Moderní metropole technicky vzdělané lidi nutně potřebuje

Pražský deník | 30.11.2015 | Rubrika: Příloha - technika | Strana: 76 | Téma: Volené orgány - Rada - Petr Dolínek

O rozvoji technického vzdělávání, možnostech komunálních politiků v této oblasti i o společenské prestiži řemesel jsme hovořili s náměstkem pražské primátorky Petrem Dolínkem (ČSSD), který má v radě hlavního města momentálně školství na starosti.

* Pane náměstku, jaký je váš osobní vztah k řemeslům a technickému vzdělávání?

Tuto oblast považuji v rámci školství za prioritu. V poslední době v České republice převažoval trend, kde se zájemci o studium zaměřovali především na obory humanitní. To vedlo ke stavu, že zde máme vysoký počet vysokoškoláků, z nichž mnozí obtížně shánějí práci, a naopak nám chybí pracovníci v technických oborech. A to nemluvím o tom, že je stále obtížnější sehnat šikovné řemeslníky, kteří mají tolik zakázek, že si mohou dovolit každý den odmítat desítky zájemců o jejich služby.

* Co je třeba udělat, aby se situace změnila?

Úkolem politiků je vytvářet optimální podmínky pro rozvoj technického vzdělávání, zbytek už je samozřejmě na školách a jednotlivých žácích. Stručně řečeno, musíme jako představitelé samospráv dělat takové kroky, které povedou k dostatečné poptávce na straně zaměstnavatelů a zároveň zajistit nabídku v podobě kvalitně vzdělaných absolventů. V obou případech můžeme jako představitelé hlavního města pomoci, ať už přímo konkrétními opatřeními či formou kooperace se státem, vzdělávacími institucemi a potenciálními zaměstnavateli. Praha má díky své velikosti a ekonomické síle oproti jiným městům o něco lepší pozici pro vyjednávání. Toho musíme využít.

* Jaké konkrétní nástroje máte k dispozici?

Co se týče přímé pomoci, jedná se zejména o otázku finančních prostředků. Usilujeme o to, aby prostředky z městského rozpočtu směřovaly v dostatečné míře na podporu odborně a technicky zaměřených škol, a to buď v podobě investic do vybavení škol či jejich údržby nebo do projektů, které mají za cíl technické obory a řemesla popularizovat či například zvýšit kvalifikaci učitelů. Zároveň můžeme aktivně pomáhat přivádět do Prahy tuzemské i zahraniční investory, kteří s sebou přinesou nabídku pracovních míst. Musíme s nimi jednat, přesvědčovat je a především jim ukázat, že Praha je pro ně ideální volbou jak z hlediska kvalitní infrastruktury, tak v oblasti dostupné a především kvalifikované pracovní síly. Důležité je i zapojení Prahy do projektů, jako je třeba Smart Cities. To jsou věci, které musíme nezbytně dělat proto, aby Praze neujel vlak, který míří do vysoce inovativní a technologicky vyspělé budoucnosti.

* Praha má jako jediný region v republice svůj vlastní operační program. Můžou pomoci i evropské fondy?

Nepochybně. V pražském operačním programu bude vyhrazeno několik miliard korun na podporu vědy a výzkumu. V této oblasti považuji ze strany Prahy za klíčové, abychom intenzivně komunikovali s potenciálními příjemci dotací, což by mezi jinými určitě měly být i vzdělávací instituce. Jsme připraveni nabídnout jim maximální pomoc při vytváření projektů, aby byly co nejpřesněji zaměřené, měly šanci na úspěch a zároveň přinesly Praze a Pražanům maximální prospěch.

* Praha je sama významným zaměstnavatelem. Mohou se absolventi technických oborů uplatnit třeba i v městských firmách?

Nejenom, že se mohou uplatnit, ale ty možnosti se budou zvyšovat a Praha bude technicky vzdělané lidi v dohledné budoucnosti velmi potřebovat. Máme zde Technickou správu komunikací, Dopravní podnik, Pražskou energetiku a řadu dalších městem vlastněných firem. Všichni víme, kolik problémů měla Praha v minulosti s veřejnými zakázkami a externími dodavateli. Jsem přesvědčen, že celou řadu věcí dokáže Praha zvládnout sama, kvalitněji a levněji. A naši absolventi k tomu mohou významně dopomoci.

 

30. listopadu 2015
30. listopadu 2015