat někde u 250 tisíc příchozích z Ukrajiny. A potom opravdu přichází moment, kdy se musíme bavit na té evropské úrovni o tom, zda v té chvíli lze aktivovat nějakou síť pomoci pro ty země. Nemusí to být hned v prvním kole nějaké relokace, ale minimálně síť pomoci finančně. Stejně jako se například pomáhalo Řecku tím způsobem, že se proplácely peníze za ubytování majitelům hotelů, penzionů, ubytovacích kapacit a podobně. My o to už jednáme. Ve čtvrtek vyráží do Bruselu pan premiér Fiala. My dneska za ministerstvo vnitra už jsem v naší gesci paní komisařce také poslali podrobný popis té situace, v které se nyní Česká republika nachází.
Moderátor:
Zkusme ještě chviličku z té evropské úrovně vrátit se na tu naši českou. V Praze se včera uprchlické centrum, pane primátore, na Vyšehradě muselo na chvíli zavřít. Vím, že se už otevřelo dneska. Ale mám pocit, že jakýkoli další výpadek může způsobit zmatek, rozruší maminky, děti. Co potřebujete teď z té centrální, vládní úrovně, aby už k podobným situacím nedocházelo? Nota bene při vědomí toho čísla, které teď zmínil pan vicepremiér Rakušan?
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
Tak já bych rád zdůraznil, že to nebyl žádný výpadek provozu. To centrum jeden neustále 24krát 7.
Moderátor:
Já jsem se vás nechtěl dotknout tím slovem výpadek. Já jsem to myslel tak, že prostě to centrum bylo na chvíli zavřeno.
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
Byl pozastaven příjem nových lidí, protože už byl plný ten kongresový sál, který používáme jako čekárnu.
Moderátor:
Promiňte, ale pro ty lidi to tím pádem byl svým způsobem výpadek.
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
Museli by čekat v té frontě třeba 12 hodin, to by asi nebylo pro ně pohodlné. Nicméně my se dokážeme postarat o každého, kdo tam přijde a i v té době, kdy tam Policie České republiky z bezpečnostních důvodů vyhlásí tady tuhle regulaci. A postaráme se o něj tak, že prostě mu nabídneme převoz do jiného krajského asistenčního centra, kde mu nabídnou i ubytování. Takže nikdo nezůstane mrznout venku na ulici.
Moderátor:
Proč se nerozšířila nezvětšila kapacita? Já vím, že to nejde lusknutím prstu, není to jednoduché, ale ta situace je hodně nejednoduchá.
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
Tak my pracujeme na rozšíření kapacity. Jsme tady odkázáni především na personální kapacity těch lidí, kteří tam pracují, což jsou lidé z jiných organizací. To nedělá magistrát ty procedury registrační. To je policie cizinecká, to je odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, to je VZP, to je Úřad práce. My se tomu snažíme jít nějak naproti. Pražský magistrát nabídnul 30 zkušených pracovníků, kteří mají zkušenosti třeba s právním řádem, profesionální úředníci prověření. Ale chvilku potrvá, než budou proškoleni pro ten speciální druh agendy, plus dostanou ty všechny přístupy do těch chráněných databází a podobně.
Moderátor:
Čili by tam seděli vedle těch policistů a vlastně by dělali stejnou činnost, obdobnou činnost jako oni?
Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):
Tam jde o to, že oni by se stali nějakými dočasnými pracovníky ministerstva vnitra, které by je nasmlouvalo přes nějakou smlouvu o pracovní činnosti a vlastně v jejich dresu by tam fungovali.